- 9 kwietnia Paweł Łatuszka, mieszkający w Polsce przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, powiedział na antenie Telewizji Biełsat, że zebrał fakty dotyczące przymusowej deportacji dzieci z okupowanej części Ukrainy do Białorusi. Opozycyjny polityk poinformował, że zamierza w najbliższym czasie przesłać do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dokumenty potwierdzające deportację. Według danych, którymi dysponuje, z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono do Białorusi około 1050 dzieci z Donbasu.
- 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wygłosił expose na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej. Część jego wystąpienia dotyczyła Białorusi. – Naszym długookresowym celem jest Białoruś demokratyczna, wolna i niepodległa – powiedział szef MSZ. Rau podkreślił, że miejsce Białorusinów jest „we wspólnym europejskim domu”, a Polska będzie konsekwentnie do takiej przyszłości Białorusi dążyć, udzielając tymczasowego schronienia wszystkim, którzy nie mogą się dziś czuć w Białorusi jak u siebie i którym grozi tam niebezpieczeństwo ze względu na ich polityczne przekonania. Dodał również, iż obecnie Polska postrzega Białoruś jako państwo całkowicie uzależnione od agresywnej Rosji, rządzone przez pozbawiony jakiejkolwiek demokratycznej i społecznej legitymacji reżim, który udostępnia Rosji swoje terytorium do przeprowadzenia ataków na Ukrainę.
- 14 kwietnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podczas którego dyskutowano o sytuacji społeczno-ekonomicznej na pograniczu polsko-białoruskim oraz programie wsparcia i rekompensatach dla polskich przedsiębiorstw dotkniętych zamknięciem przejść granicznych z Białorusią w Podlaskiem. W posiedzeniu komisji wzięły udział kobiety przedsiębiorcy, prowadzące działalność w okolicy zamkniętego przejścia w Bobrownikach, których firmy stanęły na skraju bankructwa. Rząd właśnie przyjął specjalny program „Tarcza dla pogranicza” o budżecie 21 mln euro. Pieniądze z tego programu mają być przeznaczone na pomoc dla wspomnianych firm. Takie wsparcie spotkało się jednak z krytyką poszkodowanych przedsiębiorców, którzy uznali je za niewystarczające.
- W Polsce została zarejestrowana fundacja wspierająca działania Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. Przewodniczącym rady fundacji został Alaksandr Azaraŭ. Weszli do niej jeszcze Paweł Łatuszka, Waleryj Kawaleŭski, Waler Sachaszczyk, Alina Koŭszyk i Wolha Garbunowa. 20 kwietnia członkowie Gabinetu poinformowali, iż został on w Polsce zarejestrowany i uzyskał osobowość prawną, co jest niezbędne dla jego działalności. Gabinet stał się faktycznym białoruskim rządem na uchodźstwie. Za całościowe kierowanie nim będzie odpowiedzialna liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja.
- W dniach 22-23 kwietnia w Warszawie odbył się Festiwal Różnorodni Warszawiacy. Wśród białoruskich akcentów znalazł się spektakl „Spowiedź”, autorstwa i w wykonaniu Any Mackiewicz. Opowiada on o doświadczeniach artystki w kontekście współczesnej sytuacji w Białorusi.