Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2023)

У Польшчы

  • 11 października Faktyczny Dom Kultury („kameralna przestrzeń w centrum Warszawy”) zorganizował spotkanie z dziennikarzem Onetu Witoldem Juraszem z okazji premiery jego książki „Demon zza miedzy”. Autor szuka w niej odpowiedzi na pytanie, „czemu Polska przegrała Białoruś i czy kiedykolwiek w ogóle podjęła grę o to, by nie stała sie rosyjską półkolonią”. Zdaniem Jurasza „Białorusini są jednym z najbardziej zachodnich w duchu narodów byłego ZSRR, a równocześnie obywatelami najbardziej sowieckiego państwa powstałego po rozpadzie Sowietów”. Spotkanie prowadził Aleksander Milinkiewicz, mieszkający w Polsce legendarny przedstawiciel białoruskiej opozycji, kontrkandydat Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 2006 r.
  • 1 października rządowe Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego opublikowało raport „Emigracja białoruska w Polsce”. W sondażu wzięło udział ponad tysiąc dwieście osób. Wynika z niego, że 45 proc. Białorusinów, którzy przyjechali do Polski, nie planuje powrotu do kraju. Zdecydowanie najbardziej przyjaznym narodem wobec Białorusinów, zdaniem badanych, są Polacy, tylko 2 proc. było odmiennego zdania. 56 proc. respondentów nie utrzymuje jakichkolwiek kontaktów z organizacjami białoruskimi w Polsce. „Nowa emigracja białoruska w RP okazuje się być bardzo spójna i homogeniczna w swoich poglądach na sprawy polityczne, narodowo językowe, historyczno-kulturowe. Nie mamy tu do czynienia z przekrojem całego społeczeństwa białoruskiego, z „Białorusią w miniaturze”, lecz ze środowiskiem emigrantów o wyrazistych, dość jednoznacznych poglądach, dla których nie ma miejsca w dzisiejszym państwie białoruskim” – napisano w podsumowaniu raportu.
  • W dniach 1-8 października we Wrocławiu odbył się XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej. W programie były koncerty, wystawy, prezentacje wydawnictw, pokazy filmów, spektakle, warsztaty i inne działania. Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia mieli okazję spotkać się ze Światłaną Cichanoŭską, liderką białoruskiej opozycji na emigracji. Organizatorem imprezy jest Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”, przy wsparciu władz miasta Wrocławia, marszałka i wojewody dolnośląskiego we współpracy z licznymi partnerami – instytucjami kultury.
  • Białoruski deputowany Dzianis Karaś, który podawał się za oficjalnego obserwatora wyborów parlamentarnych w Polsce z ramienia OBWE, nie został wpuszczony do Polski. Jako zatwardziały zwolennik Łukaszenki w listopadzie ubiegłego roku trafił na listę sankcyjną polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach misji obserwacyjnej Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE do Polski przyjechało łącznie ponad 100 osób. Białoruski „obserwator” próbował protestować, jednak, jak podała oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza, „osoba o takim imieniu i nazwisku nie otrzymała zaświadczenia dla obserwatora międzynarodowego, które sygnuje PKW.
  • 14 października we Wrocławiu wręczono prestiżową doroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2023. Otrzymał ją Sasa Stanisić, niemieckojęzyczny pisarz bośniackiego pochodzenia, autor autobiograficznej powieści „Skąd” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty), w której wraca do dzieciństwa w Jugosławii i ucieczki do Niemiec. Nagroda za przekład trafiła do tłumaczki wspomnianej książki Małgorzaty Gralińskiej. Zwycięzca otrzymał pamiątkową statuetkę oraz czek na 150 tys. zł.
  • 17 października na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy pt. „Martyrologia białoruska”. Zaprezentowano na niej cykl portretów białoruskich więźniów politycznych autorstwa Ksienii Anhielowej, białoruskiej malarki, związanej z opozycyjną inicjatywą społeczną „Chrześcijańska Wizja”. Wystawa potrwa do 4 grudnia.
  • 17 października zakończył swoją misję w Warszawie pełniący obowiązki ambasadora Białorusi w Polsce Aleksandr Czasnoŭski. Dyplomata został charge d’affaires po tym, jak Białoruś odwołała ambasadora z Polski w październiku 2020 r. i wezwała Warszawę do odwołania swojego przedstawiciela. Od tego czasu ambasadorowie obu państw nie wrócili już do swoich placówek. 
  • Polska prokuratura wydała europejski nakaz aresztowania urzędników reżimu Łukaszenki, którym zarzuca się torturowanie więźniów politycznych. Na liście znaleźli się major Jaŭhien Szapiaćko – naczelnik Centrum Izolacji Naruszających Prawo (areszt tymczasowy) przy ul. Akrescina w Mińsku oraz jego zastępca major Gleb Dryl. Listy gończe wysłano także za Dzmitrijem Strabowem – naczelnikiem Więzienia nr 8 w podmińskim Żodzinie; Jaŭhienem Sawiczem – chorążym milicji OMON-u przy mińskim Głównym Zarządzie Spraw Wewnętrznych; Julią Sakałową, starszym porucznikiem Wydziału ds. Obywatelstwa i Migracji mińskiego Głównego Zarządu Spraw Wewnętrznych oraz Karyną Wałujską, chorążą milicji w komisariacie mińskiej dzielnicy Frunzenskij Rajon. Decyzje podjęto z inicjatywy Narodowego Zarządu Antykryzysowego, organizacji białoruskiej opozycji na wychodźstwie, która działa w Warszawie.
  • Jak poinformował białoruski portal informatyczny dev.by powołując się na Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w całej Polsce działa ponad 17 tysięcy firm IT, z czego 2 proc., czyli 387, to przedsiębiorstwa z białoruskim kapitałem. 90 proc. z nich otwarto po 2020 r., czyli po sfałszowanych wyborach prezydenckich i masowej emigracji Białorusinów. Pod koniec 2019 r. w Polsce istniało zaledwie 76 białoruskich firm IT.
  • Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazała się książka prof. Antoniego Mironowicza pt. „Cerkiew Prawosławna w Polsce i jej droga do autokefalii”. Publikacja zapowiada niejako przyszłoroczne obchody 100-lecia autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce.  

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis