Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2024)

Pazdziernik’24 na Podlasiu: Jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego, festiwali „Kierunek Wschód” i “Bardaŭskaja Vosień”

  • Вучні Гайнаўскага белліцэя падчас святкаванняў 75-годдзя школы  www.racyja.com
    Вучні Гайнаўскага белліцэя падчас святкаванняў 75-годдзя школы
    www.racyja.com
  • W dniach 28-29 września II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego w Hajnówce obchodziło jubileusz 75-lecia swego istnienia połączony z V Zjazdem Absolwentów. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa podlaskiego i starostwa hajnowskiego, a także reprezentujący białoruską opozycję na emigracji wieloletni dyplomata Paweł Łatuszka. Historia szkoły rozpoczęła się w 1949 r., kiedy to powołano do życia jednostkę oświatową o nazwie Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce. 
  • 28 września w Białostockim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy „Móc spokojnie zasnąć”. Prezentuje ona projekt dokumentalny fotografa Piotra Wójcika oraz białoruskiej dziennikarki i uchodźczyni politycznej Iryny Arachoŭskiej. Wspólnie stworzyli oni portret społeczności białoruskich imigrantów, którzy wyjechali z rodzinnego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Wystawa będzie czynna do 7 listopada.
  • W dniach 30 września – 7 października odbyła się ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód” – przeglądu teatralnego prezentującego kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski, a także z Ameryki. W trakcie tegorocznego wydarzenia można było obejrzeć spektakle teatrów z Litwy, Gruzji, Macedonii Północnej, Czech, USA oraz niezależnych artystów białoruskich. Organizatorem przedsięwzięcia jest Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, a jednym z tegorocznych partnerów było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. 
  • „Бардаўская восень 2024” у Бельскім доме культуры www.racyja.com
    „Бардаўская восень 2024” у Бельскім доме культуры
    www.racyja.com
  • Na początku października rząd wydał zgodę na utworzenie dwóch nowych gmin w kraju. Jedno z rozporządzeń dotyczy utworzenia gminy Grabówka w województwie podlaskim. Nowa jednostka administracyjna zacznie funkcjonować 1 stycznia 2025 r. Gmina Grabówka będzie wyodrębniona z gminy Supraśl. Jej powierzchnia wyniesie 6464,42 ha, liczba mieszkańców to 10 047 osób. Siedziba znajdzie się w miejscowości Zaścianki.
  • 5 października w Dubiczach Cerkiewnych odbył się pierwszy szkolny festiwal integracyjny „Babinaje leta. Biełaruskija intehracyi” dla dzieci i rodziców szkół, w których nauczany jest język białoruski. Uczestniczy wydarzenia mogli m.in. wziąć udział w warsztatach garncarskich i kulinarnych dla dzieci i dorosłych, szkoleniu z bezpiecznego poruszania się w sieci, spotkaniach rękodzielniczych i śpiewaczych. Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Dubiczach Cerkiewnych i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. 
  • 7 października w Białoruskim Hubie „Novaja Ziamla” w Białymstoku wiceprezydent miasta Marek Masalski spotkał się z przedstawicielami diaspory z Białorusi. Rozmawiano o propozycjach działań na rzecz większej integracji tego środowiska z białostoczanami i wspólnych inicjatywach kulturalnych. Rozważano o tym, jak uchodźcy z Białorusi mogą wzbogacić wielokulturowe oblicze Białegostoku i możliwościach finansowego wsparcia dla ich inicjatyw z budżetu miasta.
  • 8 października w tym miejscu spotkań diaspory odbyła się zorganizowana przez Centrum Kultury Białoruskiej prezentacja tomiku wierszy Uładzimira Arłowa „Śvieciacca vokny dy nikoha za jimi” wydrukowanego łacińską czcionką. Arłoŭ to jeden z najbardziej znanych współczesnych białoruskich pisarzy i poetów, którego książki, tłumaczone na liczne języki, wydawane są w całej Europie.  
  • 12 października w Bielskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji 60-lecia działalności Chóru Pieśni i Tańca „Wasiloczki”. Sala zapełniła się sympatykami białoruskiej muzyki, nie zabrakło też przedstawicieli władz lokalnych i wojewódzkich, którzy wręczyli członkom zespołu liczne nagrody, medale i odznaczenia. Chór powstał w listopadzie 1964 r. z inicjatywy działaczy Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, działa przy Bielskim Domu Kultury.
  • 16 października w Hajnowskim Domu Kultury odbył się pokaz filmu i debata w ramach projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”. Zrealizowany w formie edukacyjnej prezentacji film przedstawia historię prawosławia na południowych i wschodnich obszarach Polski i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W debacie uczestniczyli m.in. profesorowie Aleksander Naumow i Marek Ławreszuk. Realizatorem projektu i organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Orthnet – administrator serwisu internetowego Cerkiew.pl. Wcześniej podobne wydarzenie odbyło się 8 października w Siemiatyczach. 
  • Намеснік прэзідэнта Беластока Марэк Масальскі пацікавіўся праблемамі пражываючай у горадзе беларускай дыяспары Фота Управы горада Беластока
    Намеснік прэзідэнта Беластока Марэк Масальскі пацікавіўся праблемамі пражываючай у горадзе беларускай дыяспары
    Фота Управы горада Беластока
  • 17 października w Niemirowie (gm. Mielnik) przy granicy polsko-białoruskiej odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz wiceszefa MSWiA Czesława Mroczka i wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka poświęcona „modernizacji zabezpieczenia granicy”. Zapowiedziano zbudowanie trwałej struktury i infrastruktury, która stale i skutecznie chronić będzie polskiej granicy. 
  • W nocy z 17 na 18 października w Białymstoku na ul. Przemysłowej spadł balon z podczepionym ładunkiem. W środku zabezpieczonej przez policję paczki znajdowało się 30 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Pochodzącą prawdopodobnie z Białorusi przesyłką zajęły się odpowiednie służby.
  • 18 października Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało drugi z tegorocznych koncertów (pierwszy odbył się miesiąc wcześniej) „Muzyka biez zaściaroh / Muzyka bez zastrzeżeń”. Na scenie wystąpił m.in. zespół „Volski” Lawona Wolskiego.
  • Гурт „Volski” ў Беларускім музеі ў Гайнаўцы www.racyja.com
    Гурт „Volski” ў Беларускім музеі ў Гайнаўцы
    www.racyja.com
  • 20 października w Kuraszewie (gm. Czyże) odbyła się 29. edycja Jesiennych Spotkań z Folklorem Białoruskim. Świetlica Wiejska wypełniła się mieszkańcami gminy Czyże oraz sąsiadujących. Na scenie wystąpiły białoruskie zespoły z Podlasia, można było też zobaczyć tradycyjne obrzędy w wykonaniu zespołu „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego.
  • W dniach 25 i 27 października w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku odbył się 29. Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardaŭskaja Vosień”. W Bielskim Domu Kultury zaprezentowano projekt „Bez ojczyzny” z udziałem Uładzimira Niaklajewa, Dźmitryja Duchanawa i Alexandry Konofalskiej, oraz wręczono Nagrodę imienia Michała Aniempadystawa, a na scenie wystąpiły zespoły VERAMI i NAVIBAND. W ramach festiwalu w II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkowym Kształceniem Języka Białoruskiego w Hajnówce odbyło się m.in. spotkanie z pisarzem i poetą Uładzimirem Niaklajewem, natomiast w Białostockim Teatrze Lalek miała miejsce białostocka premiera filmu dokumentalnego autorstwa Marka Włodzimirowa „Pobyć w tym czasie, który minął” o bielskiej białoruskiej poetce Nadziei Artymowicz oraz spotkanie z reżyserem filmu. Organizatorem festiwalu jest Fundacja TUTAKA.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (173) – 15.03.1852 у г. Усьвяты на Віцебшчыне нар. Аляксей Сапуноў (пам. 2.10.1924 г. у Віцебску), гісторык, першы выдатны дасьледчык Віцебшчыны.
  • (101) – 15.03.1924 г. у вёсцы Голя (цяпер Берасьцейская вобл.) на ўскраіне Белавежскай пушчы нар. Міхась Белямук, беларускі гісторык і грамадзкі дзеяч. Заснавальнік часопіса „Полацак”. З 1949 г. жыў у г. Кліўленд (ЗША), дзе памёр 31.10.2014 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis