Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Projekt zmiany przepisów nadal niekorzystny

Jeszcze w lutym na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. Ma to związek z zakwestionowaniem przez władze oświatowe zapisów w statutach liceów „białoruskich” w Bielsku i Hajnówce o obowiązkowej nauce języka białoruskiego przez wszystkich uczniów, kończącej się egzaminem maturalnym. Spór pojawił się w 2023 r., gdy część rodziców uczniów obu ogólniaków złożyła oświadczenia o rezygnacji z tego przedmiotu. Zgodę na to dało kuratorium, mimo że tamtejsza społeczność szkolna oraz organizacje białoruskie odebrały to jako cios w wieloletnią tradycję tych placówek, służącą podtrzymywaniu tożsamości swojej mniejszości. Wskazywano, że regulujące te kwestie rozporządzenie ministra edukacji jest nieprecyzyjne. 

Dlatego resort postanowił zmienić niektóre zapisy tego aktu, ale tylko w zakresie terminów składania wniosków o objęcie ucznia nauczaniem języka mniejszości oraz oświadczeń o rezygnacji z tych zajęć. Taką możliwość de facto dopuszczono wcześniej, wskazując na niezgodność statutów placówek z obowiązującym prawem. W rezultacie obecnie języka białoruskiego uczy się tylko część uczniów bielskiego „białorusa”, a w hajnowskim również nie wszyscy uczęszczają na te zajęcia. 

Korzystając z możliwości wniesienia propozycji w ramach konsultacji publicznych, przedstawiciele środowisk szkolnych obu placówek oraz organizacji białoruskich z regionu zawnioskowali o poprawkę do projektu noweli rozporządzenia. Mówi ona o tym, że w przypadku szkół, w których zgodnie z ich statutem wszyscy uczniowie objęci są nauką języka mniejszości, złożenie oświadczenia o rezygnacji „jest równoznaczne z rezygnacją z dalszej nauki w takiej szkole”. Postulowano też o dodanie zapisu, by ubieganie się przyjęcie do takiej szkoły oznaczało automatycznie wniosek o objęcie ucznia nauką języka mniejszości. 

W uzasadnieniu takich treści, konsultowanych z radcą prawnym, zgłaszający zwracali uwagę na „możliwą niekonstytucyjność obecnych rozwiązań prawnych i brak zagwarantowania mniejszościom narodowym prawa do organizacji nauki ich języka w odrębnych szkołach publicznych”. Zwracał na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu 2 września ub.r. do Minister Edukacji Narodowej. 

Projekt rozporządzenia będzie rozpatrywany przez Radę Ministrów i ma wejść w życie 30 kwietnia br. Wtedy okaże się, czy postulaty środowiska białoruskiego zostały uwzględnione. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (771) – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам.
  • (96) – 9.05.1929 г. пачала працу камісія ЦК ВКП(б), якая абсьледавала практыку правядзеньня новай нацыянальнай палітыкі ў Беларускай ССР. Вывады камісіі сталі падставай для фізічнай крывавай расправы з беларускай нацыянальнай інтэлігенцыяй.
  • (72) – 9.05.1953 г. у Менску выйшаў І нумар месячніка „Маладосць”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com