Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2023)

У Беларусі

  • Музыкі „Tor Band” за кратамі Фота з Фейсбука
    Музыкі „Tor Band” за кратамі
    Фота з Фейсбука
  • 30 października dyplomaci z Polski, krajów UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii upamiętnili ofiary stalinowskich represji. Od lat w przededniu Dziadów, czyli białoruskich Zaduszek, składają oni kwiaty na mińskim uroczysku Kuropaty.
  • 3 listopada MSZ Białorusi zamieściło komunikat, w którym napisało o „zdecydowanym proteście w związku z kolejnym faktem naruszenia 2 listopada 2023 r. granicy państwowej Białorusi przez statek powietrzny ze strony Polski”. Do MSZ-u wezwano też chargé d’affaires ambasady RP w Mińsku Marcina Wojciechowskiego. Strona polska zaprzeczyła tym doniesieniom. 
  • 3 listopada sąd w Mołodecznie skazał na cztery lata kolonii karnej redaktora naczelnego „Rehijanalnej Haziety”, więźnia politycznego Alaksandra Mancewicza. Zarzucono mu „dyskredytację” państwa. Mancewicza zatrzymano już 15 marca 2023 r.
  • 8 listopada milicja zatrzymała ojca znanego niezależnego pisarza i dziennikarza Szaszy Filipienki, który przebywa on na emigracji, gdzie daje się poznać jako niepokorny twórca, krytykujący reżimy w Białorusi i Rosji. Białoruskie władze nie mogąc ukarać swoich przeciwników przebywających za granicą, prześladują ich rodziny, chcąc w ten sposób zmusić do posłuszeństwa. 
  • 10 listopada z wizytą w Mińsku gościł kubański premier Manuel Marrero Cruz. Spotkał się m.in. z Aleksandrem Łukaszenką. Głównym tematem białorusko-kubańskich rozmów były kwestie gospodarcze. Kuba oraz inne dyktatorskie reżimy, takie jak Wenezuela czy Nikaragua, to bliscy sojusznicy Białorusi w Ameryce Środkowej i Południowej.
  • 11 listopada Aleksander Łukaszenka złożył Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości. Łukaszenka przypomniał o „wspólnej tradycji i historii obu narodów” oraz o konieczności wzmacniania  „związków opartych na wartościach partnerstwa i zaufania”. Białoruski dyktator swoje propagandowe życzenia przekazał w cieniu trwającego wciąż kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy i prawie dwóch tysięcy więźniów politycznych (w tym Polaków) reżimu w Mińsku. 
  • 12 listopada rząd zatwierdził przyjęcie do eksploatacji drugiego reaktora atomowego elektrowni w Ostrowcu. Na początku listopada minister energetyki Wiktar Karankiewicz poinformował, że budowa białoruskiej elektrowni jądrowej została ukończona, a dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow przekazał Aleksandrowi Łukaszence symboliczny paszport obiektu. 
  • Aleś Bialacki, założyciel i szef Centrum Praw Człowieka Wiasna, laureat pokojowej Nagrody Nobla, został przeniesiony do karceru kolonii karnej w Horkach na wschodzie Białorusi. Bialacki trafił tam po skazaniu go w marcu tego roku przez miński sąd na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 
  • 20 listopada Aleksander Łukaszenka wydał dekret w sprawie przyszłorocznych wyborów. Zgodnie z decyzją białoruskiego dyktatora, wybory do rad miejscowych i niższej izby parlamentu – Izby Reprezentantów – odbędą się razem 25 lutego 2024 r. Z kolei wybory do izby wyższej – Rady Republiki – będą miały miejsce 4 kwietnia 2024 r. Kandydaci na senatorów mają zostać wyłonieni przez lokalne organy wykonawcze nie później niż 21 marca 2024 r.
  • 23 listopada w Mińsku odbył się szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), nazywanym „rosyjskim NATO”. Wzięli w nim udział szefowie państw członkowskich organizacji, w tym prezydent Rosji Władimir Putin. Białoruś przewodzi obecnie ODKB, po niej kierowanie sojuszem przejdzie w ręce Kazachstanu. Obserwatorzy polityczni zauważają, że „rosyjskie NATO” nie wypełnia obecnie należycie swojej roli, a ma jedynie znaczenie propagandowe. 
  • Sąd rejonowy miasta Żytkowicze w obwodzie homelskim wydał werdykt, na którego mocy za ekstremistyczny uznany został zbiór wierszy klasyka białoruskiej literatury, poety epoki romantyzmu Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Od pewnego czasu łukaszenkowscy prokuratorzy i sędziowie starają się wyeliminować z publicznego obiegu dzieła, które niepochlebnie wypowiadają się o rosyjskim imperializmie. Absurdalna cenzura nie omija nawet XIX-wiecznych klasyków.
  • 23 listopada zaczęło obowiązywać nowe prawo, dotyczące wyjazdów za granicę. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów do pozyskania specjalnego zezwolenia zobligowani są urzędnicy i funkcjonariusze państwowi, sędziowie, parlamentarzyści, a nawet ministrowie. MSW może nawet zakazać wyjazdu do państwa, w którym dana osoba mieszka na stałe. Stanie się tak, jeśli obywatel nie spełnił dodatkowych warunków: nie zamknął indywidualnej działalności gospodarczej, nie płaci alimentów lub nie kompensował wydatków państwa na wychowanie niepełnoletniego dziecka. Urzędnicy zapytają też o zgodę wojskową komisję uzupełnień, sprawdzą nazwisko w milicyjnej bazie poszukiwanych i osób z sądowym zakazem opuszczania kraju.
  • Białoruś zniosła część zakazów na towary importowane z Litwy, Łotwy i Polski. Jeśli chodzi o Polskę, dotyczy to wcześniej sprowadzonego piwa i cydru, w przypadku Łotwy lista jest dłuższa – można teraz stamtąd importować i sprzedawać kawę, dżemy, owoce, soki, piwo, papier, niektóre materiały budowlane i niektóre wyroby pończosznicze, jeśli są produkowane w tym kraju.
  • Pomnik poświęcony powstańcom styczniowym Konstantego Kalinowskiego zniknął sprzed dworca kolejowego w Grodnie. Monument znajdował się tam od 1993 r. W jego miejsce pojawiła się tablica ku czci sowieckich kolejarzy konspiratorów z czasów II wojny światowej. Nie wiadomo, gdzie znajduje się zdemontowany pomnik, władze lokalne i białoruskie koleje nie udzielają informacji ten temat.
  • Jak informują analitycy rynku samochodowego w Białorusi, w październiku zanotowano bardzo znaczący wzrost liczby sprzedanych nowych samochodów (o ponad 400 proc. porównaniu z październikiem 2022 r.). Niekwestionowanym liderem jest chińska marka Geely odpowiadająca za 67,8 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w ciągu roku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis