- 31 marca białoruski rząd wydał rozporządzenie, czasowo zakazujące eksportu niektórych produktów spożywczych. Są nimi m.in. gryka, kasza gryczana, nasiona cebuli, cebula i czosnek. Przedłużono też zakaz eksportu towarów, które już wcześniej nim objęto, w tym maseczek ochronnych. Z zakazu wyłączona jest pomoc humanitarna udzielana innym państwom zgodnie z decyzją białoruskiego rządu.
- 2 kwietnia duchowni Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej, na czele z metropolitą mińskim i zasławskim Pawłem, odbyli lot nad Białorusią w intencji powstrzymania epidemii SARS-CoV-2. Na pokład samolotu, który wystartował z Mińska, zabrano najważniejsze białoruskie relikwie, w tym kopię krzyża Eufrozyny Połockiej i ikony Matki Bożej Żyrowickiej oraz Krzyż Relikwiarzowy. Maszyna spędziła w powietrzu ponad cztery godziny, pokonując około 1600 km. Białoruska Cerkiew, choć nie wprowadziła żadnych ograniczeń jeśli chodzi o nabożeństwa, zaapelowała do wiernych o pozostanie w domach i oglądanie transmisji online, także podczas Wielkanocy. Hierarchowie białoruskiego Kościoła katolickiego również wezwali wiernych do pozostania na Wielkanoc w domach, unikania udziału w mszach świętych i oglądania ich internetowych transmisji.
- 2 kwietnia agencja Biełta poinformowała, iż Izba Reprezentantów Białorusi ratyfikowała umowę z Unią Europejską w sprawie ułatwień wizowych. Umowa ta przewiduje wzajemne zmniejszenie opłat z 60 do 35 euro, a termin pobytu wydłuża do 180 dni. Nowe przepisy mają szansę wejść w życie już w czerwcu.
- 6 kwietnia największe rosyjskie kompanie naftowe wznowiły dostawy ropy do białoruskich rafinerii, wstrzymywane od początku roku. Rosyjskie firmy nie pobierają specjalnej marży za dostawy – ich koszty (zmniejszone z 12 do 5 dolarów za tonę) pokrywają teraz rosyjskie władze. Ponad trzymiesięczny białorusko-rosyjski spór o ceny ropy zakończyło podpisanie międzyrządowych umów, korzystnych cenowo dla Białorusi.
- Od 7 do 11 kwietnia na zaproszenie władz przebywali w Białorusi trzej eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ich zadaniem była ocena przygotowań do walki z epidemią koronawirusa. Eksperci – wbrew oficjalnej polityce władz – rekomendowali wzmocnienie działań na rzecz dystansu społecznego, zakaz imprez masowych oraz zapewnienie kwarantanny osobom chorym i mającym z nimi kontakt. Według białoruskiego ministra zdrowia Uładzimira Karanika, w jego kraju nie ma konieczności wprowadzania kwarantanny. Wyrazem stosunku Mińska do rekomendacji WHO są idące pełną parą przygotowania do wielkiej parady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja, której władze nie zamierzają odwoływać.
- 9 kwietnia Rada Ministrów Białorusi przyjęła postanowienie o warunkach samoizolacji osób zainfekowanych koronawirusem oraz tzw. kontaktów 1 i 2 stopnia. Stwierdza ono, iż każda osoba, która zostanie zobowiązana do przestrzegania trybu samoizolacji, otrzyma zwolnienie lekarskie w związku z niezdolnością do pracy w całym jej okresie (co najmniej 14 dni). Za ich naruszenie można będzie zostać ukaranym odebraniem połowy zasiłku chorobowego, grzywną, aresztem lub nawet więzieniem. W rozporządzeniu zobowiązuje się wymienione osoby do nieopuszczania miejsca zamieszkania, z wyjątkiem przypadków skrajnej konieczności (wyjście do najbliższego sklepu spożywczego, apteki lub wyrzucenie śmieci), zakładania maski i niedopuszczania do kontaktu z innymi ludźmi, rezygnacji z korzystania z usług wymagających kontaktów z innymi osobami, jeżeli usługi te nie polegają na ratowaniu życia i zdrowia,
- Ferie szkolne w Białorusi były dwukrotnie przedłużane. Prezydent przychylił się do propozycji ministerstwa edukacji i ministerstwa zdrowia, zaznaczając jednocześnie, że rok szkolny nie będzie przedłużony. Białoruskie władze kilkakrotnie oświadczały, że nie zamierzają na czas epidemii zamykać szkół, przedszkoli i uczelni wyższych.
- Koncerty online. Białoruscy artyści, podobnie jak ich koledzy z całego świata, koncertują w sieci. I tak 16 kwietnia Lawon Wolski zagrał ze swego mińskiego mieszkania dla fanów z Polski. W kolejne dni można go było słuchać w Wielkiej Brytanii, a potem w USA. W normalnych warunkach białoruski muzyk odbywałby światową trasę koncertową, promującą jego nową płytę „Ameryka” i upamiętniającą 102 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Podobnie 19 marca ze swojego domu w Grodnie zagrał w sieci białoruski bard Wiktar Szałkiewicz.
- 18 kwietnia poinformowano o podpisaniu przez prezydenta Łukaszenkę dekretu o hipotecznych kredytach mieszkaniowych. Zgodnie z nim przedmiotem hipoteki może być tylko mieszkanie o ustanowionej własności, w tym nabyte na rynku wtórnym. Hipoteka będzie też nakładana na działkę, na której znajduje się nieruchomość. Bank będzie mógł zająć przedmiot hipoteki tylko wtedy, gdy kredytobiorca spóźni się ze spłatą o 90 dni. Obecnie większość mieszkań w Białorusi należy do państwa lub jest wynajmowana przez prywatnych deweloperów. Także grunty są państwowe.
- 19 kwietnia, w niedzielę wielkanocną, na Placu Lenina w Brześciu demonstrowało prawie trzystu przeciwników chińskiej fabryki akumulatorów. Tradycyjnie w ramach protest „karmili gołębie”, a potem przemaszerowali pod kino Biełaruś. Służby nie interweniowały, choć zgromadzenie było nielegalne. Wcześniej za to milicja zatrzymała organizatorów protestu, aktywistów Dzmitra Biekaluka, Dzmitra Andrasiuka i blogera Alaksandra Kabanawa. Demonstranci z Brześcia uważają chińską fabrykę akumulatorów za zagrożenie dla życia mieszkańców i środowiska. Przeciwnicy fabryki od dwóch lat aktywnie protestują w centrum miasta, karmiąc gołębie. Sprawą fabryki zainteresował się prezydent Łukaszenka.
- Aleksander Łukaszenka jest wciąż przekonany, że Białoruś wybrała odpowiednią taktykę walki z COVID-19. Potwierdził to, m.in. wypowiadając się przy okazji składania życzeń na prawosławną Wielkanoc. Zapalając świeczkę w cerkwi w miejscowości Małe Lady pod Mińskiem, życzył innym państwom – w tym Polsce – „jak najszybszego powrotu do zdrowia”. Jego zdaniem, Białoruś dobrze zrobiła nie wprowadzając restrykcyjnych przepisów, które mogłyby zatrzymać życie w kraju. „Wziąłem pod uwagę jedną naszą mądrość ludową – kiedy jest trudno, lepiej stylu życia nie zmieniać. Nie widzę teraz, abyśmy się w czymś pomylili. Na razie” – powiedział białoruski przywódca. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie regularnie odbywają się wydarzenia sportowe, w tym mecze białoruskiej ligi futbolowej.
- Białoruski rząd wydał rozporządzenie dotyczące kierowców TIR-ów. W związku z epidemią wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. Kierowcy ciężarówek jadących tranzytem przez Białoruś mają obowiązek korzystać jedynie z głównych dróg krajowych (republikańskich), a na odpoczynek mogą zatrzymywać się wyłącznie w wyznaczonych miejscach (których nie można podczas odpoczynku opuszczać). W dokumencie podano listę dróg, stacji benzynowych i parkingów. Ponadto kierowcy będą musieli opuścić Białoruś najpóźniej w następnym dniu od daty wjazdu. Ten okres może być wydłużony jedynie w szczególnych przypadkach, takich jak awaria, zamiana samochodu czy przeładunek towaru.
- 20 kwietnia jeden z najbardziej znanych w Białorusi monasterów, w Żyrowicach pod Słonimem, został zamknięty dla wiernych. Lekarze po przebadaniu mnichów i pracowników świeckich nakazali objęcie wszystkich kwarantanną do 10 maja. W tym czasie nie mogą oni opuszczać klasztoru i muszą stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Pojawiły się również niepotwierdzone doniesienia o zarażeniach koronawirusem w znanym żeńskim monasterze św. Elżbiety w Mińsku.
- Jak poinformowało 23 kwietnia białoruskie ministerstwo zdrowia, w związku z epidemią koronawirusa w kraju wykorzystywanych jest obecnie poniżej 10 proc. miejsc w szpitalach i poniżej 10 proc. respiratorów (Białoruś dysponuje około 2 tys. respiratorów). W całym kraju potwierdzono 8 tys. zakażeń i 60 zgonów na COVID-19. Szef resortu zapewnił, że na razie sytuacja eprzewodnicząca Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Wolha Kawalkowa, która zdobyła 31,11 proc. głosów.
- Prezydent Aleksander Łukaszka polecił Sądowi Najwyższemu przygotować projekt ustawy o amnestii z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dla skazanych za korupcję i niepełnoletnich zaangażowanych w handel narkotykami przewidział skrócenie wyroku o rok. Polecił też rozpatrzyć możliwość ułaskawienia najmłodszych przestępców, odsiadujących swój pierwszy wyrok. Białoruski przywódca od ubiegłego roku powoli wycofuje się z drakońskich przepisów antynarkotykowych, które sam wprowadził w życie w 2014 r.
- Mimo zagrożenia koronawirusem 25 kwietnia w Białorusi odbył się ogólnokrajowy czyn społeczny, znany pod nazwą „subotnik”. W akcji uczestniczyli zarówno zwykli obywatele, jak i najważniejsi politycy w kraju. Prezydent Aleksander Łukaszenka brał udział w sadzeniu lasu w obwodzie homelskim, który najbardziej ucierpiał w wyniku awarii elektrowni atomowej w
- idemiczna jest „pod kontrolą”. Udało się m.in. ustabilizować sytuację w Witebsku, drugim po Mińsku mieście z największą liczbą infekcji.
- Trwają internetowe prawybory prezydenckie. W głosowaniu online wzięło już udział ponad 1500 osób. Startuje trzech opozycyjnych kandydatów. Prowadzi prezes Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP) Mikałaj Zakłou z 34,87 proc. głosów, tuż za nim jest lider ruchu „O Wolność” Jury Hubarewicz, którego poparło 34,02 proc. wyborców, na trzecim miejscu jest współp
- Czarnobylu. Urzędnicy państwowi, robotnicy czy żołnierze sprzątali parki, osiedlowe i szkolne place oraz porządkowali swoje miejsca pracy. Po raz pierwszy jednak niektórym grupom zawodowym (lekarzom, nauczycielom) zamiast pracy zaproponowano przekazanie pewnej sumy pieniędzy na specjalny fundusz czynu społecznego. Opozycyjny Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych w oświadczeniu zaprotestował przeciwko organizowaniu czynu społecznego w warunkach zagrożenia koronawirusem (dobę przed „subotnikiem” odnotowano 817 nowych przypadków zakażenia).
- Na intrygujący pomysł wpadły władze klubu Dynamo Brześć. Ponieważ z powodu koronawirusa frekwencja na trybunach podczas meczów spadła, klub rozpoczął sprzedaż biletów na wirtualny pobyt na stadionie. Każda osoba, która kupiła taki bilet, miała swego manekina, siedzącego na wybranym miejscu, ubranego w koszulkę piłkarską z przyczepionym do szyi swoim zdjęciem. Chętnych wirtualnych kibiców było całkiem sporo – i to nie tylko z Białorusi, ale też z Rosji, Anglii, Iranu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zyski z wirtualnych biletów przekazano na walkę z koronawirusem.
- Premierę książki „Prostyja słowy”, poświęconą zmarłemu nagle w 2018 r. Michałowi Aniempadystawie, wybitnemu białoruskiemu poecie i projektantowi, przesunięto z kwietnia na wrzesień. Do końca marca trwały jeszcze internetowe zbiórki w Polsce i Białorusi, przeznaczone na wydanie publikacji. Będzie to literacki pomnik – opowieść o jego życiu, z unikatowymi fotografiami i materiałami oraz tekstami ponad sześćdziesięciu autorów z Białorusi, Polski, Estonii, Łotwy, Kanady, głównie twórców i działaczy pokolenia lat 90. XX w.