Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2022)

У Польшчы

 • Прэзідэнт Ольштына Пётр Гжымовіч уручае Тамары Болдак-Яноўскай узнагароду ў галіне культуры
  Прэзідэнт Ольштына Пётр Гжымовіч уручае Тамары Болдак-Яноўскай узнагароду ў галіне культуры
 • 8 grudnia jedną z nagród prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury odebrała współpracująca z „Czasopisem” Tamara Bołdak-Janowska. Pisarkę wyróżniono za „wyjątkowy tomik poetycki „Szczęście”, który potwierdza wysoki poziom artystyczny autorki w słowie poetyckim i ekspresji ilustracyjnej”. Winszujem!
 • 29 listopada w Warszawie w siedzibie Caritas Polska zainaugurowano doroczną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Od 2000 r. ma ona charakter ekumeniczny, organizowana przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Dochody ze sprzedaży wigilijnych świec przeznaczone zostaną na pomoc potrzebującym dzieciom w kraju i za granicą.
 • W dniach 1-2 grudnia odbył się w Łodzi szczyt OBWE, na którym Białoruś reprezentował Andrej Dapkiunas, stały delegat Mińska przy tej instytucji. Przedstawiciele Rosji nie zostali zaproszeni przez organizatorów spotkania, czyli Polskę. Białoruska delegacja jako jedyna nie potępiła agresji Rosji na Ukrainę, a Dapkiunas w tym kontekście skrytykował Zachód za… agresywną postawę.
 • 8 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej. – Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród, decyduje sam o sobie – podkreślił prezydent w swym przemówieniu.
 • 9 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Jerzego Giedroycia. Jej laureatem został mieszkający w Pradze białoruski historyk i dziennikarz Siarhiej Abłamiejka, autor książki „Nieznany Mińsk”, pierwszego naukowego opracowania, omawiającego zniszczenia Starego Miasta w Mińsku. Nagroda Literacka im. Jerzego Giedroycia, ustanowiona w 2011 r., jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za książkę prozatorską opublikowaną w języku białoruskim.
 • 10 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wręczono Medale Wdzięczności. Honorowane nimi są osoby, które „w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka, angażują się na rzecz promocji idei solidarności jako podstawy europejskiego porządku, działają na rzecz porozumienia między narodami, a ład społeczny i moralny budują na dialogu”. W tym roku wyróżnienia otrzymali Andrej Chadanowicz – białoruski poeta, tłumacz i literaturoznawca, zaangażowany w obronę praw człowieka i walkę o niepodległość Białorusi, Borys Łewyćkyj (pośmiertnie) – ukraiński publicysta i aktywista polityczny, Bohdan Osadczuk (pośmiertnie) – ukraiński dziennikarz, publicysta, historyk, Martin Pollack – austriacki pisarz, dziennikarz, tłumacz i promotor literatury polskiej oraz Josef Zissels – ukraiński fizyk, dysydent, działacz na rzecz praw człowieka, lider społeczności żydowskiej w Ukrainie.
 • 13 grudnia podczas posiedzenia sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowali częściowe wyniki ostatniego spisu ludności, jeśli chodzi o strukturę narodowo-etniczną Polski. Podane dane nie zawierały jednak szczegółowych informacji, gdyż brakuje ich od ponad 10 proc. spisanych. Ze wstępnych podsumowań wynika, że w Polsce dominuje ludność o „jednorodnej polskiej tożsamości”. To ponad 33 mln osób (prawie 87 proc. ogółu ludności). Niespełna 2,2 proc. mieszkańców zadeklarowało zarówno polską, jak i niepolską tożsamość narodowo-etniczną, a wyłącznie niepolską – około 1 proc. Jeśli chodzi o język w kontaktach domowych, 86 proc. objętych spisem zadeklarowało, że posługuje się polskim jako jedynym. Językiem innym niż polski w kontaktach domowych posługuje się około 4 proc. Pełne dane dotyczące struktury narodowo-etnicznej mają pojawić się w kwietniu 2023 r.
 • 14 grudnia w Centrum Solidarności Białoruskiej w Warszawie odbyła się konferencja „Problemy i rozwiązania dla białoruskiego biznesu w Polsce”, zorganizowana przez Białoruskie Stowarzyszenie Biznesu i Centrum Białoruskiej Solidarności. Konferencja była skierowana do tych białoruskich biznesmenów, którzy musieli opuścić swój kraj. W konferencji wzięła udział przedstawicielka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, która mówiła o dostosowaniu programów wsparcia dla białoruskich przedsiębiorstw, które przeniosły się do Polski i UE.
 • 17 grudnia w Białoruskim Młodzieżowym Hubie w Warszawie odbyła się premiera strony internetowej godzinastadnawschod.pl, platformy za pomocą której szkoły, klasy, pojedynczy uczniowie, ale także dorośli mogą wejść w rolę pary młodych mieszkańców Mińska w przełomowym dla ich narodu momencie. Lekcja, gra i dyskusja o wydarzeniach 2020 r. w Białorusi jest teraz dostępna dla wszystkich za darmo w Internecie. Projekt „Godzina stad na Wschód” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i zrealizowany przez Fundację Sustainable Strategies Network. Partnerami akcji są Fundacja Tutaka oraz Centrum Rozwoju i Środowiska (SUM) na Uniwersytecie w Oslo.
 • Telewizja Biełsat ma 15 lat. 10 grudnia 2007 r., w Dniu Praw Człowieka, wyemitowano pierwszy serwis informacyjny Biełsatu. Kanał jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu międzynarodowych donatorów. Stacją kieruje Agnieszka Romaszewska-Guzy. Z okazji jubileuszu 9 grudnia w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli odbyło się specjalne seminarium poświęcone Biełsatowi.
 • Jak poinformował serwis catholic.by w Polsce obserwuje się rozwój duszpasterstwa wśród katolików pochodzenia białoruskiego. To głównie osoby przybyłe zza wschodniej granicy. Organizowane dla nich są spotkania religijne i nabożeństwa w języku białoruskim. 24-25 grudnia pasterki na Boże Narodzenie odbyły się w kościołach wielu miast w Polsce, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu.
 • 300 tys. zł w ciągu pięciu dni udało się zebrać na popularnym portalu crowdfundingowym Marcinowi Strzyżewskiemu na zakup wyposażenia dla białoruskiego pułku im. K. Kalinowskiego, walczącego przeciw Rosji w Ukrainie. Pomysłodawca zbiórki od lat interesuje się sprawami dotyczącymi państw dawnego ZSRR, które komentuje na YouTube.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Wyznania religijne w Polsce w latach 2019-2021” Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy 503 996 osób wiernych, a prawosławni są drugą co do wielkości grupą wyznaniową w naszym kraju po rzymskich katolikach. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. przynależność do PAKP miało zadeklarować zaledwie 156,3 tys. osób (wyniki te jako niewiarygodne zostały wówczas skrytykowane przez liczne środowiska, w tym samą Cerkiew). Obecne dane zdają się potwierdzać rzeczywistą, a nie szacunkową dotychczas, liczbę wyznawców prawosławia w Polsce. Najwięcej wiernych jest w diecezji białostocko-gdańskiej (220 tys.). Diecezja warszawsko-bielska liczy 180 tys. wiernych, diecezja wrocławsko-szczecińska 42 496, łódzko-poznańska 28 tys., przemysko-gorlicka – 20 500, a lubelsko-chełmska – 13 tys. W polskiej Cerkwi posługę prowadzi 498 duchownych.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis