■Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP wydało komunikat w sprawie incydentu na polsko-białoruskiej granicy, który miał miejsce 29 kwietnia. Czytamy w nim: „Podczas realizacji standardowych zadań patrolowych w ramach działań powietrznych SZRP doszło do naruszenia granicy państwowej z Białorusią w przestrzeni powietrznej. Incydent nie miał charakteru działań celowych, zdarzenie było przypadkowe i krótkotrwałe”. Białoruski resort obrony zażądał dodatkowych wyjaśnień od polskich władz, wyrażając „zaniepokojenie częstymi naruszeniami granicy państwowej Republiki Białorusi”.
■5 maja w Trójmieście powstało stowarzyszenie pod nazwą „Solidarność. Białoruś”. Utworzono je z inicjatywy zmuszonych do opuszczenia swojego kraju Białorusinów oraz władz Sopotu. Najważniejszym statutowym celem stowarzyszenia jest pomoc Białorusinom, którzy z przyczyn politycznych musieli uciekać ze swojego kraju do Polski.
■Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, skierował do naczelnika więzienia, w którym przebywa Andrzej Poczobut, list, w którym domaga się należytego traktowania zatrzymanego. Andrzej Poczobut, członek władz Związku Polaków na Białorusi, jest korespondentem GW, a w 2011 r. został uznany za polskiego Dziennikarza Roku.
■Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs „Solidarni z naukowcami”, który ma wspierać projekty badawcze z udziałem naukowców z Białorusi. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. Na sfinansowanie projektów w konkursie NCBR przeznaczyło 6,25 mln zł. Nabór wniosków trwa od 5 maja do 30 lipca.
■14 maja na Placu Litewskim w Lublinie odbyła się pikieta w obronie aresztowanych białoruskich studentów. 11 studentów i jeden wykładowca zostali zatrzymani przez reżim Łukaszenki. Są oskarżeni o organizację i udział w pokojowych akcjach protestacyjnych na swoich uczelniach. Grożą im trzy lata więzienia.
■Znacząco wzrosła liczba imigrantów z Białorusi do Polski, wynika z danych za I kwartał 2021 r. Prawie 5 tysięcy Białorusinów otrzymało w tym czasie prawo stałego pobytu w Polsce i jest to drugi wynik po Ukraińcach (prawie 50 tys.), którzy od wielu lat przodują w statystykach. Zdaniem specjalistów do końca roku może do Polski przyjechać z Białorusi aż 15 tys. osób – dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Wpływ na to ma niestabilna sytuacja polityczna w Białorusi oraz pogarszające się tam warunki ekonomiczne. Wśród przybywających do Polski coraz więcej jest wysoko wykwalifikowanych informatyków, dla których zatrudniające ich firmy poszukują stabilnych i pewnych miejsc pracy.
■Płyta „Tany” Karoliny Cichej otrzymała nominację do tegorocznych Fryderyków w kategorii Muzyka Świata. Pochodząca z Białegostoku artystka nagrała album złożony z 16 utworów, wykonywanych w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.
■Stowarzyszenie Kulturalne „Słowiańska dusza” z Warszawy oznajmiło, iż „po długoletniej, owocnej współpracy z festiwalem Słowiański Bazar w Witebsku” rezygnuje z poszukiwania i przeprowadzenia w tym roku preselekcji uczestników z Polski. Jako powód podano niestabilną sytuację w Białorusi. „Naszymi wartościami są wolność, uczciwość i dobro, dziękujemy za wyrozumiałość” – napisano w komunikacie na fejsbukowej stronie stowarzyszenia.
■Wydany w roku ubiegłym przez Radę Programową Tygodnika Niwa album fotograficzny „NIWA FOTO ARCH.” Znalazł się wśród finalistów Fotograficznej Publikacji Roku 2021. Konkurs organizuje Fotopolis.pl – warszawski branżowy portal dla entuzjastów fotografii. Spośród niemal stu zgłoszonych książek do finału zakwalifikowano 29. Jury, w którym zasiada m.in. białostocki fotograf Grzegorz Dąbrowski, redaktor naczelny białostockiego oddziału Gazety Wyborczej, przyzna dwa pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Laureaci zostaną ogłoszeni 10 czerwca podczas Fotofestiwalu w Łodzi. Album „NIWA FOTO ARCH.” zawiera zdjęcia z archiwum tygodnika Niwa, które wybrał i całość zaprojektował Paweł Grześ we współpracy z Jerzym Osiennikiem.