Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Tournée po Białostocczyźnie z nową książką w języku podlaskim

Jan Maksymiuk na spotkaniu w siedzibie Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce Fot. Centrum Promocji Regionu „Czerlonka”
Jan Maksymiuk na spotkaniu w siedzibie Fundacji Muzyka Cerkiewna w Hajnówce
Fot. Centrum Promocji Regionu „Czerlonka”

Stało się już tradycją, że od kilku lat po zimie z Czech przyjeżdża na rodzinną Białostocczyznę nasz współpracownik Jan Maksymiuk – czy to sam, czy z żoną Haliną – by w regionie prezentować swoje nowe książki w mikrojęzyku podlaskim, dla którego stworzył alfabet, opis gramatyczny i opracował słownik. Tym razem w dniach 11-14 marca miał on takie spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku, Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, Bibliotece Gminnej w Orli oraz Centrum Promocji Regionu „Czerlonka” w Hajnówce.

Nasz kolega prezentował tam swoją książkę wspomnieniową „Kinoman”, drukowaną w większej części w odcinkach w „Czasopisie” oraz „Pisownię i gramatykę języka podlaskiego”. Choć spotkania te przeważnie cieszyły się dość umiarkowanym już zainteresowaniem czytelników, to były dobrą okazją do dyskusji o zamieraniu tego języka i sposobach na jego przetrwanie. Sądząc po wpisach, jakie Jan na bieżąco zamieszczał na swym fejsbukowym profilu, nieco ostygły w nim wiara, zapał, entuzjazm i chęci do dalszego działania w celu upowszechnienia swej jakże cennej inicjatywy, podjętej jeszcze dwadzieścia lat temu. Podczas wizyt na Podlasiu uświadomił bowiem, jak daleko zaszły już tu asymilacyjno-polonizacyjne procesy. W dodatku znaczna część środowisk mniejszości dostrzega jednak większą rangę oficjalnego języka białoruskiego, mimo że w tej postaci na co dzień mało używanego, a obecnego li tylko w przestrzeni medialnej i na scenie imprez, których jest całe zatrzęsienie.

Współpracująca z „Cz” Ewa Zwierzyńska w komentarzu pod jednym z wpisów Maksymiuka zwróciła uwagę, że trudno uratować język podlaski, gdy „został zerwany przekaz międzypokoleniowy”. Nie zmienia to jednak faktu, że Jan z Haliną robią dobrą robotę, bo dzięki im ta mowa przetrwa przynajmniej w wariancie pisanym (mają być jeszcze audiobooki). Bo jak trafnie zauważyła Ewa Zwierzyńska, „język to nie tylko język, lecz cała kultura, na podłożu której powstał, czyli sposób postrzegania świata, który jest w tym języku zakodowany. Tych dwóch rzeczy nie sposób oddzielić, więc strata języka oznacza stratę czegoś bardzo unikatowego”. (jch)

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (771) – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам.
  • (96) – 9.05.1929 г. пачала працу камісія ЦК ВКП(б), якая абсьледавала практыку правядзеньня новай нацыянальнай палітыкі ў Беларускай ССР. Вывады камісіі сталі падставай для фізічнай крывавай расправы з беларускай нацыянальнай інтэлігенцыяй.
  • (72) – 9.05.1953 г. у Менску выйшаў І нумар месячніка „Маладосць”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com