Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2021)

У Польшчы

■Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP wydało komunikat w sprawie incydentu na polsko-białoruskiej granicy, który miał miejsce 29 kwietnia. Czytamy w nim: „Podczas realizacji standardowych zadań patrolowych w ramach działań powietrznych SZRP doszło do naruszenia granicy państwowej z Białorusią w przestrzeni powietrznej. Incydent nie miał charakteru działań celowych, zdarzenie było przypadkowe i krótkotrwałe”. Białoruski resort obrony zażądał dodatkowych wyjaśnień od polskich władz, wyrażając „zaniepokojenie częstymi naruszeniami granicy państwowej Republiki Białorusi”.

■5 maja w Trójmieście powstało stowarzyszenie pod nazwą „Solidarność. Białoruś”.  Utworzono je z inicjatywy zmuszonych do opuszczenia swojego kraju Białorusinów oraz władz Sopotu. Najważniejszym statutowym celem stowarzyszenia jest pomoc Białorusinom, którzy z przyczyn politycznych musieli uciekać ze swojego kraju do Polski.

Вроцлаў. Акцыя пратэсту супраць атакі беларускага рэжыму на незалежны партал TUT.by Радыё Рацыя
Вроцлаў. Акцыя пратэсту супраць атакі беларускага рэжыму на незалежны партал TUT.by
Радыё Рацыя

■Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, skierował do naczelnika więzienia, w którym przebywa Andrzej Poczobut, list, w którym domaga się należytego traktowania zatrzymanego. Andrzej Poczobut, członek władz Związku Polaków na Białorusi, jest korespondentem GW, a w 2011 r. został uznany za polskiego Dziennikarza Roku.

■Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs „Solidarni z naukowcami”, który ma wspierać projekty badawcze z udziałem naukowców z Białorusi. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Na sfinansowanie projektów w konkursie NCBR przeznaczyło 6,25 mln zł. Nabór wniosków trwa od 5 maja do 30 lipca.

■14 maja na Placu Litewskim w Lublinie odbyła się pikieta w obronie aresztowanych białoruskich studentów. 11 studentów i jeden wykładowca zostali zatrzymani przez reżim Łukaszenki. Są oskarżeni o organizację i udział w pokojowych akcjach protestacyjnych na swoich uczelniach. Grożą im trzy lata więzienia.

■Znacząco wzrosła liczba imigrantów z Białorusi do Polski, wynika z danych za I kwartał 2021 r. Prawie 5 tysięcy Białorusinów otrzymało w tym czasie prawo stałego pobytu w Polsce i jest to drugi wynik po Ukraińcach (prawie 50 tys.), którzy od wielu lat przodują w statystykach. Zdaniem specjalistów do końca roku może do Polski przyjechać z Białorusi aż 15 tys. osób – dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Wpływ na to ma niestabilna sytuacja polityczna w Białorusi oraz pogarszające się tam warunki ekonomiczne. Wśród przybywających do Polski coraz więcej jest wysoko wykwalifikowanych informatyków, dla których zatrudniające ich firmy poszukują stabilnych i pewnych miejsc pracy.

■Płyta „Tany” Karoliny Cichej otrzymała nominację do tegorocznych Fryderyków w kategorii Muzyka Świata. Pochodząca z Białegostoku artystka nagrała album złożony z 16 utworów, wykonywanych w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.

■Stowarzyszenie Kulturalne „Słowiańska dusza” z Warszawy oznajmiło, iż „po długoletniej, owocnej współpracy z festiwalem Słowiański Bazar w Witebsku” rezygnuje z poszukiwania i przeprowadzenia w tym roku preselekcji uczestników z Polski. Jako powód podano niestabilną sytuację w Białorusi. „Naszymi wartościami są wolność, uczciwość i dobro, dziękujemy za wyrozumiałość” – napisano w komunikacie na fejsbukowej stronie stowarzyszenia.

■Wydany w roku ubiegłym przez Radę Programową Tygodnika Niwa album fotograficzny „NIWA FOTO ARCH.” Znalazł się wśród finalistów Fotograficznej Publikacji Roku 2021. Konkurs organizuje Fotopolis.pl – warszawski branżowy portal dla entuzjastów fotografii. Spośród niemal stu zgłoszonych książek do finału zakwalifikowano 29. Jury, w którym zasiada m.in. białostocki fotograf Grzegorz Dąbrowski, redaktor naczelny białostockiego oddziału Gazety Wyborczej, przyzna dwa pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Laureaci zostaną ogłoszeni 10 czerwca podczas Fotofestiwalu w Łodzi. Album „NIWA FOTO ARCH.” zawiera zdjęcia z archiwum tygodnika Niwa, które wybrał i całość zaprojektował Paweł Grześ we współpracy z Jerzym Osiennikiem.

Вокладка фотальбома „NIWA FOTO ARCH.”
Вокладка фотальбома „NIWA FOTO ARCH.”

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis