Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    17. Petelski vel Talkoŭski

    Pasiarod 20-cioch szucmanaŭ, jakija na paczatku nimieckaj akupacji służyli na pastarunku żandarmerii ŭ Krynkach, było czatyroch Petelskich, katolikaŭ z Kruszynianaŭ. Śled pa ich zachawaŭso ŭ dakumantach śledztwa, zawiedzienaha uboŭcami dziesiać let pa wajnie. Życiel Krynak, szawiec Szutkiewicz (abrablaŭ jon jaszcze 3,5 ha ziamli), jaki tedy…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Nečysta siła, ničoho inšoho

    Ne znaju, što z siêtoho vyjde: musit, ničoho dobroho na samy kuneć, jak to naohuł byvaje z usiêm, što maje choť ščôpoť čohoś spôlnoho z nečystoju siłoju. Zakônčyvšy cykl rozkazuv „Ne može byti!”, ja vže dumała, što ničoho inšoho ne napišu, bo vsio, što chotiêła…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2023)

На Падляшшы

  • Падчас Х Літаратурнага фестывалю „На паграніччы культур” быў таксама стэнд з беларускімі выданнямі Фонду Kamunikat.org (на здымку яго старшыня Яраслаў Іванюк) Радыё Рацыя
    Падчас Х Літаратурнага фестывалю „На паграніччы культур” быў таксама стэнд з беларускімі выданнямі Фонду Kamunikat.org (на здымку яго старшыня Яраслаў Іванюк)
    Радыё Рацыя
  • 31 marca zarząd województwa podlaskiego zatwierdził budżet, przeznaczony na upowszechnianie wiedzy i historii o mniejszościach narodowych i etnicznych w regionie, wspieranie inicjatyw kulturalnych, a także wydanie publikacji naukowych i literackich w językach mniejszości. Ogólna kwota wyniosła 840 tys. zł, którą rozdzielono na kilkadziesiąt projektów. Wśród dotowanych inicjatyw znalazły się m.in. warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży, które zrealizuje parafia prawosławna w Dubinach k. Hajnówki czy wykłady Fundacji Tutaka poświęcone historii mniejszości białoruskiej „Chto ty hetki?” („Kto ty jesteś?”).
  • 31 marca w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się pokaz dokumentalnego filmu Piotra Łozowika pt. „Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim”.
  • 2 kwietnia przed Konsulatem Republiki Białoruś przy ulicy Wolnej Białorusi w Białymstoku odbył się protest przeciwko dalszemu wciąganiu Białorusi w rozpętaną przez Rosję wojnę oraz rozmieszczeniu w tym kraju broni jądrowej. Zdaniem przedstawicieli białoruskiej diaspory Białegostoku, która była organizatorem wiecu, Białoruś właśnie traci resztki niezależności, a rosyjska broń jądrowa na jej terenie przypieczętuje ten proces.
  • 2 kwietnia w Muzeum Ikon w Supraślu otwarto wystawę „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu”. Zaprezentowano na niej różne formy krzyża, przedmioty liturgiczne (kropielnice), ikony, obrazy, rzeźby, płaskorzeźby prezentujące sceny związane z ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Chrystusa, obejmujące okres od XVI do początku XX w. Ekspozycja będzie czynna do 28 maja. 
  • Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze nie otrzymał od Ministra Kultury dotacji na tegoroczną 28. edycję. Brak środków z budżetu państwa, stanowiących dużą część festiwalowego budżetu, może doprowadzić nawet do odwołania tej jednej z najbardziej znanych w Polsce i za granicą podlaskich imprez muzycznych. Co roku koncertują w Czeremsze zespoły z całego świata, w tym zazwyczaj z Ukrainy i Białorusi. Fani i miłośnicy festiwalu rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod petycją do ministra o zmianę decyzji.
  • 11 kwietnia w wieku 78 lat zmarł Stefan Kopa, białoruski muzyk, folklorysta, animator kultury i instruktor muzyczny. Przez wiele lat prowadził białoruskie zespoły muzyczne na Podlasiu, w tym m.in. „Rasśpiawany Haradok” z Gródka. Wydał kilkanaście śpiewników z białoruskimi pieśniami, w których zgromadził setki utworów, w tym „Pieśni białoruskie Ziemi Sokólskiej” czy „Pieśni białoruskie Ziemi Gródeckiej”. Stefan Kopa urodził się w Malinnikach (gm. Orla), ukończył II LO z Dodatkowym Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim, a następnie Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach. Spoczął 13 kwietnia na cmentarzu prawosławnym na białostockiej Wygodzie. Czyt. str. 
  • 14 kwietnia wręczono doroczne Nagrody Literackie im. Wiesława Kazaneckiego, przyznane przez Prezydenta Białegostoku za rok 2022. Wyróżnienia powędrowały do poetów: Marcina Mokrego – za tom poetycki „Żywe linie nowe usta” i Anouk Herman – za tom poetycki „Right into pod tramwaj”.
  • 16 kwietnia (w pierwszy dzień prawosławnej Wielkanocy) w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbyło się uroczyste śniadanie, w którym wzięła udział liczna grupa uchodźców z Ukrainy. Spotkał się z nimi m.in. abp Jakub, prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, hierarchowie katoliccy oraz prezydent Białegostoku. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). 
  • 18 kwietnia na polsko-białoruskim pograniczu (w gm. Narewka) wolontariusze odnaleźli kolejne ciało zmarłego migranta. To już 11. w tym roku i 40. w ogóle ofiara śmiertelna kryzysu migracyjnego. Sprawą zajęła się policja i prokuratura. W marcu i kwietniu wyraźnie wzrosła aktywność nielegalnych migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Zdarzały się dni, gdy do Polski usiłowało się dostać nawet 150 uchodźców. Byli to głównie obywatele państw afrykańskich, przywożonych na granicę przez białoruskie służby. 
  • 19 kwietnia Fundacja Tutaka opublikowała w Internecie informacje o tegorocznej edycji Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023. Impreza odbędzie się w dniach 14-15 lipca. Jak co roku wypełnią ją koncerty, dyskusje, projekty artystyczne, wystawy, konferencje, a nawet obóz sportowy. 9 czerwca natomiast wystartuje już kolejna odsłona Festiwalu Białoruskiej Tradycji „Soncahraj”.
  • W dniach 21-23 kwietnia na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyły się jubileuszowe 10. Targi Książek. Swoje oferty zaprezentowało ponad 90 wydawnictw z całej Polski. Podczas targów odbywały się liczne spotkania z autorami, a gośćmi byli także białoruscy pisarze: Michał Androsiuk, autor wielokrotnie nagradzanej, wydanej po białorusku, książki „Połnia” oraz przebywający na emigracji w Polsce Uładzimir Arłoŭ. Organizatorem imprezy jest Fundacja Sąsiedzi we współpracy z Miastem Białystok.
  • Blisko 2,2 mln zł rozdysponował w tym roku Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku wpłynęło 76 wniosków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. Udzielono 49 dotacji. Beneficjentami zostały liczne obiekty sakralne (katolickie i prawosławne). Wsparcie otrzymały m.in. parafie prawosławne św. Jakuba w Łosince (30 tys. zł) oraz Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach (50 tys. zł).

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў чэрвені

    995 – Каля 1028 г. нар. князь полацкі Усяслаў Брачыслававіч (памёр у 1101 г.), выдатны ўладар, змагаўся за самастойнасьць і незалежнасьць Полацкага княства. У 1068 г. быў выбраны вялікім князем кіеўскім, праз год зрокся гэтага пасаду, вярнуўся ў Полацак, дзе …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (504) – у 1519 г. Францыск Скарына выдае ў Празе Кнігу Руф, Кнігу Эсфір, Кнігу Плач Іяэміі.
  • (407) – пачатак дзейнасьці ў 1616 г. у Магілёве праваслаўнай брацкай друкарні, якая дзейнічала да 1773 г.
  • (104) – 5.06.1919 г. у Вільні быў надрукованы першы нумар „Беларускага жыцьця” пад рэдакцыяй Францішка Аляхновіча.
  • (85) – 5.06.1938 г. расстраляны Юры Лістапад (нар. у красавіку 1897 г. у Варкавічах на Случчыне), кіраўнік беларускага руху на Случчыне, настаўнік.
  • (81) – 5.06.1942 г. у Ракаве нар. Вячаслаў Рагойша, літаратуразнавец і перакладчык, аўтар шэрагу манаграфіяў па тэорыі, практыцы і гісторыі беларускай літаратуры. Віншуем!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis