Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2024)

На Падляшшы

 • На польска-беларускай мяжы Fot. Straż Graniczna
  На польска-беларускай мяжы
  Fot. Straż Graniczna

  28 maja na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych podczas próby siłowego, nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę migrantów został ugodzony nożem polski żołnierz, który usiłował ich powstrzymać. W trakcie udzielenia pomocy rannemu, osoby przebywające po białoruskiej stronie cały czas rzucały w kierunku żołnierzy gałęziami i kamieniami. Rannego przewieziono do szpitala w Hajnówce, a następnie do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Niestety 6 czerwca ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej zmarł. Polska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

 • W dniach 31 maja – 8 czerwca odbył się III Festiwal Białoruskiej Tradycji „Soncahraj”. Śpiewne, muzykalne i taneczne ludowe prezentacje zorganizowano na Rynku Kościuszki w Białymstoku, Witowie (gm. Dubicze Cerkiewne), Supraślu i Nowosadach (gm. Michałowo). Wystąpiły zespoły „Żemerwa”, „Osoczniki”, „Kudziela” i „Kapela Tryhradzka”. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Tutaka. 
 • Украінскі хор духавенства з Дубна на сцэне Беластоцкай філармоніі падчас фестывалю царкоўнай музыкі „Гайнаўка – 2024” у Беластоку www.racyja.com
  Украінскі хор духавенства з Дубна на сцэне Беластоцкай філармоніі падчас фестывалю царкоўнай музыкі „Гайнаўка – 2024” у Беластоку
  www.racyja.com

  2 czerwca koncertem galowym zakończył się w Białymstoku 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Tegoroczna edycja była poświęcona pamięci prof. Romualda Twardowskiego, zmarłego na początku roku wieloletniego przewodniczącego konkursowego jury. W sali koncertowej przy ulicy Podleśnej wystąpiły chóry z Polski, Armenii, Białorusi (emigracyjny), Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Węgier. Tym razem nie było tradycyjnych przesłuchań, lecz oceniano pełne koncerty. Tytuł „primus inter pares” (pierwszy wśród równych) przyznano Państwowemu Chórowi Kameralnemu „Polifonia” z Siaulai (Litwa). Organizująca festiwal Fundacja Muzyka Cerkiewna otrzymała w tym roku dotacje po ok. 330 tys. zł na trzy kolejne edycje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na alternatywną imprezę – Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej przyznało, tylko na tegoroczną edycję, 100 tys. zł.

 • 3 czerwca rozpoczęła się operacja „Zapora”, w ramach której kilkuset funkcjonariuszy policji z całego kraju przybyło w rejony przy granicy z Białorusią, aby wesprzeć działającą tam straż graniczną i wojsko. W ramach akcji w ciągu dwóch tygodni skontrolowano blisko 6 tysięcy pojazdów, ujawniając ponad 100 transportów nielegalnych migrantów.
 • 3 czerwca z wizytą na Podlasiu gościł minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Głównym powodem przyjazdu szefa dyplomacji były problemy związane z zaostrzaniem się kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Minister Sikorski poinformował m.in., że ze względu na postawę Białorusi nie ma na razie możliwości otwarcia zamkniętego przejścia granicznego w Bobrownikach, co wcześniej rozważano. 
 • W dniach 10-11 czerwca odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w województwie podlaskim. Obrady rozpoczęły się w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Zaproszono też na nie przedstawicieli naszych organizacji, którzy mówili o depopulacji terenów zamieszkałych przez mniejszość białoruską oraz głośnym problemie groźby utraty dotychczasowego charakteru białoruskich liceów w Bielsku i Hajnówce. Postulowano także o zmianę zasad finansowania z budżetu państwa działalności organizacji mniejszości poprzez ich większą instytucjonalizację. Posłowie odwiedzili też Bielsk, Kruszyniany, monaster w Supraślu i niepubliczną szkołę św.św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. 
 • Od 13 czerwca zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka o strefie buforowej przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Przepisy wprowadzają czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej. Strefa obejmie długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km. Ograniczenia będą obowiązywały przez 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
 • 19 czerwca parafia prawosławna w Michałowie otrzymała zgodę nowego Podlaskiego Konserwatora Zabytków Adama Musiuka na budowę cmentarnej kaplicy. W tej sprawie toczył się spór, ponieważ poprzednio zajmująca to stanowisko Małgorzata Dajnowicz nie chciała się zgodzić, argumentując to tym, że wcześniej był tam cmentarz ewangelicki. Ostatecznie zezwoliła na budowę kaplicy, ale bez symboli religijnych. Konserwator Adam Musiuk zmienił niezrozumiałą decyzję poprzedniczki, a sprawa trafiła do ministerstwa kultury. W końcu postanowiono, że na cmentarzu w Michałowie może stanąć kaplica z cerkiewnymi kopułami z krzyżami prawosławnymi i zatwierdzono jej projekt. Nakazano tylko odsunięcie wcześniejszej lokalizacji, aby podczas budowy na pewno nie naruszyć szczątków pochowanych tam dawnych mieszkańców wyznania ewangelickiego. Parafia czeka już tylko na pozwolenie na budowę ze starostwa powiatowego w Białymstoku. 
 • На сустрэчы ў Беластоку з нагоды 100-годдзя Васіля Быкава адбылася таксама прэзентацыя кніжкі з апавяданнямі пісьменніка, нядаўна выдадзенай Фондам „Камунікат” Фота Міры Лукшы
  На сустрэчы ў Беластоку з нагоды 100-годдзя Васіля Быкава адбылася таксама прэзентацыя кніжкі з апавяданнямі пісьменніка, нядаўна выдадзенай Фондам „Камунікат”
  Фота Міры Лукшы

  19 czerwca z okazji 100. rocznicy narodzin Wasila Bykaua, jednego z najważniejszych białoruskich pisarzy, w białostockiej kawiarni FAMA odbyło się poświęcone mu spotkanie. Wspominał go przebywający na emigracji inny znany białoruski twórca, Uładzimir Arłoŭ. Była też obecna Joanna Bernatowicz, pochodząca z Bielska tłumaczka autobiograficznej książki Bykaua „Długa droga do domu”. Podczas spotkania czytano jej fragmenty w oryginale i po polsku. Odbyła się też premiera nowej książki z dwoma opowiadaniami wybitnego pisarza. Uroczystość zorganizowało Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.

 • 22 czerwca w Załukach (gm. Gródek) odbyła się doroczna Kupalnoczka (Noc Kupały). Uczestnicy imprezy puszczali wianki nad rzeką Supraśl i bawili się podczas koncertów białoruskich zespołów. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Gródku.
 • 23 чэрвеня на Свяце беларускай культуры ў парку Плянты ў Беластоку (гучыць завяршальны гімн „Люблю наш край...”) Фота Міры Лукшы
  23 чэрвеня на Свяце беларускай культуры ў парку Плянты ў Беластоку (гучыць завяршальны гімн „Люблю наш край…”)
  Фота Міры Лукшы

  23 czerwca na białostockich Plantach odbyło się doroczne Święto Kultury Białoruskiej. Na parkowej scenie wystąpiło ponad 20 solistów i zespołów białoruskich z Białostocczyzny. Koncertom towarzyszył kiermasz rękodzieła i wydawnictw książkowych. W tej cyklicznej imprezie, organizowanej przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, od kilku lat nie uczestniczą wykonawcy z Białorusi, którzy wcześniej zawsze występowali jako goście specjalni. Z powodu sytuacji za wschodnią granicą nie są też zapraszani białoruscy dyplomaci z ambasady w Warszawie i konsulatu w Białymstoku. 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis