Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Zabytek

Pamiątka niechlubnych łowów (cz. 2)

Obelisk w 1938 roku Fot. Jan Jerzy Karpiński
Obelisk w 1938 roku
Fot. Jan Jerzy Karpiński

Fakt istnienia obelisku odnotowały również cenione encyklopedie, jak chociażby „Wielka Encyklopedia Powszechna Ilustrowana” Sikorskiego (Warszawa 1892) oraz „Encyklopedia staropolska ilustrowana” Glogera (Warszawa 1902).

Niepozorny z wyglądu pomnik cieszy się dość dużym zainteresowaniem u artystów plastyków. Jednym z pierwszych, którzy go rysowali był (w 1841 roku) Michał Kulesza – malarz i rysownik przez długi czas związany z Białymstokiem (reprodukcję tego rysunku zamieścił „Rocznik Białostocki” w tomie I). Natomiast warszawski tygodnik kulturalny „Kłosy” – Nr 1060 z 1885 roku, opublikował rycinę z obeliskiem wykonaną przez Walerego Brochockiego. Obelisk często trafiał także na płótna współczesnych mistrzów pędzla, którzy brali udział w dorocznych międzynarodowych plenerach malarskich, odbywających się w Białowieży w drugiej połowie XX wieku. Ujęcia z pomnikiem pojawiają się ponadto w filmach oświatowych i dokumentalnych realizowanych na terenie Puszczy Białowieskiej.

Wprawdzie niezwykle rzadko, ale zdarza się, że któryś z turystów odkrywa na obelisku nazwisko swego przodka. Dla przykładu – we wrześniu 1989 roku prof. dr Wolfgang von Marschall, dyrektor Instytutu Prawa Prywatnego, Międzynarodowego i Porównawczego Uniwersytetu w Bonn, z zaskoczeniem i zarazem z dumą odczytał wyryte na obelisku nazwisko jego przodka w linii bocznej, marszałka de Biebersteina. O tym odkryciu napisała nawet białostocka prasa.

Białowieski Park Narodowy w grudniu 2017 roku ustawił przy obelisku dużą tablicę informacyjną o tym obiekcie, wykonaną ze środków Funduszu Leśnego. Tekst na tablicy podano w języku polskim i angielskim. Zamieszczono na niej również archiwalne zdjęcia – dwa z obeliskiem i jedno z carskim pałacem oraz planik Parku Pałacowego.

W marcu 2019 roku wokół obelisku wycięto kilka drzew zasłaniających ten zabytek, dla jego lepszej ekspozycji. Obecnie turyści bez problemu mogą zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie.

Piotr Bajko

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis