Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

У Беларусі

■1 lutego nieznani sprawcy zniszczyli ławę-pomnik, podarowaną przez prezydenta USA Billa Clintona podczas jego wizyty w 1994 r. Stanęła ona w uroczysku Kuropaty dla upamiętnienia ofiar zbrodni stalinowskich w Białorusi. Amerykańska ambasada w Mińsku wezwała białoruskie władze do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie i ukarania winnych aktu wandalizmu.

■Białoruska koalicja opozycyjnych partii centroprawicowych planuje przeprowadzenie prawyborów, aby wyłonić wspólnego kandydata na wybory prezydenckie – taka informacja pojawiła się na początku lutego. Swoich kandydatów do udziału zgłosiły partie wchodzące w skład koalicji (dotychczas osiem osób).

■4 lutego w Mereczowszczyźnie pod Kosowem Poleskim w obwodzie brzeskim tradycyjnie świętowano urodziny Tadeusza Kościuszki. Jak co roku ambasadorzy Polski, USA, Ukrainy oraz przedstawiciele innych państw, a także Białorusini przyjechali uczcić bohatera wielu narodów. W tym roku po raz pierwszy urodziny Kościuszki świętowano pod jego pomnikiem. Monument stanął w Mereczowszczyźnie w maju ubiegłego roku. Ufundowali go sami Białorusini – w ramach internetowej składki, zainicjowanej przez Hleba Łabadzienkę.

■W dniach 8-12 lutego odbywały się w Mińsku XXIV Międzynarodowe Targi Książki, największa tego typu impreza w Białorusi. Zaprezentowano na nich również publikacje polskich autorów, wydane w języku polskim lub przekładzie na języki białoruski i rosyjski. Największą popularnością cieszyło się spotkanie poświęcone trzeciej części „Trylogii złodziejskiej” Sergiusza Piaseckiego „Nikt nie da nam zbawienia”, przełożonej na język białoruski przez Maryję Puszkinę i Wiktora Szukiełowicza. W spotkaniu wzięła udział Ewa Tomaszewicz, wnuczka pisarza, a przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Lawon Wolski. Organizatorem polskiego wystąpienia na Targach była Ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, Instytut Książki oraz wydawnictwo Ars Polona i firma UNIBEP.

■11 lutego w Szkole Średniej Nr 2 w Stołpcach w obwodzie mińskim doszło do napaści na nauczycielkę i ucznia. Nastolatek zaatakował ich nożem. Nauczycielka i uczeń zginęli od ciosów. W ataku zostali też ciężko poranieni dwaj uczniowie, którzy usiłowali powstrzymać napastnika. Nie wiadomo, jakimi motywami kierował się napastnik.

■12 lutego prezydent Łukaszenka mianował nowego ambasadora RB w Polsce. Alaksandra Awerianawa, który ambasadą Białorusi w Warszawie kierował od 31 grudnia 2013 r., zastąpi Uładzimir Czuszau. Nowy ambasador jest absolwentem Białoruskiego Instytutu Inżynierów Transportu Kolejowego. Ukończył również wydział prawa na uniwersytecie w Mińsku. Jest kadrowym dyplomatą, w MSZ pracuje od 1995 r. Był ambasadorem Białorusi w Belgradzie. Ostatnio kierował sprawami międzynarodowymi w sekretariacie przewodniczącego Rady Republiki Michaiła Miasnikowicza.

■W Mińsku rozpoczął się proces Maryny Zołatawaj, redaktor naczelnej największego białoruskiego niezależnego portalu informacyjnego TUT.by. Jest ona oskarżona o tzw. zaniechanie służbowe. Według prokuratury jej podwładni korzystali nielegalnie z płatnego serwisu państwowej agencji informacyjnej BiełTA. Proces budzi ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą – podczas jego rozpoczęcia obecnych było ok. 60 osób: dziennikarzy, aktywistów praw człowieka, a także przedstawiciele ambasad USA, Szwecji i Francji.

15 лютага як штогод у Беларусі адзначаўся дзень памяці воінаў-інтэрнацыяналістаў. На здымку помнік афганцам у Ваўкавыску (Фота Юркі Хмялеўскага)
15 лютага як штогод у Беларусі адзначаўся дзень памяці воінаў-інтэрнацыяналістаў. На здымку помнік афганцам у Ваўкавыску
(Фота Юркі Хмялеўскага)

■16 lutego w Starych Wasiliszkach, miejscu urodzenia Czesława Niemena (właściwe nazwisko Wydrzycki), odbyły się uroczystości poświęcone 80-rocznicy urodzin tego wybitnego artysty. W jego rodzinnym Domu-Muzeum zorganizowano koncert, prezentację albumu i wystawę poświęconych mu prac. Czesław Niemen zmarł w 2004 r. w wieku 65 lat.

■W dniach 18-19 lutego z wizytą w Białorusi przebywał komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetowych Guenther Oettinger. W ocenie unijnych urzędników w jej trakcie doszło do otwartych i konstruktywnych rozmów z przedstawicielami białoruskich władz. Oettinger spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, premierem Siarhiejem Rumasem, ministrem finansów Maksimem Jermałowiczem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Alehem Krauczanką. Komisarz pozytywnie ocenił aktywne uczestnictwo Białorusi w Partnerstwie Wschodnim i w związku z tym rozmawiał o możliwości zorganizowania w Mińsku w ramach obchodów 10-lecia Partnerstwa Wschodniego spotkania na wysokim szczeblu.

■22 lutego, w przededniu marszu żołnierzy wyklętych w Hajnówce, stanowisko w tej sprawie zajął białoruski MSZ. Rzecznik resortu dyplomacji Anatol Hłaz powiedział: – Takich zbrodniarzy nie można utożsamiać z walką o niepodległość Polski, ich działalność ma cechy ludobójstwa. Z tego powodu występowaliśmy i występujemy przeciwko gloryfikacji oraz upamiętnieniu Romualda Rajsa i jego żołnierzy. Marsz w dniu 23 lutego w mieście, w którym zwarcie mieszkają etniczni Białorusini, w tym potomkowie tych, którzy zginęli przez „Burego” – to prowokacja, skierowana na stworzenie napięcia, konfliktów na narodowym, religijnym oraz historycznym tle między Białorusinami a Polakami. Rzecznik MSZ wyraził nadzieję, że „przedstawiciele władz oraz obywatele Polski zdołają należycie ocenić podobne akcje, wystąpią przeciwko ich przeprowadzeniu oraz nie dopuszczą do zorganizowania takich przedsięwzięć w przyszłości, zakazując ich na poziomie ustawodawczym”.

■Prezydent Łukaszenka poinformował o zwiększeniu stanu sił pogranicznych Białorusi, wyjaśniając że związane jest to z zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego (nielegalna migracja, handel narkotykami, przemyt – w szczególności broni). Jak podkreślił, jego decyzja jest szczególnie ważna w przeddzień II Igrzysk Europejskich.

■W Brześciu w niezależnym teatrze „Kryły Chałopa” otwarto wystawę „Styk”, przedstawiającą prace dwóch artystów z Polski i Białorusi: Pawła Matyszewskiego i Siarhieja Szabochina. Wejście na nią – przez szlaban – jest dozwolone tylko w obuwiu ochronnym. Przedstawione prace ukazują wiele aspektów naruszania barier i poruszają problemy m.in. polityki migracyjnej, seksualności i gender. Wystawa potrwa do 17 marca.

■Białoruś staje się coraz bardziej znaczącym eksporterem węgla, mimo że na jej obszarze nie działa żadna kopalnia. Jak informuje białoruski komitet statystyczny Biełstat, w ubiegłym roku eksport węgla z Białorusi wzrósł prawie sześciokrotnie. Białoruś praktycznie nie korzysta z węgla w energetyce, więc cały sprowadzany surowiec musi iść na eksport. Niewykluczone, że węgiel dociera do Białorusi z kontrolowanych przez Rosję terytoriów na wschodniej Ukrainie, tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Jednym z głównych odbiorców tego paliwa jest Polska.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (368) – 26 верасьня 1655 г. аблога й спаленьне расійскімі войскамі горада Пінска.
  • (50) – 26.09.1973 г. памёр у Канадзе Тарас Сайка, пастар баптыстаў. Нар. у 1906 г. у в. Ліпск на Піншчыне, дзе ў палове 30-ых гадоў узначаліў баптысцкую царкву. З 1950 жыў у ЗША ў Мінэаполіс. Ініцыятар перакладу Бібліі на беларускую мову.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis