- 5 marca prezydent Litwy Gitanas Nauseda spotkał się ze Świetłaną Aleksijewicz, białoruską pisarką, noblistką. Podczas spotkania rozmawiano o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu i doświadczeniach pisarki przy pisaniu „Czarnobylskiej modlitwy”, książki opowiadającej o losach ofiar katastrofy w Czarnobylu. Świetłana Aleksijewicz brała udział w międzynarodowej konferencji „Niezagojone rany przeszłości” zorganizowanej w Wilnie przez litewski MSZ wraz z Centrum Rozwoju Demokracji im. Sacharowa i Instytutem Psychologii Uniwersytetu Wileńskiego.16 marca ze względów epidemicznych Rosja zamknęła granicę z Białorusią. Decyzja ta wywołała oburzenie białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki, który uznał ją za złamanie zasad współpracy integrujących się obecnie państw. Po tygodniu Rosja zrezygnowała ze ścisłej blokady granic – mogą je znów swobodnie przekraczać obywatele Wspólnoty Niepodległych Państw.
- Grupa białoruskich lekarzy pracujących w USA, Szwecji, Niemczech i Polsce napisała list otwarty, w którym zaapelowała do władz w Mińsku o jak najszybsze wprowadzenie rozporządzeń ograniczających możliwość rozprzestrzeniania wirusa COVID-19. Jak napisali, „jedynym sposobem, by uniknąć katastrofy, jest zmniejszenie możliwości kontaktu między ludźmi oraz izolacja chorych”.
- W najnowszym rankingu międzynarodowej organizacji praw człowieka Freedom House Białoruś znalazła się wśród państw Trzeciego Świata. Otrzymała jedynie 19 punktów na 100 możliwych: 5 za prawa polityczne i 14 za wolności obywatelskie. We wnioskach z badań dotyczących Białorusi czytamy m.in.: „jest państwem autorytarnym, w którym wybory są jawnie fałszowane, a swobody obywatelskie poważnie ograniczone”. Rosja otrzymała 20 punktów, zaś Ukraina z 62 punktami została uznana za państwo częściowo wolne. Polska (83 punkty), Łotwa (89) i Litwa (91) weszły do grupy państw przestrzegających wolności obywatelskich. Na 100 punktów oceniono Finlandię, Norwegię i Szwecję. Najgorzej jest w objętej wojną Syrii, okupowanym przez Chiny Tybecie i Turkmenistanie.