Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Польшчы

■4 czerwca Dariusz Piontkowski, podlaski poseł PiS i szef partyjnych struktur w regionie, został zaprzysiężony na ministra edukacji narodowej. Zastąpił Annę Zalewską, którą wybrano na posła do europarlamentu.

■10 czerwca koncerny Orlen i Lotos podały, że wznowiły odbieranie rosyjskiej ropy naftowej, dostarczanej biegnącym przez Białoruś rurociągiem „Przyjaźń”. Przez ponad miesiąc polskie i zachodnie firmy nie odbierały rosyjskiego surowca ze względu na jego silne zanieczyszczenie.

■Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektorka telewizji Biełsat, otrzymała medal z okazji stulecia Białoruskiej Republiki Ludowej. Odznaczenie wręczył w warszawskim biurze stacji Alaksiej Dzikawicki, członek Rady BRL. W tym roku medalem z okazji stulecia ogłoszenia niepodległości przez Białoruś odznaczonych zostało 130 osób w kraju i poza jego granicami. Agnieszka Romaszewska-Guzy jest pomysłodawczynią i dyrektorem pierwszej i wciąż jedynej niezależnej telewizji dla Białorusinów – Biełsat TV.

■W dniach 21-23 czerwca odbył się w Rzeszowie Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. Jest on elementem większego projektu pod nazwą Wschód Kultury, w który zaangażowane są także dwa inne miasta wschodniej Polski, Lublin i Białystok. Projekt skupia się na zacieśnianiu stosunków Unii Europejskiej z partnerami na wschodzie, kultywowaniu tradycji i wymianie artystycznych doświadczeń i osiągnięć. Przez trzy dni królowały w Rzeszowie międzynarodowe spotkania, wystawy, pokazy filmów i koncerty. Na głównej scenie wystąpił m.in. białoruski zespół NaviBand, z którym zaśpiewał Grzegorz Hyży, polski wokalista, kompozytor i autor tekstów, dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis