Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

■1 lutego nieznani sprawcy zniszczyli ławę-pomnik, podarowaną przez prezydenta USA Billa Clintona podczas jego wizyty w 1994 r. Stanęła ona w uroczysku Kuropaty dla upamiętnienia ofiar zbrodni stalinowskich w Białorusi. Amerykańska ambasada w Mińsku wezwała białoruskie władze do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie i ukarania winnych aktu wandalizmu.

■Białoruska koalicja opozycyjnych partii centroprawicowych planuje przeprowadzenie prawyborów, aby wyłonić wspólnego kandydata na wybory prezydenckie – taka informacja pojawiła się na początku lutego. Swoich kandydatów do udziału zgłosiły partie wchodzące w skład koalicji (dotychczas osiem osób).

■4 lutego w Mereczowszczyźnie pod Kosowem Poleskim w obwodzie brzeskim tradycyjnie świętowano urodziny Tadeusza Kościuszki. Jak co roku ambasadorzy Polski, USA, Ukrainy oraz przedstawiciele innych państw, a także Białorusini przyjechali uczcić bohatera wielu narodów. W tym roku po raz pierwszy urodziny Kościuszki świętowano pod jego pomnikiem. Monument stanął w Mereczowszczyźnie w maju ubiegłego roku. Ufundowali go sami Białorusini – w ramach internetowej składki, zainicjowanej przez Hleba Łabadzienkę.

■W dniach 8-12 lutego odbywały się w Mińsku XXIV Międzynarodowe Targi Książki, największa tego typu impreza w Białorusi. Zaprezentowano na nich również publikacje polskich autorów, wydane w języku polskim lub przekładzie na języki białoruski i rosyjski. Największą popularnością cieszyło się spotkanie poświęcone trzeciej części „Trylogii złodziejskiej” Sergiusza Piaseckiego „Nikt nie da nam zbawienia”, przełożonej na język białoruski przez Maryję Puszkinę i Wiktora Szukiełowicza. W spotkaniu wzięła udział Ewa Tomaszewicz, wnuczka pisarza, a przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Lawon Wolski. Organizatorem polskiego wystąpienia na Targach była Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.

■11 lutego w Szkole Średniej Nr 2 w Stołpcach w obwodzie mińskim doszło do napaści na nauczycielkę i ucznia. Nastolatek zaatakował ich nożem. Nauczycielka i uczeń zginęli od ciosów. W ataku zostali też ciężko poranieni dwaj uczniowie, którzy usiłowali powstrzymać napastnika. Nie wiadomo, jakimi motywami kierował się napastnik.

■12 lutego prezydent Łukaszenka mianował nowego ambasadora RB w Polsce. Alaksandra Awerianawa, który ambasadą Białorusi w Warszawie kierował od 31 grudnia 2013 r., zastąpi Uładzimir Czuszau. Nowy ambasador jest absolwentem Białoruskiego Instytutu Inżynierów Transportu Kolejowego. Ukończył również wydział prawa na uniwersytecie w Mińsku. Jest kadrowym dyplomatą, w MSZ pracuje od 1995 r. Był ambasadorem Białorusi w Belgradzie. Ostatnio kierował sprawami międzynarodowymi w sekretariacie przewodniczącego Rady Republiki Michaiła Miasnikowicza.

■W Mińsku rozpoczął się proces Maryny Zołatawaj, redaktor naczelnej największego białoruskiego niezależnego portalu informacyjnego TUT.by. Jest ona oskarżona o tzw. zaniechanie służbowe. Według prokuratury jej podwładni korzystali nielegalnie z płatnego serwisu państwowej agencji informacyjnej BiełTA. Proces budzi ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą – podczas jego rozpoczęcia obecnych było ok. 60 osób: dziennikarzy, aktywistów praw człowieka, a także przedstawiciele ambasad USA, Szwecji i Francji.

15 лютага як штогод у Беларусі адзначаўся дзень памяці воінаў-інтэрнацыяналістаў. На здымку помнік афганцам у Ваўкавыску (Фота Юркі Хмялеўскага)
15 лютага як штогод у Беларусі адзначаўся дзень памяці воінаў-інтэрнацыяналістаў. На здымку помнік афганцам у Ваўкавыску
(Фота Юркі Хмялеўскага)

■16 lutego w Starych Wasiliszkach, miejscu urodzenia Czesława Niemena (właściwe nazwisko Wydrzycki), odbyły się uroczystości poświęcone 80-rocznicy urodzin tego wybitnego artysty. W jego rodzinnym Domu-Muzeum zorganizowano koncert, prezentację albumu i wystawę poświęconych mu prac. Czesław Niemen zmarł w 2004 r. w wieku 65 lat.

■W dniach 18-19 lutego z wizytą w Białorusi przebywał komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetowych Guenther Oettinger. W ocenie unijnych urzędników w jej trakcie doszło do otwartych i konstruktywnych rozmów z przedstawicielami białoruskich władz. Oettinger spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, premierem Siarhiejem Rumasem, ministrem finansów Maksimem Jermałowiczem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Alehem Krauczanką. Komisarz pozytywnie ocenił aktywne uczestnictwo Białorusi w Partnerstwie Wschodnim i w związku z tym rozmawiał o możliwości zorganizowania w Mińsku w ramach obchodów 10-lecia Partnerstwa Wschodniego spotkania na wysokim szczeblu.

■22 lutego, w przededniu marszu żołnierzy wyklętych w Hajnówce, stanowisko w tej sprawie zajął białoruski MSZ. Rzecznik resortu dyplomacji Anatol Hłaz powiedział: – Takich zbrodniarzy nie można utożsamiać z walką o niepodległość Polski, ich działalność ma cechy ludobójstwa. Z tego powodu występowaliśmy i występujemy przeciwko gloryfikacji oraz upamiętnieniu Romualda Rajsa i jego żołnierzy. Marsz w dniu 23 lutego w mieście, w którym zwarcie mieszkają etniczni Białorusini, w tym potomkowie tych, którzy zginęli przez „Burego” – to prowokacja, skierowana na stworzenie napięcia, konfliktów na narodowym, religijnym oraz historycznym tle między Białorusinami a Polakami. Rzecznik MSZ wyraził nadzieję, że „przedstawiciele władz oraz obywatele Polski zdołają należycie ocenić podobne akcje, wystąpią przeciwko ich przeprowadzeniu oraz nie dopuszczą do zorganizowania takich przedsięwzięć w przyszłości, zakazując ich na poziomie ustawodawczym”.

■Prezydent Łukaszenka poinformował o zwiększeniu stanu sił pogranicznych Białorusi, wyjaśniając że związane jest to z zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego (nielegalna migracja, handel narkotykami, przemyt – w szczególności broni). Jak podkreślił, jego decyzja jest szczególnie ważna w przeddzień II Igrzysk Europejskich.

■W Brześciu w niezależnym teatrze „Kryły Chałopa” otwarto wystawę „Styk”, przedstawiającą prace dwóch artystów z Polski i Białorusi: Pawła Matyszewskiego i Siarhieja Szabochina. Wejście na nią – przez szlaban – jest dozwolone tylko w obuwiu ochronnym. Przedstawione prace ukazują wiele aspektów naruszania barier i poruszają problemy m.in. polityki migracyjnej, seksualności i gender. Wystawa potrwa do 17 marca.

■Białoruś staje się coraz bardziej znaczącym eksporterem węgla, mimo że na jej obszarze nie działa żadna kopalnia. Jak informuje białoruski komitet statystyczny Biełstat, w ubiegłym roku eksport węgla z Białorusi wzrósł prawie sześciokrotnie. Białoruś praktycznie nie korzysta z węgla w energetyce, więc cały sprowadzany surowiec musi iść na eksport. Niewykluczone, że węgiel dociera do Białorusi z kontrolowanych przez Rosję terytoriów na wschodniej Ukrainie, tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Jednym z głównych odbiorców tego paliwa jest Polska.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (161) – 22.03.1864 г. быў павешаны ў Вільні Кастусь Каліноўскі.
  • (104) – 22.03.1921 г. у Вільні выйшаў першы нумар газэты „Беларускі Звон”, якога выдаўцом ды рэдактарам быў Францішак Аляхновіч. Газэта выдавалася да 24.02.1923 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis