Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Nowoczesna obwodnica pod oknami białoruskiego muzeum

Facebook.com/Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach
Facebook.com/Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłosić w tym roku przetargi na budowę 125 kilometrów dróg ekspresowych w Podlaskiem, w tym trasy S19. Do postępowań w pierwszym półroczu wybrano odcinki na szlaku Dobrzyniewo – Białystok Zachód – Księżyno – Ploski. W drugim półroczu mają być ogłoszone przetargi na budowę dalszych 69 km z Plosek do Chlebczyna. Wraz z tym fragmentem powstanie sześciokilometrowa obwodnica Bielska Podlaskiego. Zaplanowano, że będzie przebiegać przez Studziwody, co zrodziło protesty mieszkańców tej dzielnicy, którzy założyli społeczny komitet protestacyjny. Od trzech lat zdecydowanie sprzeciwia się temu Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, jako że obwodnica ma być wybudowana tuż obok prowadzonego przez nie białoruskiego skansenu, składającego się z drewnianego domu chłopskiego z 1925 r. i odrestaurowanego mieszczańskiego z 1823 r.

Prezes stowarzyszenia Doroteusz Fionik w imieniu komitetu protestacyjnego zaproponował przesunięcie trasy o kilkaset metrów, bliżej Pilik. Ale mieszkańcy tej miejscowości również nie chcą mieć obwodnicy u siebie i temu pomysłowi zdecydowanie się sprzeciwili.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku pod koniec stycznia wydała pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach obwodnicy Bielska przez Studziwody, co oznacza zielone światło dla jej budowy. Od decyzji można było odwoływać się do 26 lutego i takie odwołania wpłynęły, od jednej z firm i osób fizycznych. We wszystkich wnioskach podnoszono zbyt bliskie sąsiedztwo z prywatnymi domami. Protest wniósł też społeczny komitet mieszkańców Studziwód, argumentując że planowany przebieg obwodnicy doprowadzi do zniszczenia tej dzielnicy jako miejsca niepowtarzalnego pod względem kulturowym oraz znajdujących się tam siedlisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym chronionych nietoperzy.

Doroteusz Fionik jest rozgoryczony tym, że jego Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny, działające na rzecz podtrzymywania tożsamości kulturowej tych terenów, przez RDOŚ nie zostało uznane za stronę postępowania. – To jawna dyskryminacja – powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą, dopatrując się w całej sprawie podtekstów politycznych.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis