Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2023)

У Польшчы

  • Павел Латушка Радыё Рацыя
    Павел Латушка
    Радыё Рацыя
  • 9 kwietnia Paweł Łatuszka, mieszkający w Polsce przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, powiedział na antenie Telewizji Biełsat, że zebrał fakty dotyczące przymusowej deportacji dzieci z okupowanej części Ukrainy do Białorusi. Opozycyjny polityk poinformował, że zamierza w najbliższym czasie przesłać do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dokumenty potwierdzające deportację. Według danych, którymi dysponuje, z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono do Białorusi około 1050 dzieci z Donbasu.
  • 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wygłosił expose na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej. Część jego wystąpienia dotyczyła Białorusi. – Naszym długookresowym celem jest Białoruś demokratyczna, wolna i niepodległa – powiedział szef MSZ. Rau podkreślił, że miejsce Białorusinów jest „we wspólnym europejskim domu”, a Polska będzie konsekwentnie do takiej przyszłości Białorusi dążyć, udzielając tymczasowego schronienia wszystkim, którzy nie mogą się dziś czuć w Białorusi jak u siebie i którym grozi tam niebezpieczeństwo ze względu na ich polityczne przekonania. Dodał również, iż obecnie Polska postrzega Białoruś jako państwo całkowicie uzależnione od agresywnej Rosji, rządzone przez pozbawiony jakiejkolwiek demokratycznej i społecznej legitymacji reżim, który udostępnia Rosji swoje terytorium do przeprowadzenia ataków na Ukrainę.
  • 14 kwietnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podczas którego dyskutowano o sytuacji społeczno-ekonomicznej na pograniczu polsko-białoruskim oraz programie wsparcia i rekompensatach dla polskich przedsiębiorstw dotkniętych zamknięciem przejść granicznych z Białorusią w Podlaskiem. W posiedzeniu komisji wzięły udział kobiety przedsiębiorcy, prowadzące działalność w okolicy zamkniętego przejścia w Bobrownikach, których firmy stanęły na skraju bankructwa. Rząd właśnie przyjął specjalny program „Tarcza dla pogranicza” o budżecie 21 mln euro. Pieniądze z tego programu mają być przeznaczone na pomoc dla wspomnianych firm. Takie wsparcie spotkało się jednak z krytyką poszkodowanych przedsiębiorców, którzy uznali je za niewystarczające.
  • W Polsce została zarejestrowana fundacja wspierająca działania Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. Przewodniczącym rady fundacji został Alaksandr Azaraŭ. Weszli do niej jeszcze Paweł Łatuszka, Waleryj Kawaleŭski, Waler Sachaszczyk, Alina Koŭszyk i Wolha Garbunowa. 20 kwietnia członkowie Gabinetu poinformowali, iż został on w Polsce zarejestrowany i uzyskał osobowość prawną, co jest niezbędne dla jego działalności. Gabinet stał się faktycznym białoruskim rządem na uchodźstwie. Za całościowe kierowanie nim będzie odpowiedzialna liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja.
  • W dniach 22-23 kwietnia w Warszawie odbył się Festiwal Różnorodni Warszawiacy. Wśród białoruskich akcentów znalazł się spektakl „Spowiedź”, autorstwa i w wykonaniu Any Mackiewicz. Opowiada on o doświadczeniach artystki w kontekście współczesnej sytuacji w Białorusi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (511) – чарговая вайна Вялікага Княства Літоўскага з Масквой. У ліпені 1514 г. наступіў захоп маскоўскімі войскамі горада Смаленска.
  • (317) – у ліпені 1708 г. швэдзкія войскі занялі Магілёў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com