Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Jak głosowaliśmy

Budynek im. Paula Henriego Spaaka, w którym mieszczą się m.in. sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, sale posiedzeń komisji i biura posłów Fot. Matthias v.d. Elbe (Wikipedia)
Budynek im. Paula Henriego Spaaka, w którym mieszczą się m.in. sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, sale posiedzeń komisji i biura posłów
Fot. Matthias v.d. Elbe (Wikipedia)

9 czerwca mandaty europosłów z naszego okręgu – obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie – przypadły dwóm jedynkom na listach zwycięskich ugrupowań. Zdobyli je wystawieni przez partyjne centrale kandydaci niezwiązani z Podlasiem. Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej uzyskał 125861 głosów, zaś Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości 85151. 

Taka to już jest specyfika tych wyborów, że obywatele głosują nie tak na kandydata, co jego partię. W praktyce bardzo często stawiają krzyżyk przy pierwszym nazwisku na liście. 

W naszym okręgu całkiem przyzwoity wynik uzyskał Stefan Krajewski z Trzeciej Drogi. Startując z drugiego miejsca zdobył 18128 głosów, prawie tyle samo co lider Paweł Zalewski, z czego aż 82 proc. w województwie podlaskim. Na taki wynik wpłynęło też poparcie naszego prawosławno-białoruskiego elektoratu. O oddanie głosu na Stefana Krajewskiego przed wyborami szczególnie apelował Aleksander Wasyluk, gdyż w przypadku zdobycia mandatu europosła zwolniłby mu miejsce na Wiejskiej. Przekonywał, że w Parlamencie Europejskim „powinny nas reprezentować osoby, które są bliżej naszych problemów i lepiej rozumieją specyfikę naszego regionu”. Krajewski – pochodzący z Zambrowa działacz PSL i przed laty członek zarządu województwa podlaskiego – takie oczekiwania spełniał. Okazało się jednak, że dla ogółu wyborców nie miało to większego znaczenia. 

W przeszłości raz już mieliśmy taką sytuację. W 2014 roku w wyborach do europarlamentu mandat zdobyła prof. Barbara Kudrycka, która trzy lata wcześniej została wybrana do Sejmu jako kandydatka Platformy Obywatelskiej. Jej miejsce zajął ówczesny wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, desygnowany przez Forum Mniejszości Podlasia. Posłem był tylko półtora roku, w następnych wyborach startował z list Lewicy, ale reelekcji nie uzyskał. 

Aleksander Wasyluk liczy jeszcze, że za rok w Sejmie zwolni dla niego miejsce lider Trzeciej Drogi Szymon Hołownia w przypadku jego wygranej w wyborach prezydenckich. Zapowiadany przez niego start w tej batalii stanął jednak pod znakiem zapytania. W czerwcu jego ugrupowanie uzyskało bowiem niepokojąco niski wynik, ledwie przekraczający próg wyborczy, zaś on sam spadł na dalszą pozycję w sondażach popularności polityków. 

Sądząc po wynikach czerwcowych wyborów największym poparciem naszej mniejszości nadal cieszy się KO. Tradycyjnie najlepszy wynik w województwie ugrupowanie to uzyskało w gminie Gródek, gdzie na tę formację zagłosowało 40,3 proc. mieszkańców. Znacznie wyższe niż w skali kraju notowania ma u nas Trzecia Droga. W gminie Czyże na to ugrupowanie głos oddało 23,2 proc. wyborców. Trudno określić, jakim poparciem cieszy się u nas PiS. Ta partia wygrała w gminie Dubicze Cerkiewne, zamieszkałej w większości przez prawosławnych. 

Nie są to jednak do końca miarodajne dane ze względu na bardzo niską frekwencję. W skali województwa wyniosła zaledwie 37,38 proc., a we wschodnich gminach była znacznie niższa. W tychże Dubiczach Cerkiewnych do urn poszło tylko 23,4 proc. uprawnionych. Być może takie zniechęcenie wynikało z poprzedzającej wybory niekorzystnej dla okolicznych gmin decyzji rządu o fortyfikacji granicy z Białorusią.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis