Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за IX.2020)

У Польшчы

Кіраўнік польскага ўраду Матэвуш Маравецкі перадаў Святлане Ціханоўскай сімвалічныя ключы да новай сядзібы Беларускага дому ў Варшаве Charter97.org
Кіраўнік польскага ўраду Матэвуш Маравецкі перадаў Святлане Ціханоўскай сімвалічныя ключы да новай сядзібы Беларускага дому ў Варшаве
Charter97.org

■Swiatłana Cichanoŭskaja, która nieoficjalnie pokonała Łukaszenkę w sierpniowych wyborach prezydenckich, 9 września przyjechała do Polski. Trzy tygodnie wcześniej, po wybuchu protestów w Białorusi, reżim siłą wywiózł ją na Litwę. W Warszawie Cichanoŭskaja spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim, który na jej ręce przekazał klucze do zabytkowej willi na Saskiej Kępie na nową siedzibę organizacji Białoruski Dom.
■10 września kadencję rzecznika praw obywatelskich zakończył Adam Bodnar. W czasie pełnienia tej funkcji reagował też na problemy naszej mniejszości. Wspierał władze Hajnówki przy podejmowaniu przez nie decyzji zakazujących organizowania w mieście marszy żołnierzy wyklętych. Był jednym z niewielu wysokich urzędników państwowych, którzy odwiedzili miejsce pochówku ofiar Romualda Rajsa ps. „Bury”.
■11 września przed gmachem TVP w Warszawie odbył się koncert „Gramy dla Białorusi”. Ze sceny wybrzmiał m.in. „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Edyty Górniak. Wystąpili też inni znani artyści z Polski i Białorusi, w tym Stanisław Sojka czy Zmicier Wajciuszkiewicz. Solidarnościowy koncert miał formułę dwujęzyczną – z czwórki konferansjerów dwójka mówiła po polsku, a dwójka po białorusku.
■11 września w Lublinie odbyło się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawiano na nim m.in. o możliwościach pomocy gospodarczej dla walczącej o wolność Białorusi. Szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Węgier, Czech i Słowacji) potępili „wszelkie represje, tortury, brutalne traktowanie demonstrantów” oraz zaapelowali do białoruskich władz o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych.
■14 września prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał pełnomocniczkę ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego. Została nią Białorusinka Tatiana Andruszka, mieszkająca we Wrocławiu od 2014 r. Jak powiedział prezydent, będzie ona ważnym łącznikiem w relacjach z Białorusinami we Wrocławiu, co pomoże w lepszym rozwiązywaniu problemów dotyczących białoruskiej społeczności w stolicy Dolnego Śląska.
■W jednym z hoteli w Białej Podlaskiej, w którym przebywające na kwarantannie osoby z Białorusi wywiesiły flagi i hasła, właściciel obiektu nakazał ich usunięcie. W zaistniałej konfliktowej sytuacji musiała interweniować policja. Właściciel hotelu swoje postępowanie uzasadnił tym, iż nie chce mieszać się do polityki. Poza tym dodał, iż obawia się o losy interesów, która jego firma prowadzi w Białorusi.
■26 września na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbył się koncert „Solidarni z Białorusią”. Wystąpiło na nim kilkunastu znanych wykonawców z Polski, w tym m.in. Chłopcy z Placu Broni, Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect, Krzysztof Cugowski, Sebastian Riedel, Natalia Nykiel, IRA, Luxtorpeda, Michał Szpak, Ørganek. Koncertowi towarzyszyła zbiórka prowadzona przez Fundację Białoruski Dom i Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś. Środki zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Białorusi, którzy działają na rzecz pokojowych zmian oraz na pomoc prawną, medyczną i żywnościową dla poszkodowanych.
■Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazała się książka o. Konstantego Bondaruka „O nabożeństwie prawosławnym”. Publikacja liczy 375 stron i jest bogato ilustrowana.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis