Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Styczeń’25 w Białorusi: Pseudowybory prezydenckie. Andrzej Poczobut Człowiekiem Roku 2024 „Naszej Niwy”

  • Tzw. wybory prezydenckie były całkowicie kontrolowane i wyreżyserowane przez aparat państwowy
    Tzw. wybory prezydenckie były całkowicie kontrolowane i wyreżyserowane przez aparat państwowy

    4 stycznia weszło w życie zarządzenie zakazujące hurtowego i detalicznego handlu w Białorusi wyrobami pirotechnicznymi. Dozwolone pozostały jedynie zimne ognie i urodzinowe świeczki tortowe. Zakaz nie dotyczy profesjonalnych firm zajmujących się materiałami pirotechnicznymi, posiadającymi stosowne zezwolenia. Rząd tłumaczył swój krok licznymi wypadkami podczas zabaw z fajerwerkami, natomiast zdaniem wielu niezależnych komentatorów zakaz ma związek z wyborami prezydenckimi i obawami władz, dotyczącymi ewentualnych protestów powyborczych. 

  • Nie będzie lokali wyborczych za granicą podczas wyborów prezydenckich – oświadczył 13 stycznia w telewizji przewodniczący reżimowej Centralnej Komisji Wyborczej Ihar Karpienka. Jak wyjaśnił decyzja ta wynika z faktu, że „niemożliwe jest zagwarantowanie im pełnego bezpieczeństwa”. Szacuje się, że za granicą przebywa obecnie kilkaset tysięcy obywateli Białorusi.
  • 17 stycznia, na dziewięć dni przed wyborami prezydenckimi, władze Białorusi wystosowały zaproszenie dla obserwatorów z ramienia OBWE. Wcześniej jednak Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka oraz Zgromadzenie Parlamentarne OBWE wyraziły ubolewanie z powodu niezaproszenia obserwatorów na wybory. W dokumencie stwierdzono, że próby nawiązania współpracy z Mińskiem nie przyniosły skutku, a ponieważ do dnia wyborów zostawały wówczas „mniej niż trzy tygodnie”, Biuro nie byłoby już w stanie wdrożyć systemu monitorowania kluczowych etapów procesu wyborczego.
  • Jak poinformowała państwowa agencja BiełTA, Aleksander Łukaszenka ułaskawił w styczniu w sumie 31 więźniów politycznych. Krok ten uzasadniono „względami humanitarnymi”. To dziewiąta grupa ludzi wypuszczonych z więzień przez Łukaszenkę od lata zeszłego roku. W sumie liczba ułaskawionych to ponad 200 osób. Jednocześnie w Białorusi nie ustają represje polityczne i regularnie dochodzi do nowych zatrzymań – w więzieniach przebywa ponad 1200 więźniów politycznych.  
  • 6 km od granicy białorusko-litewskiej i punktu odpraw, przy najprostszej drodze wiodącej do Wilna, armia białoruska rozpoczęła budowę umocnień. Wykopane rowy mogą być częścią tzw. „węzła oporu”, którego budowę sam Łukaszenka i  ministerstwo obrony zapowiedzieli już rok temu. Wcześniej tego typu fortyfikacje powstały w rejonie homelskim na południu kraju, przy granicy z Ukrainą.
  • Czynna od 2020 r. Białoruska Elektrownia Jądrowa (BiełAES) w Ostrowcu nieopodal granicy z Litwą wciąż ma problemy z płynną produkcją energii. Przez 50 dni – od początku grudnia 2024 r. do prawie końca stycznia 2025  r. – oba bloki były naprawiane i nie można było ich eksploatować. Awarie nie miały, zdaniem władz, żadnego wpływu na bezpieczeństwo działania obiektu.
  • Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, więziony przez reżim Łukaszenki, został Człowiekiem Roku 2024 białoruskiej Naszej Niwy. Gazeta wydawana jest w formie internetowej i nawiązuje do jednego najstarszych białoruskich wydawnictw prasowych działających w początkach XX w. w Wilnie. 
  • Sierhej Michałok, lider zespołów Lapis Trubeckoj i Brutto, znalazł się na liście osób poszukiwanych przez milicję w Białorusi. Wraz z innymi „przestępcami jest poszukiwany na podstawie sprawy karnej z części 1. artykułu 368 kodeksu karnego, czyli za „obrażanie prezydenta”.
  • O stosunek wobec wojny w Ukrainie zapytali eksperci z brytyjskiego instytutu Chatham House obywateli Białorusi. Badanie przeprowadzono w okresie grudzień 2024 – styczeń 2025. Wzięło w nim udział 833 respondentów. Wyniki pokazują, że w społeczeństwie utrzymują się nastroje antywojenne. 32 proc. badanych całkowicie lub częściowo popiera udział Rosji w wojnie, a 40 proc. jest przeciwnego zdania, 29 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (161) – 22.03.1864 г. быў павешаны ў Вільні Кастусь Каліноўскі.
  • (104) – 22.03.1921 г. у Вільні выйшаў першы нумар газэты „Беларускі Звон”, якога выдаўцом ды рэдактарам быў Францішак Аляхновіч. Газэта выдавалася да 24.02.1923 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis