Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2021)

У Польшчы

  • У Варшаве па ініцыятыве беларускай дыяспары з’явілася вулічнае акружнае скрыжаванне Вольнай Беларусі
    У Варшаве па ініцыятыве беларускай дыяспары з’явілася вулічнае акружнае скрыжаванне Вольнай Беларусі
  • Prezydent Andrzej Duda, na wniosek rządu, podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego od 1 października na kolejne 60 dni. Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości przy granicy polsko-białoruskiej w województwach podlaskim (155 miejscowości) i lubelskim.
  • Patrol służb białoruskich oddał 7 października strzały w kierunku polskich żołnierzy, którzy ze strażnikami patrolują granicę – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. Dodała też, że prawdopodobnie użyto ślepej amunicji i nikomu nic się stało. Po zdarzeniu charge d’affaires ambasady Białorusi w Warszawie został wezwany do MSZ.
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała, że dokonała zatrzymania mężczyzny – obywatela Polski – który jest podejrzany o działalność szpiegowską przeciwko Polsce na rzecz wywiadu białoruskiego. Trafił on do aresztu na trzy miesiące. Do zatrzymania doszło 10 października. Podejrzany od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika.
  • 14 października Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ustawę poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Na granicy powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Jej całkowity koszt oszacowano na 1,6 mld zł.
  • W tym samym dniu w sieci pojawiło się podziękowanie dla Straży Granicznej z apelem do polskich dziennikarzy, by „nie powielali narracji reżimu Łukaszenki”. Film zamieścili przebywający w Polsce młodzi białoruscy opozycjoniści z fundacji Młode Kresy. Ta nazwa w narodzie białoruskim budzi jednak negatywne skojarzenia. Odnosi się do skojarzeń o kolonialnym charakterze z okresu Polski międzywojennej, gdy terminem „Kresy” określano jej wschodnie ziemie – część historycznych terytoriów litewskich białoruskich i ukraińskich. Używanie go obecnie przez „młodych Białorusinów” można odebrać jako chęć przyłączenia z powrotem Zachodniej Białorusi do Rzeczpospolitej. To godzi w z trudem budowaną niezależność państwa białoruskiego.
  • W dniach 14–17 października w klasztorze św. Onufrego w Jabłecznej odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Wielkie powroty. O dziełach sztuki, zbiorach bibliotecznych, archiwaliach i świętościach polskiego prawosławia, utraconych i wywiezionych w czasie I i II wojen światowych”. Konferencja, której  pomysłodawcą i organizatorem był klasztor jabłeczyński, sfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2021”.
  • 18 października w dzielnicy Ursynów w Warszawie na jednym z węzłów komunikacyjnych pojawiła się nazwa „Rondo Wolnej Białorusi”. Stosowną uchwałę na wniosek białoruskich opozycjonistów i Stowarzyszenia Polska 2050 jednogłośnie podjęli stołeczni radni. Pod wnioskiem podpisało się ponad dwustu mieszkańców Warszawy. Nadanie takiej nazwy to wyraz solidarności z narodem białoruskim.
  • Straż Graniczna udostępniła w mediach zapisy wideo, na których widać, jak służby białoruskie zwożą na granicę grupy cudzoziemców. Przeprowadzają też z nimi wywiady i nagrywają inscenizowane scenki. Niektórzy z stojących trzymają kartonowe tablice z napisami po angielsku: „Nie pozwólcie nam umrzeć”. W dalszej części nagrania jeden z polskich strażników granicznych tłumaczy grupie po drugiej stronie, że powinna iść do normalnego, legalnego przejścia granicznego w Kuźnicy lub Bobrownikach.
  • Jak podał Urząd do Spraw Cudzoziemców, Polska przyznała w tym roku ochronę międzynarodową 934 osobom. Byli to głównie obywatele Białorusi – 732 osoby, Rosji – 64 osoby oraz Turcji – 48 osób. Decyzje negatywne otrzymało natomiast 941 cudzoziemców – w większości byli to obywatele Rosji i Ukrainy. W pierwszych trzech kwartałach tego roku wnioski uchodźcze złożyło prawie 5 tys. 200 cudzoziemców. Najczęściej robili to obywatele Afganistanu (1700 osób), w tym ewakuowani do kraju współpracownicy polskiego kontyngentu wojskowego i dyplomacji.
  • Film białoruskiego reżysera Andreja Kuciły „Gdy kwiaty nie milczą”, wyprodukowany przez Telewizję Biełsat, został uznany za najlepszy dokument 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film jest poświęcony białoruskim rodzinom, które niezależnie od przeżytych w 2020 r. traum, związanych z prześladowaniami przez reżim Łukaszenki, próbują normalnie żyć, zajmując się swoimi sprawami.
  • W Teatrze Dnia Ósmego w Poznaniu odbył się cykl wydarzeń przedstawiający kobiety opozycji demokratycznej. Oprócz polskich bohaterek czasów PRL-u pojawiły się współczesne Białorusinki, utożsamiające trwającą obecnie walkę o demokrację w Białorusi. 23 października odbył się panel poświęcony opozycjonistkom z Białorusi. Pojawiły się na nim m.in. dr Hanna Barvenava, Tatsiana Khomich, Nasta Niakrasava i Jana Shostak. Wieczór zakończył koncert polsko-białoruski. Wystąpili Jacek Kleyff – jeden z bardów opozycji czasów PRL oraz Nasta Niakrasava, przebywająca na przymusowej emigracji w Wilnie śpiewaczka z białoruskiego Polesia.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (741) – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна.
  • (131) – 1.05.1894 г. у Паставах нар Мадэст Яцкевіч, праваслаўны сьвятар; у 1921 г. закончыў Віленскую духоўную сэмінарыю, служыў у прыходах Трокі, Гейшышкі, Габы, Вільня. У 1944 г. у эміграцыі, сьпярша ў Аўстрыі, пазьней у Аргентыне, а з 1956 г. –
  • (119) – 1.05.1906 г. у Гародні нар. Аляксандра Бэргман (сапр. Хава Кучкоўская), дзеячка КПЗБ, аўтарка артыкулаў пра беларускі нацыянальны рух і яго дзеячаў, кніг „Rzecz o Bronisławie Taraszkiewiczu” (Warszawa 1977) i „Sprawy białoruskie w II Rzeczypospolitej” (Warszawa 1984), «Слова пра Браніслава Тарашкевіча» (Мінск 1996). У  1935-1945 гг. адбывала ссылку ў гулагах Сібіры як «вораг народу». Пасьля вайны жыла ў Варшаве, дзе памерла 20.06.2005 г. Пахавана на яўрэйскіх могілках у Варшаве.
  • (94) – 1.05.1931 г. у Слоніме нар. Алег Лойка, паэт, вучоны, пэдагог. Памёр 19.11.2008 г. у Слоніме.
  • (77) – 1.05.1948 г. у Кобрыне адкрыўся ваенна-гістарычны музэй імя А. В. Суворава.
  • (47) – 1.05.1978 г. адкрыты Гродзенскі Дзяржаўны Унівэрсытэт.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis