Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2023)

У Беларусі

  • Музыкі „Tor Band” за кратамі Фота з Фейсбука
    Музыкі „Tor Band” за кратамі
    Фота з Фейсбука
  • 30 października dyplomaci z Polski, krajów UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii upamiętnili ofiary stalinowskich represji. Od lat w przededniu Dziadów, czyli białoruskich Zaduszek, składają oni kwiaty na mińskim uroczysku Kuropaty.
  • 3 listopada MSZ Białorusi zamieściło komunikat, w którym napisało o „zdecydowanym proteście w związku z kolejnym faktem naruszenia 2 listopada 2023 r. granicy państwowej Białorusi przez statek powietrzny ze strony Polski”. Do MSZ-u wezwano też chargé d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcina Wojciechowskiego. Strona polska zaprzeczyła tym doniesieniom. 
  • 3 listopada sąd w Mołodecznie skazał na cztery lata kolonii karnej redaktora naczelnego „Rehijanalnej Haziety”, więźnia politycznego Alaksandra Mancewicza. Zarzucono mu „dyskredytację” państwa. Mancewicza zatrzymano już 15 marca 2023 r.
  • 8 listopada milicja zatrzymała ojca znanego niezależnego pisarza i dziennikarza Szaszy Filipienki, który przebywa on na emigracji, gdzie daje się poznać jako niepokorny twórca, krytykujący reżimy w Białorusi i Rosji. Białoruskie władze nie mogąc ukarać swoich przeciwników przebywających za granicą, prześladują ich rodziny, chcąc w ten sposób zmusić do posłuszeństwa. 
  • 10 listopada z wizytą w Mińsku gościł kubański premier Manuel Marrero Cruz. Spotkał się m.in. z Aleksandrem Łukaszenką. Głównym tematem białorusko-kubańskich rozmów były kwestie gospodarcze. Kuba oraz inne dyktatorskie reżimy, takie jak Wenezuela czy Nikaragua, to bliscy sojusznicy Białorusi w Ameryce Środkowej i Południowej.
  • 11 listopada Aleksander Łukaszenka złożył Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości. Łukaszenka przypomniał o „wspólnej tradycji i historii obu narodów” oraz o konieczności wzmacniania  „związków opartych na wartościach partnerstwa i zaufania”. Białoruski dyktator swoje propagandowe życzenia przekazał w cieniu trwającego wciąż kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy i prawie dwóch tysięcy więźniów politycznych (w tym Polaków) reżimu w Mińsku. 
  • 12 listopada rząd zatwierdził przyjęcie do eksploatacji drugiego reaktora atomowego elektrowni w Ostrowcu. Na początku listopada minister energetyki Wiktar Karankiewicz poinformował, że budowa białoruskiej elektrowni jądrowej została ukończona, a dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow przekazał Aleksandrowi Łukaszence symboliczny paszport obiektu. 
  • Aleś Bialacki, założyciel i szef Centrum Praw Człowieka Wiasna, laureat pokojowej Nagrody Nobla, został przeniesiony do karceru kolonii karnej w Horkach na wschodzie Białorusi. Bialacki trafił tam po skazaniu go w marcu tego roku przez miński sąd na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 
  • 20 listopada Aleksander Łukaszenka wydał dekret w sprawie przyszłorocznych wyborów. Zgodnie z decyzją białoruskiego dyktatora, wybory do rad miejscowych i niższej izby parlamentu – Izby Reprezentantów – odbędą się razem 25 lutego 2024 r. Z kolei wybory do izby wyższej – Rady Republiki – będą miały miejsce 4 kwietnia 2024 r. Kandydaci na senatorów mają zostać wyłonieni przez lokalne organy wykonawcze nie później niż 21 marca 2024 r.
  • 23 listopada w Mińsku odbył się szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), nazywanym „rosyjskim NATO”. Wzięli w nim udział szefowie państw członkowskich organizacji, w tym prezydent Rosji Władimir Putin. Białoruś przewodzi obecnie ODKB, po niej kierowanie sojuszem przejdzie w ręce Kazachstanu. Obserwatorzy polityczni zauważają, że „rosyjskie NATO” nie wypełnia obecnie należycie swojej roli, a ma jedynie znaczenie propagandowe. 
  • Sąd rejonowy miasta Żytkowicze w obwodzie homelskim wydał werdykt, na którego mocy za ekstremistyczny uznany został zbiór wierszy klasyka białoruskiej literatury, poety epoki romantyzmu Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Od pewnego czasu łukaszenkowscy prokuratorzy i sędziowie starają się wyeliminować z publicznego obiegu dzieła, które niepochlebnie wypowiadają się o rosyjskim imperializmie. Absurdalna cenzura nie omija nawet XIX-wiecznych klasyków.
  • 23 listopada zaczęło obowiązywać nowe prawo, dotyczące wyjazdów za granicę. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów do pozyskania specjalnego zezwolenia zobligowani są urzędnicy i funkcjonariusze państwowi, sędziowie, parlamentarzyści, a nawet ministrowie. MSW może nawet zakazać wyjazdu do państwa, w którym dana osoba mieszka na stałe. Stanie się tak, jeśli obywatel nie spełnił dodatkowych warunków: nie zamknął indywidualnej działalności gospodarczej, nie płaci alimentów lub nie kompensował wydatków państwa na wychowanie niepełnoletniego dziecka. Urzędnicy zapytają też o zgodę wojskową komisję uzupełnień, sprawdzą nazwisko w milicyjnej bazie poszukiwanych i osób z sądowym zakazem opuszczania kraju.
  • Białoruś zniosła część zakazów na towary importowane z Litwy, Łotwy i Polski. Jeśli chodzi o Polskę, dotyczy to wcześniej sprowadzonego piwa i cydru, w przypadku Łotwy lista jest dłuższa – można teraz stamtąd importować i sprzedawać kawę, dżemy, owoce, soki, piwo, papier, niektóre materiały budowlane i niektóre wyroby pończosznicze, jeśli są produkowane w tym kraju.
  • Pomnik poświęcony powstańcom styczniowym Konstantego Kalinowskiego zniknął sprzed dworca kolejowego w Grodnie. Monument znajdował się tam od 1993 r. W jego miejsce pojawiła się tablica ku czci sowieckich kolejarzy konspiratorów z czasów II wojny światowej. Nie wiadomo, gdzie znajduje się zdemontowany pomnik, władze lokalne i białoruskie koleje nie udzielają informacji ten temat.
  • Jak informują analitycy rynku samochodowego w Białorusi, w październiku zanotowano bardzo znaczący wzrost liczby sprzedanych nowych samochodów (o ponad 400 proc. porównaniu z październikiem 2022 r.). Niekwestionowanym liderem jest chińska marka Geely odpowiadająca za 67,8 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w ciągu roku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (231) – 24.03.1794 г. пачалося паўстаньне пад кіраўніцтвам Тадэвуша Касьцюшкі, г.зв. Касьцюшкоўскае паўстаньне.
  • (129) – 24.03.1896 г. у Супрасьлі каля Беластока нар. Вера Матэйчук (Маслоўская, Карчэўская) – беларуская нацыянальная дзеячка. Памерла 23.01.1981 г., пахаваная на праваслаўных могілках у Супрасьлі.
  • (39) – 24.03.1986 г. у Беластоку адбылося арганізавана студэнтамі адно зь першых сьвяткаваньняў у пасьляваеннай Польшчы абвешчаньня незалежнасьці БНР.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis