Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2023)

У Беларусі

 • Музыкі „Tor Band” за кратамі Фота з Фейсбука
  Музыкі „Tor Band” за кратамі
  Фота з Фейсбука
 • 30 października dyplomaci z Polski, krajów UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii upamiętnili ofiary stalinowskich represji. Od lat w przededniu Dziadów, czyli białoruskich Zaduszek, składają oni kwiaty na mińskim uroczysku Kuropaty.
 • 3 listopada MSZ Białorusi zamieściło komunikat, w którym napisało o „zdecydowanym proteście w związku z kolejnym faktem naruszenia 2 listopada 2023 r. granicy państwowej Białorusi przez statek powietrzny ze strony Polski”. Do MSZ-u wezwano też chargé d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcina Wojciechowskiego. Strona polska zaprzeczyła tym doniesieniom. 
 • 3 listopada sąd w Mołodecznie skazał na cztery lata kolonii karnej redaktora naczelnego „Rehijanalnej Haziety”, więźnia politycznego Alaksandra Mancewicza. Zarzucono mu „dyskredytację” państwa. Mancewicza zatrzymano już 15 marca 2023 r.
 • 8 listopada milicja zatrzymała ojca znanego niezależnego pisarza i dziennikarza Szaszy Filipienki, który przebywa on na emigracji, gdzie daje się poznać jako niepokorny twórca, krytykujący reżimy w Białorusi i Rosji. Białoruskie władze nie mogąc ukarać swoich przeciwników przebywających za granicą, prześladują ich rodziny, chcąc w ten sposób zmusić do posłuszeństwa. 
 • 10 listopada z wizytą w Mińsku gościł kubański premier Manuel Marrero Cruz. Spotkał się m.in. z Aleksandrem Łukaszenką. Głównym tematem białorusko-kubańskich rozmów były kwestie gospodarcze. Kuba oraz inne dyktatorskie reżimy, takie jak Wenezuela czy Nikaragua, to bliscy sojusznicy Białorusi w Ameryce Środkowej i Południowej.
 • 11 listopada Aleksander Łukaszenka złożył Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości. Łukaszenka przypomniał o „wspólnej tradycji i historii obu narodów” oraz o konieczności wzmacniania  „związków opartych na wartościach partnerstwa i zaufania”. Białoruski dyktator swoje propagandowe życzenia przekazał w cieniu trwającego wciąż kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy i prawie dwóch tysięcy więźniów politycznych (w tym Polaków) reżimu w Mińsku. 
 • 12 listopada rząd zatwierdził przyjęcie do eksploatacji drugiego reaktora atomowego elektrowni w Ostrowcu. Na początku listopada minister energetyki Wiktar Karankiewicz poinformował, że budowa białoruskiej elektrowni jądrowej została ukończona, a dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow przekazał Aleksandrowi Łukaszence symboliczny paszport obiektu. 
 • Aleś Bialacki, założyciel i szef Centrum Praw Człowieka Wiasna, laureat pokojowej Nagrody Nobla, został przeniesiony do karceru kolonii karnej w Horkach na wschodzie Białorusi. Bialacki trafił tam po skazaniu go w marcu tego roku przez miński sąd na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 
 • 20 listopada Aleksander Łukaszenka wydał dekret w sprawie przyszłorocznych wyborów. Zgodnie z decyzją białoruskiego dyktatora, wybory do rad miejscowych i niższej izby parlamentu – Izby Reprezentantów – odbędą się razem 25 lutego 2024 r. Z kolei wybory do izby wyższej – Rady Republiki – będą miały miejsce 4 kwietnia 2024 r. Kandydaci na senatorów mają zostać wyłonieni przez lokalne organy wykonawcze nie później niż 21 marca 2024 r.
 • 23 listopada w Mińsku odbył się szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), nazywanym „rosyjskim NATO”. Wzięli w nim udział szefowie państw członkowskich organizacji, w tym prezydent Rosji Władimir Putin. Białoruś przewodzi obecnie ODKB, po niej kierowanie sojuszem przejdzie w ręce Kazachstanu. Obserwatorzy polityczni zauważają, że „rosyjskie NATO” nie wypełnia obecnie należycie swojej roli, a ma jedynie znaczenie propagandowe. 
 • Sąd rejonowy miasta Żytkowicze w obwodzie homelskim wydał werdykt, na którego mocy za ekstremistyczny uznany został zbiór wierszy klasyka białoruskiej literatury, poety epoki romantyzmu Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Od pewnego czasu łukaszenkowscy prokuratorzy i sędziowie starają się wyeliminować z publicznego obiegu dzieła, które niepochlebnie wypowiadają się o rosyjskim imperializmie. Absurdalna cenzura nie omija nawet XIX-wiecznych klasyków.
 • 23 listopada zaczęło obowiązywać nowe prawo, dotyczące wyjazdów za granicę. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów do pozyskania specjalnego zezwolenia zobligowani są urzędnicy i funkcjonariusze państwowi, sędziowie, parlamentarzyści, a nawet ministrowie. MSW może nawet zakazać wyjazdu do państwa, w którym dana osoba mieszka na stałe. Stanie się tak, jeśli obywatel nie spełnił dodatkowych warunków: nie zamknął indywidualnej działalności gospodarczej, nie płaci alimentów lub nie kompensował wydatków państwa na wychowanie niepełnoletniego dziecka. Urzędnicy zapytają też o zgodę wojskową komisję uzupełnień, sprawdzą nazwisko w milicyjnej bazie poszukiwanych i osób z sądowym zakazem opuszczania kraju.
 • Białoruś zniosła część zakazów na towary importowane z Litwy, Łotwy i Polski. Jeśli chodzi o Polskę, dotyczy to wcześniej sprowadzonego piwa i cydru, w przypadku Łotwy lista jest dłuższa – można teraz stamtąd importować i sprzedawać kawę, dżemy, owoce, soki, piwo, papier, niektóre materiały budowlane i niektóre wyroby pończosznicze, jeśli są produkowane w tym kraju.
 • Pomnik poświęcony powstańcom styczniowym Konstantego Kalinowskiego zniknął sprzed dworca kolejowego w Grodnie. Monument znajdował się tam od 1993 r. W jego miejsce pojawiła się tablica ku czci sowieckich kolejarzy konspiratorów z czasów II wojny światowej. Nie wiadomo, gdzie znajduje się zdemontowany pomnik, władze lokalne i białoruskie koleje nie udzielają informacji ten temat.
 • Jak informują analitycy rynku samochodowego w Białorusi, w październiku zanotowano bardzo znaczący wzrost liczby sprzedanych nowych samochodów (o ponad 400 proc. porównaniu z październikiem 2022 r.). Niekwestionowanym liderem jest chińska marka Geely odpowiadająca za 67,8 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w ciągu roku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis