Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2021)

У Польшчы

 • W drugiej połowie lipca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli, która miała zbadać, czy „organy administracji publicznej prawidłowo realizują zadania dotyczące podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym”. Kontrolą zostały objęte działania w latach 2018-2020 ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Edukacji i Nauki, sześciu urzędów wojewódzkich (w tym podlaskiego), 12 urzędów gmin (w tym w Puńsku, zamieszkałym przez mniejszość litewską i w Bielsku Podlaskim – gdzie znaczną część mieszkańców stanowią Białorusini) oraz 12 szkół i sześciu samorządowych instytucji kultury. Najwięcej uwag pokontrolnych dotyczyło nieprawidłowości w rozdzielaniu subwencji oświatowej dla uczniów, uczących się języka mniejszości narodowej. NIK zwróciła również uwagę na niewłaściwe realizowanie zadań nakierowanych na rozwój kultury mniejszości – zdaniem Izby działania te najczęściej prowadzono – przede wszystkim przez gminne ośrodki kultury – jedynie „przy okazji” wydarzeń o charakterze ogólnym i nie były one dokładnie nakierowane na rozwój kultury mniejszości .
 • 6 sierpnia premier Mateusz Morawiecki i premier Litwy Ingrida Šimonyte wydali wspólne oświadczenie, w którym zaapelowali do Unii Europejskiej o pomoc w obronie granic Wspólnoty. Jest to reakcja na działania reżimu Łukaszenki, który sponsoruje nielegalną migrację na teren Litwy i Polski. Władze UE podjęły dyplomatyczne kroki i działania logistyczne, zmierzające do rozwiązania tego kryzysu. 23 sierpnia wspólne oświadczenie w sprawie uchodźców na granicy z Białorusią wydali przemierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
 • 8 sierpnia w Toruniu, Warszawie i Sopocie odbyły się marsze protestacyjne przypominające sfałszowane rok temu białoruskie wybory prezydenckie. Ich organizatorami byli aktywiści białoruskiej diaspory w tych miastach.
 • 18 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy „Żywie Biełaruś! Niech żyje Białoruś!”. Jak napisali organizatorzy ekspozycji, „bohaterami wydarzenia są tzw. zwyczajni ludzie, których historia i osobiste wybory uczyniły bohaterami – przedsiębiorca, emerytka, anglistka, informatyczka, dziennikarz, flecistka, dwukrotna medalista olimpijska, poeta”. Wystawę zorganizowano we współpracy z Telewizją Biełsat, która udostępniła swoje archiwalne materiały..
 • Уроцлаў, 9 жніўня. Дэманстрацыя беларускай дыяспары ў гадавіну сфальшаваных прэзідэнцкіх выбараў у Беларусі Радыё Рацыя
  Уроцлаў, 9 жніўня. Дэманстрацыя беларускай дыяспары ў гадавіну сфальшаваных прэзідэнцкіх выбараў у Беларусі
  Радыё Рацыя
 • Jak poinformowało MSZ, od po­czątku roku do 31 lipca Polska przyznała ponad 90 tys. wiz obywatelom Białorusi, z czego prawie 9 tys. to wizy humanitarne. Od początku kryzysu po wyborach prezydenckich Polska wydała Białorusinom ponad 12 tys. tego rodzaju wiz.
 • 84,7 tys. cudzoziemców studiowało na polskich uczelniach w ostatnim roku akademickim. To o 2,5 tys. więcej niż w poprzednim – 2019/2020 roku. Ponad połowa zagranicznych studentów pochodziła z Ukrainy (38,5 tys.) i Białorusi (8,2 tys.).

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis