Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2023)

У Польшчы

 • Новая царква ў Варшаве накшталт канстантынопольскай Гагіі Сафіі. На знак немаскоўскага характару польскага праваслаўя – прынятай ад Канстантынопаля аўтакефаліі Cerkiew.pl
  Новая царква ў Варшаве накшталт канстантынопольскай Гагіі Сафіі. На знак немаскоўскага характару польскага праваслаўя – прынятай ад Канстантынопаля аўтакефаліі
  Cerkiew.pl
 • Pod koniec kwietnia w polskich mediach pojawiły się informacje o tajemniczym obiekcie wojskowym, który odnaleziono w okolicy miejscowości Zamość niedaleko Bydgoszczy. Po dwóch tygodniach polskie władze ujawniły, że jest to rosyjska rakieta Ch-55, która w grudniu ubiegłego roku nadleciała znad terytorium Białorusi. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odpowiedzialnością za ten incydent (niedopełnienie obowiązków) obarczył publicznie generała Tomasza Piotrowskiego, szefa Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. O sprawie – do momentu jej ujawnienia – nie wiedział prawdopodobnie  nic prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik polskiej armii.
 • Działająca przy Głównym Geodecie Kraju Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowała o usunięciu z oficjalnego obiegu nazwy miasta Kaliningrad, a używaniu polskiego słowa Królewiec. W Polsce nie będzie też rosyjskiej nazwy Nowogród Wołyński w Ukrainie, wprowadzonej ukazem carycy Katarzyny II, tylko Zwiahel. Komisja zmieniła też kilkadziesiąt nazw obiektów historycznych w Białorusi i Ukrainie, wprowadzając do oficjalnego nazewnictwa m.in. dwór Wańkowiczów w Mińsku i kopiec Mickiewicza w Nowogródku. Stosowna uchwała została podjęta 12 kwietnia, ale poinformowano o niej po uprawomocnieniu się 9 maja. Decyzja wywołała oburzenie w Moskwie, gdzie odebrano ja jako przejaw rusofobii.
 • 9 maja polscy przewoźnicy rozpoczęli blokadę przejścia granicznego z Białorusią w Kukurykach. Zaprotestowali przeciwko bierności polskich władz i wobec braku reakcji na rejestrację w Polsce setek firm przewozowych z Białorusi i Rosji. W ten sposób tamtejsi przewoźnicy omijają zakaz wjazdu swoich ciężarówek do państw UE. Wobec bardzo konkurencyjnych cen usług, omijające sankcje firmy ze Wschodu wypychają z rynku polskich przedsiębiorców. Jak ustalili protestujący, w Warszawie są dwa adresy, pod którymi zarejestrowało się po 80-90 przewoźników z Białorusi lub Rosji, w Siedlcach i Białymstoku również powstały dziesiątki takich firm.
 • 11 maja Alicja Pietruczuk i Lech Pilarski z Polskiego Radia Białystok w Bydgoszczy odebrali nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20 tys. zł) w zorganizowanym po raz piętnasty Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PIK 2023”. Jury doceniło ich audycję „Pamięć znaczy życie” o przywódcy Powstania Styczniowego Konstantym Kalinowskim jako „łączącą wspólną przeszłość polsko-litewsko-białoruską ze współczesnością”.
 • 11 maja w siedzibie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu pod nazwą Biznes Wolnej Białorusi (Free Belarus Business Award). Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Białoruskiego Biznesu za Granicą. Inicjatywa powstała jako wsparcie dla białoruskich przedsiębiorców, którzy w wyniku represji trwających w Białorusi od 2020 r. opuścili ojczyznę. Do rywalizacji zgłosiło się 70 firm z rożnych branż: od budowlanych, przez biura rachunkowe po pracownie projektowe. Nagrody (po 5 tys. euro) trafiły m.in. do studia filmów animowanych w Wilnie, kwiaciarni internetowej w Estonii, kawiarni w Poznaniu i działającej w Warszawie firmy sprzątającej Cleanwhale.
 • 12 maja w Warszawie odbyła się piąta edycja konferencji „Our Future Forum”, organizowanej przez Our Future Foundation, skierowana do młodzieży wchodzącej w dorosłe życie. Uczniowie zaprosili do dyskusji biznesmenów, polityków, aktorów i twórców internetowych. W dyskusjach wzięło udział ponad tysiąc uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dwa razy tyle oglądało transmisję z debat w internecie. Specjalnymi gośćmi byli liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja i ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski.
 • W nocy z 12 na 13 maja w polskiej przestrzeni powietrznej pojawił się niezidentyfikowany obiekt przypominający balon, o czym poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Nadleciał znad Białorusi, a z radarów zniknął na wysokości Rypina w województwie kujawsko-pomorskim. Obiektu na razie nie odnaleziono.
 • 14 maja w Warszawie została wyświęcona cerkiew Hagia Sophia – Mądrości Bożej. To pierwsza od czasów carskich zbudowana w polskiej stolicy świątynia prawosławna. Została wzniesiona jako „wotum wdzięczności Bogu za dar 25-lecia demokratycznych przemian w Polsce. Świątynia powstała również jako pomnik pamięci ofiar Sybiru, Katynia, Miednoje, Talerhofu, Oświęcimia, Dachau, Gross-Rosen, Ravensbrücka, Mauthausen, akcji „Wisła”, burzenia prawosławnych cerkwi na Chełmszczyźnie i Podlasiu, kampanii wrześniowej, Powstania Warszawskiego, jak też dzieci z prawosławnego sierocińca na warszawskiej Woli zamordowanych w 1944 r. Cerkiew zaprojektował zmarły cztery lata temu architekt Andrzej Markowski. Jest drugą po białostockiej prawosławną świątynią w Polsce, zbudowaną w nawiązaniu do słynnej Hagii Sophii w Konstantynopolu (obecnym Stambule). 
 • 19 maja w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie odsłonięto postument upamiętniający białoruskich ochotników, którzy zginęli w obronie Ukrainy. To tymczasowe miejsce pamięci pozostawało otwarte do 31 maja, można było wpisać się do księgi kondolencyjnej. 
 • Od 1 czerwca polskie Międzynarodowe Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielone Karty) stracą ważność na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. W celu spełnienia istniejącego w tych państwach obowiązku ubezpieczenia OC posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani będą do wykupienia odpowiednio rosyjskich lub białoruskich polis ubezpieczenia granicznego.
 • Album „Supraskie Kantyki”, zawierający zbiór utworów powstałych ponad 300 lat temu w klasztorze w Supraślu,  nagrodzono Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Dawna. Pieśni wykonał Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierunkiem Violetty Bieleckiej. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis