Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2022)

У Польшчы

  • W dniach 27-30 marca z wizytą w Polsce przebywał Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. Spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz z hierarchami i wiernymi Cerkwi prawosławnej w Polsce. Patriarcha jest wielkim przeciwnikiem wojny w Ukrainie, a głos w tej sprawie zabrał już w lutym, zaraz po rosyjskiej agresji, którą określił jako „obrzydliwą”.
  • Na początku kwietnia na polecenie poznańskiej prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech obywateli Białorusi. Postawiono im zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych tego kraju (grozi za to kara do 10 lat więzienia). Sąd aresztował ich na trzy miesiące. Jak wynika z ustaleń polskich służb, zatrzymani mężczyźni dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych, które mają krytyczne znaczenie dla obronności Polski.
  • Diaspora białoruska w Bydgoszczy i Toruniu zainicjowała 9 kwietnia akcję pisania listów na front w Ukrainie do żołnierzy białoruskiego batalionu im. Kastusia Kalinouskaha. – Zachęcam wszystkich do pisania takich listów ze wsparciem, z dobrym słowem. Listy można pisać po białorusku lub po rosyjsku, ale myślę, że wszyscy też zrozumieją polski – powiedział Anton Antsipa, jeden z inicjatorów akcji.
  • Mieszkający w Warszawie i okolicach białoruscy katolicy, pochodzący zza wschodniej granicy,17 kwietnia spotkali się na wielkanocnym nabożeństwie w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Mszę sprawował – po białorusku – ich duszpasterz ks. Wiaczesław Barok.
  • 20 kwietnia został uruchomiony serwis ukraina.cerkiew.pl, skierowany do uchodźców z Ukrainy. Mogą oni tam znaleźć mapę prawosławnych parafii w Polsce, dowiedzieć się gdzie w okolicy, do której trafili, znajduje się najbliższa cerkiew. Są tam też informacje o pomocy dla uchodźców, udzielanej przez polską Cerkiew. Serwis prowadzony jest w języku ukraińskim, a zarządzają nim wolontariusze i organizacje cerkiewne – Eleos Polska, OrthNet i Bractwo Młodzieży Prawosławnej.
  • Jak co roku Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wystosował list paschalny do swoich wiernych. Obok treści stricte religijnych związanych z Wielkanocą, pojawiły się w nim wątki odnoszące się do wojny w Ukrainie. „W duchu paschalnej radości zwracamy się do uchodźców z Ukrainy, których dotknęła boleśnie wojna, i do tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Życzymy, aby Zmartwychwstały Chrystus uleczył rany i ból Waszych serc, pokonał nienawiść i zło i darował upragniony pokój” – czytamy m.in. w liście. Przypomnijmy, iż wcześniej (22 marca) w związku z wojną w Ukrainie Sobór Biskupów PAKP wystosował wezwanie do władz Federacji Rosyjskiej o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie, nazywając agresję Moskwy „niegodziwą i niepojętą”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (771) – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам.
  • (96) – 9.05.1929 г. пачала працу камісія ЦК ВКП(б), якая абсьледавала практыку правядзеньня новай нацыянальнай палітыкі ў Беларускай ССР. Вывады камісіі сталі падставай для фізічнай крывавай расправы з беларускай нацыянальнай інтэлігенцыяй.
  • (72) – 9.05.1953 г. у Менску выйшаў І нумар месячніка „Маладосць”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com