Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

  • W styczniu Przegląd Prawosławny ogłosił listę laureatów nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego za 2017 r. Otrzymali ją badacz dziejów staroobrzędowców Eugeniusz Iwaniec, tłumacz literatury rosyjskiej Krzysztof Tur, amerykański teolog i bioetyk o. John Breck oraz prawosławna diecezja lubelsko-chełmska.
  • 24 lutego świadkowie i potomkowie ofiar mordu, dokonanego przez żołnierzy Romualda Rajsa „Burego” w 1946 r. w Zaleszanach, spotkali się w miejscowej świetlicy, by uczcić ich pamięć. Przed pomnikiem i na cmentarzu, na którym spoczywają, zapalono znicze i oddano hołd pomordowanym. Odprawiona też została panichida. Tego samego dnia w Hajnówce polscy nacjonaliści urządzili III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gloryfikujący „Burego”. W sprawie tego marszu głos zabrał rzecznik białoruskiego MSZ, który wyraził zaniepokojenie czczeniem w Polsce „zbrodniarzy wojennych”.
  • 16 marca Białystok i Grodno zawarły umowę o współpracy. Podpisali ją przewodniczący Grodzieńskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Mieczysław Bronisławowicz Goj oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Oba miasta będą podejmować wspólne działania, dotyczące m.in. kultury, sportu i samorządności.
  • 23 marca wręczono Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatkami jej tegorocznej edycji zostały Mirosława Łuksza – białoruska poetka, dziennikarka Niwy – za całokształt twórczości, szczególnie za tomik wierszy „Rodosłów”, oraz Anna Kamińska za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.
  • Фота Улі Шубзды (Радыё Рацыя)
    Літаратурнай прэміяй імя Веслава Казанэцкага ўпершыню ўганараваная стала беларуская творчасць. За ўвесь свой даробак атрымала яе Міра Лукша, наша рэдакцыйная сяброўка, журналістка Нівы, якая вершы і апавяданні піша амаль выключна на беларускай мове. На здымку злева з другою лаўрэаткай Аннай Камінскай, узнагароджанай за кнігу „Biaowiea szeptem. Historie z Puszczy Biaowieskiej”. Віншуем!
  • 25 marca Białorusini świętowali na Podlasiu 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Główne uroczystości odbyły się w białostockiej Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na zakończenie z koncertem wystąpił Lawon Wolski.
  • Фота Міры Лукшы
    25 сакавіка падчас святкаванняў Дня Волі ў Беластоку мастак Лявон Тарасэвіч, гісторык Юры Туронак і войт гміны Орля Пятро Сэльвэсюк атрымалі гербы Пагоні ў доказ асаблівых заслуг для беларускай справы беларусаў у Польшчы. На здымку злева: вядучая мерапрыемства Ілона Карпюк-Дамброўская, Лявон Тарасэвіч, унук Юрыя Туронка Алан (дзядуля не змог прыбыць з увагі на хваробу), Пётр Сельвэсюк і старшыня Беларускага саюза ў Польшчы Яўген Вапа
  • Na osiedlu Skorupy z inicjatywy radnych PiS pojawiła się nowa ulica – majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Szybko wzbudziła kontrowersje i gorące dyskusje w mediach, wśród samorządowców i …na ścianach i ogrodzeniach, gdzie pojawiły się hasła typu: „Łupaszko-zbrodniarz”. Kontrowersje wzbudziły niechlubne działania żołnierzy Łupaszki w stosunku do ludności litewskiej i białoruskiej po II wojnie światowej.
  • 28 kwietnia wznowił kursowanie weekendowy pociąg z Białegostoku do Walił. Kursować ma do końca października. To blisko o dwa miesiące dłużej niż rok temu. Trasą przez Puszczę Knyszyńską można w soboty i niedziele pojechać dwa razy dziennie, rano i po południu. Planowane są również dodatkowe przejazdy, związane z kulturalnymi przedsięwzięciami, organizowanymi w pobliżu trasy (Basowiszcza, Siabrouskaja Biasieda, Święto Grzyba).
  • W nocy z 30 kwietnia na 1 maja spłonęło w Kruszynianach gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Tatarska Jurta, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, słynęła ze znakomitego tatarskiego jedzenia. Przed laty odwiedził ją podczas swojej wizyty w Polsce książę Karol, angielski następca tronu. Właściciele, Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie, zapowiedzieli, że obiekt zostanie odbudowany.
  • Sprofanowano prawosławny krzyż na obrzeżach Mielnika. Nieznani sprawcy opiłowali charakterystyczną poprzeczkę i zawiesili na krzyżu biało-czerwoną wstążkę. Zdarzenie miało miejsce prawdopodobnie na początku maja. Śledztwo dotyczy obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, za co – zgodnie z Kodeksem karnym – grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności. obok
  • W Hajnówce pojawiła się inicjatywa utworzenia szkoły podstawowej z białoruskim językiem nauczania. Wyszła ona od rodziców, którzy chcieliby posłać do takiej szkoły swoje dzieci. Chcą, aby powstała ona w budynku Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce (jest tu gimnazjum i liceum). Sprawą zajęły się władze lokalne – połowa radnych poparła inicjatywę, połowa była przeciw. Ostateczną decyzję ma podjąć burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Hajnówka i okolice są w większości zamieszkałe przez mniejszość białoruską.
  • W Bielsku Podlaskim odsłonięto pomnik upamiętniający Sejm Wielki, który odbył się tu w 1564 r. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Pomnik stanął w parku im. Królowej Heleny, w centrum, obok liceum z białoruskim językiem nauczania. Inicjatorem jego powstania było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, zaś autorem białoruski artysta Anatol Turkow.
  • Фота Міры Лукшы
    Па ініцыятыве Дарафея Фіёніка як старшыні Музея Малой бацькаўшчыны ў Студзіводах (на здымку другі злева) у Бельску быў адкрыты помнік Вялікага сoйму, які прайшоў у гэтым горадзе ў 1564 г.
  • W dniach 9-11maja odbyła się kolejna edycja Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. W soborze Świętej Trójcy w Hajnówce wystąpiło blisko trzydzieści chórów z Polski i zagranicy. Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a jego organizatorami są Społeczny Komitet Organizacyjny oraz Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”. Grand Prix festiwalu otrzymał Chór Metropolitarnego Okręgu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Republice Kazachstanu (Ałma-Ata). Pierwszą nagrodę w kategorii zespołów wokalnych zdobył chór „Duschechka” z Rygi (Łotwa), w kategorii chórów parafialnych wiejskich – chór młodzieżowy z parafii św. wielkiego męczennika Pantelejmona (Zaścianki), w kategorii chórów parafialnych miejskich pierwszej nagrody nie przyznano, drugą otrzymał chór parafii prawosławnej Hagia Sophia w Białymstoku, w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych – chór „Axios” z Krzywego Rogu (Ukraina), w kategorii chórów innych – Chór Akademicki Zespołu Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z Mińska (Białoruś).
  • W dniach 16-20 maja w Białymstoku odbył się bliźniaczy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018”. Wystąpiło na nim 30 chórów z 11 krajów. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. W kategorii chórów zawodowych dwa pierwsze miejsca ex aequo przyznano Państwowemu Chórowi Naddniestrzańskiemu z Tyraspola (Mołdawia) i Kameralnemu Chórowi „Sofia” z Kijowa. W kategorii chórów uczelni wyższych pierwsze miejsce przyznano Chórowi Odeskiej Narodowej Akademii Muzyki im. A. W. Nieżdanowej z Odessy. Dwa pierwsze miejsca ex aequo przyznano w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych: Chłopięco-Młodzieżowemu Chórowi „Ąžuoliukas” z Wilna i Chłopięco-Młodzieżowemu Chórowi Municypalnej Akademickiej Kapeli Chóralnej im. L. Rewuckiego z Kijowa. W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano Arcybiskupiemu Chórowi Katedralnego Soboru Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z Włodzimierza (Rosja). W kategorii chórów amatorskich świeckich pierwsze miejsce otrzymał Akademicki Chór Municypalnego Autonomicznego Ośrodka Kultury z Wielkiego Nowgorodu (Rosja). Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna”.
  • Фота Юркі Хмялеўскага
    Акадэмічны хор Ансамбля песні і танца Узброеных сіл Рэспублікі Беларусь у Мінску стаў лаўрэатам сёлетняга Фестывалю Дзён царкоўнай музыкі ў Гайнаўцы. Здымак з гала-канцэрта ў царкве Агія Сафія ў Беластоку
  • 5 czerwca Sąd Okręgowy w Białymstoku ogłosił prawomocny wyrok w sprawie awantury i szarpaniny z policjantami na festynie białoruskim 2 lipca 2016 r. To wówczas podczas Kupalla w Białowieży grupa chuliganów, związana ze środowiskiem hajnowskich narodowców, zachowywała się agresywnie w stosunku do uczestników imprezy i policjantów. Sąd ostatecznie wydał wyrok bezwzględnego więzienia oraz ukarał winnych grzywnami. niżej
  • 16 czerwca na małym moście na Supraśli w pobliżu wsi Słuczanka w gminie Gródek odbyła się uroczystość nieformalnego nadania mu imienia „Sońki i Joachima”. Nazwa nawiązuje do bohaterów literackich, wykreowanych przez Ignacego Karpowicza w jego powieści „Sońka”. W spotkaniu na moście wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym m.in. mieszkańcy pobliskiej wsi i innych miejscowości gminy Gródek, Podlasia, a nawet goście z Warszawy i Gdańska. Do imprezy przyłączali się przejeżdżający przez most turyści. Inicjatorem wydarzenia był Dariusz Żukowski, urodzony w Gródku, mieszkający obecnie pod Warszawą. str. 36
  • Jerzy Kalina, znany reżyser-dokumentalista, współpracujący z Telewizją Biełsat, autor takich filmów jak „Siaroża”, „Siewca” czy „Archimandryta”, został jednym z laureatów Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku za 2017 rok. Wraz z aktorem Andrzejem Zaborskim otrzymał ją w kategorii artystycznej. W kategorii organizatorskiej doceniono Wojciecha Hernika (Piknik Militarny „Misja Wschód”), zaś Łucję (Lucy) Lisowską w kategorii ochrony dziedzictwa za całokształt dotychczasowej działalności. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 czerwca.
  • „Białoruskie ślady w Białymstoku” – tak nazywa się projekt realizowany przez Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty”. Są to spacery po miejscach związanych z historią mniejszości białoruskiej w Białymstoku oraz specjalna mapa. Będzie można odnaleźć na niej dwadzieścia najważniejszych punktów związanych z historią, kulturą, edukacją i polityczną działalnością środowiska białoruskiego, w tym m.in. dom, w którym mieszkał i pracował jeden z najwybitniejszych kompozytorów białoruskich – Jan Tarasiewicz, skwer im. Tamary Sołoniewicz, czy też plac Stanisława Moniuszki. Projekt otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (52) – 25.04.1972 г. пам. у ЗША Віктар Войтанка (нар. 6.11.1912 г. у фальварку Мачульня, Наваградзкага павету), грамадзкі дзеяч, лекар, сьвятар. Выпускнік Віленскага ўнівэрсытэту, дзеяч Беларускага Студэнцкага Саюзу. Заснавальнік, падчас нямецкай акупацыі, мэдычнай школы ў Баранавічах. Пасьля вайны жыў у ЗША. У 1969 г. стаў сьвятаром Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis