Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

У Польшчы

■W dniach 11-14 lutego z wizytą w Polsce przebywał Przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz (w latach 2010-14 premier). W Warszawie spotkał się m.in. z prezydentem, premierem, marszałkiem Sejmu i marszałkiem Senatu oraz szefem MSZ. Owocem tej wizyty jest m.in. umowa między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym. Gwarantuje ono emigrantom takie same prawa, jakie mają w swoich ojczyznach. Porozumienie pozwoli Białorusinom pracującym w Polsce i Polakom pracującym w Białorusi uzyskać prawo do zasiłku w czasie tymczasowego bezrobocia, zasiłku macierzyńskiego i innych form pomocy państwa. Rozmawiano również o dalszej współpracy państw, rozwoju dialogu i rozwiązywaniu spornych kwestii w relacjach polsko-białoruskich.

■Niezależny białoruski portal Chartyja-97 (Charter-97) może przestać istnieć. Poinformowała o tym 15 lutego jego redaktor naczelna Natalla Radzina, wyjaśniając że związany z polskim MSZ Fundusz Solidarności Międzynarodowej zapowiedział pięciokrotne zmniejszenie finansowania projektu. Chartyja-97 powstała jako strona internetowa biura prasowego organizacji obrony praw człowieka i obywatela Karta’97 (biał. Chartyja’97). W swojej nazwie i założeniach nawiązywała do czechosłowackiej Karty’77. Po latach przekształciła się w jedno z najbardziej rozpoznawalnych niezależnych białoruskich mediów. Po prześladowaniach jej redaktorów i dziennikarzy, redakcja portalu przeniosła się do Warszawy. Pod koniec stycznia 2018 r. władze w Mińsku zablokowały białoruskim użytkownikom dostęp do jej strony internetowej.

■18 lutego na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wieczór pamięci, poświęcony Jerzemu Turonkowi, niedawno zmarłemu znanemu historykowi białoruskiego pochodzenia. Podczas uroczystości na ręce żony uczonego Zinaidy Turonek przekazano przyznany mu medal Rady Białoruskiej Republiki Ludowej. Białoruski rząd na emigracji wręcza medale z okazji stulecia BRL „za wieloletnie zasługi w pracy dla realizacji idei aktu z 25 marca 1918 roku, w tym za badanie i popularyzację białoruskości, zdobycie i umocnienie niepodległości państwowej przez Białoruś, walkę o wolność i demokrację Białorusi”. Wydarzenie zorganizowała Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej UW oraz organizacja Białoruska Pamięć Narodowa. Czyt. str. 9

■22 lutego PKP SA poinformowały o zamiarze uruchomienia od połowy czerwca do połowy lipca dodatkowych pociągów, ułatwiających podróżowanie kibicom, wybierającym się na II Igrzyska Europejskie, które odbędą się w Mińsku. Będą one kursowały na trasie Warszawa – Brześć. Natomiast kursowanie pociągów towarowych przez graniczne przejście kolejowe z Białorusią Czeremcha – Wysokolitowsk zostanie wznowione w drugim kwartale tego roku. Takie ustalenia przyjęto podczas spotkania szefów spółek z Grupy PKP z kierownictwem Kolei Białoruskiej, które odbyło się w Brześciu.

■Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z początku 2019 r., w Polsce przebywa obecnie 372 tys. cudzoziemców posiadających zgodę na pobyt – głównie Ukraińców (172 tys.) i Białorusinów (20 tys.). Następni w kolejności są Wietnamczycy – 12,4 tys., Hindusi – 8,8 tys., Gruzini – 3 tysiące.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (368) – 26 верасьня 1655 г. аблога й спаленьне расійскімі войскамі горада Пінска.
  • (50) – 26.09.1973 г. памёр у Канадзе Тарас Сайка, пастар баптыстаў. Нар. у 1906 г. у в. Ліпск на Піншчыне, дзе ў палове 30-ых гадоў узначаліў баптысцкую царкву. З 1950 жыў у ЗША ў Мінэаполіс. Ініцыятар перакладу Бібліі на беларускую мову.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis