Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2022)

У Польшчы

 • Katarzyna Wappa, pochodząca z Hajnówki nauczycielka, lokalna aktywistka i obrończyni praw uchodźców, została tegoroczną laureatką Medalu Wolności Słowa Fundacji Grand Press w kategorii „obywatel/obywatelka”. 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odebrała wyróżnienie z rąk gdańskiej prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
 • 2 września na jednym z boisk warszawskiej dzielnicy Praga-Południe grupa lokalnych chuliganów zaatakowała młodzież ukraińską, białoruską i polską, grających wspólnie mecze piłki nożnej. Sprawą zajęła się policja i prokuratura. Za atak na tle narodowościowym zatrzymanym chuliganom grozi teraz do 5 lat więzienia.
 • Кася Вапа стала лаўрэткай Медалу свабоды слова фонду Grand Press Фота арганізатараў
  Кася Вапа стала лаўрэткай Медалу свабоды слова фонду Grand Press
  Фота арганізатараў
 • 8 września w Warszawie odbył się białoruski koncert, upamiętniający bitwę pod Orszą z 1514 r., w której wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego dowodzone przez hetmana Konstantego Ostrogskiego pokonały siły moskiewskie. Na pamiątkę bitwy pod Orszą obchodzony jest Dzień Chwały Wojskowej Białorusi – nieoficjalne święto białoruskiego wojska.
 • W dniach 9-11 września w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbył się 18. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Wystąpili na nim artyści z całego świata, m.in. z Włoch, Grecji, Estonii. Mali, Korei Płd., a także z Ukrainy i Białorusi. Tę ostatnią reprezentował Yegor Zabelov, uciekinier Mińska, grający na akordeonie kompozycje własne i klasyczne utwory, koncertujący w całej Europie. Organizatorem festiwalu jest Miasto st. Warszawa oraz Stołeczna Estrada.
 • Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus wyłoniło tytuły książek i ich autorów, którzy znaleźli się w finale tegorocznego plebiscytu. Są wśród nich m.in. Andrzej Stasiuk i białoruski pisarz Alhierd Bacharewicz, autor książki „Sroka na szubienicy”, wydanej po polsku w tłumaczeniu Igora Maksymiuka i Jana Maksymiuka. Laureata nagrody poznamy 15 października.
 • 19 i 20 września w Warszawie w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbyło Belarus Business Harbour – największe zagraniczne forum białoruskich przedsiębiorstw niezwiązanych z reżimem Łukaszenki. Forum zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Białoruskiego Biznesu za Granicą (ABBA) oraz Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych CASE Belarus.
 • Działająca w Warszawie inicjatywa Białorusini w Polsce, powołując się na dane polskiego MSZ, poinformowała, że od 2008 r., kiedy wprowadzono Karty Polaka, takich dokumentów obywatelom Białorusi wydano już 160 tysięcy. Zezwolenie na pobyt w Polsce posiada obecnie 55 tys. Białorusinów.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis