Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  17. Petelski vel Talkoŭski

  Pasiarod 20-cioch szucmanaŭ, jakija na paczatku nimieckaj akupacji służyli na pastarunku żandarmerii ŭ Krynkach, było czatyroch Petelskich, katolikaŭ z Kruszynianaŭ. Śled pa ich zachawaŭso ŭ dakumantach śledztwa, zawiedzienaha uboŭcami dziesiać let pa wajnie. Życiel Krynak, szawiec Szutkiewicz (abrablaŭ jon jaszcze 3,5 ha ziamli), jaki tedy…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Nečysta siła, ničoho inšoho

  Ne znaju, što z siêtoho vyjde: musit, ničoho dobroho na samy kuneć, jak to naohuł byvaje z usiêm, što maje choť ščôpoť čohoś spôlnoho z nečystoju siłoju. Zakônčyvšy cykl rozkazuv „Ne može byti!”, ja vže dumała, što ničoho inšoho ne napišu, bo vsio, što chotiêła…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Obrazki jak z „Mistrza i Małgorzaty”

W tej znakomitej powieści Michała Bułahakowa jest opisana akcja enkawudzistów, gdy zajeżdżają przed wielorodzinną kamienicę, by przeprowadzić rewizję w jednym z mieszkań. W tym czasie z otwartych okien spoglądają mieszkańcy, obserwując dziedziniec. W momencie, gdy funkcjonariusze podążają w kierunku klatki schodowej, w popłochu wszyscy jak na rozkaz chowają się natychmiast do środka. Zamykają okna i zasuwają zasłony, mimo że jest jeszcze widno.

Podobna scena rozegrała się kilka tygodni temu na przedmieściu Mińska przed domem zaprzyjaźnionego z redakcją „Cz” czytelnika, o której nam opowiedział będąc niedawno w Białymstoku. Otóż wiele lat pomaga on pewnej organizacji kulturalnej w prowadzeniu dokumentacji. Jej działalność wzbudziła podejrzenie służb. Pewnego dnia w południe uzbrojony oddział omonowców dokonał nalotu na dom kolegi, by przeprowadzić rewizję. Obecna była tylko żona z kilkumiesięcznym dzieckiem. Dowódca kazał zatelefonować do męża i wziął od niej aparat do ręki. Powiedział, by przyjechał do domu. Nasz kolega wykazał się jednak opanowaniem. – Mużyki, rabiecie svaju rabotu, ja muszu być na pracy – powiedział po białorusku i się rozłączył.

Kiedy przyjechał do domu, było już po wszystkim. Mundurowi nic nie znaleźli, zabrali tylko laptopa. O przebiegu całej akcji opowiedziała mu żona. Kiedy przed dom zajechał ciemnozielony opancerzony radiowóz, wystraszyła się. Wyszła na zewnątrz i zobaczyła jak na kolejnych posesjach ludzie w pośpiechu zamykają furtki i chowają się do domów. Ruch na ulicy praktycznie zamarł.

Kolega wyjaśnił nam, że takie naloty są teraz w Białorusi na porządku dziennym. Nasiliły się dwa lata temu. Kiedy we wrześniu 2021 r. mieszkaniec Mińska podczas takiej rewizji zastrzelił z myśliwskiej dubeltówki oficera KGB, na kolejne akcje mundurowi zaczęli jeździć w większym składzie. Dom kolegi okrążyło kilkunastu uzbrojonych po zęby funkcjonariuszy.

Liczył się on z kontrolą służb, dlatego wrażliwych informacji nie zapisywał w laptopie, tylko na pendrivie. Dokumentację natomiast zawiózł na daczę pod Mińskiem, gdzie ma niewielką pasiekę pszczół i schował ją do… ula.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  995 – Каля 1028 г. нар. князь полацкі Усяслаў Брачыслававіч (памёр у 1101 г.), выдатны ўладар, змагаўся за самастойнасьць і незалежнасьць Полацкага княства. У 1068 г. быў выбраны вялікім князем кіеўскім, праз год зрокся гэтага пасаду, вярнуўся ў Полацак, дзе …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (504) – у 1519 г. Францыск Скарына выдае ў Празе Кнігу Руф, Кнігу Эсфір, Кнігу Плач Іяэміі.
 • (407) – пачатак дзейнасьці ў 1616 г. у Магілёве праваслаўнай брацкай друкарні, якая дзейнічала да 1773 г.
 • (104) – 5.06.1919 г. у Вільні быў надрукованы першы нумар „Беларускага жыцьця” пад рэдакцыяй Францішка Аляхновіча.
 • (85) – 5.06.1938 г. расстраляны Юры Лістапад (нар. у красавіку 1897 г. у Варкавічах на Случчыне), кіраўнік беларускага руху на Случчыне, настаўнік.
 • (81) – 5.06.1942 г. у Ракаве нар. Вячаслаў Рагойша, літаратуразнавец і перакладчык, аўтар шэрагу манаграфіяў па тэорыі, практыцы і гісторыі беларускай літаратуры. Віншуем!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis