Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  9. Miastu H. na do widzenia

  Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2024)

На Падляшшы

 • Uczestnicy spotkania poświęconego pamięci o. Grzegorza Sosny w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach Фота з Фейсбука
  Uczestnicy spotkania poświęconego pamięci o. Grzegorza Sosny w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach
  Фота з Фейсбука
 • 14 kwietnia w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach odbyło się spotkanie poświęcone pamięci o. Grzegorza Sosny, w 85-rocznicę jego urodzin. W muzealnej bibliotece noszącej jego imię wysłuchano m.in. wystąpienia dr Grażyny Charytoniuk-Michiej, poświęconego bibliograficznej spuściźnie o. Sosny oraz prof. Aleksandra Kiryluka, który prezentował też swoją książkę poświęconą rodzinnej wsi Nowokornino.

 • W dniach 29-31 marca na św. Górze Grabarce odbyło się modlitewne spotkanie maturzystów. Wzięła w nim udział liczna grupa młodzieży z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Sokółki, Siemiatycz, a także z Lublina, Białej Podlaskiej, Warszawy i Łodzi.

 • 5 kwietnia w Bielskim Domu Kultury odbyły się centralne eliminacje dorocznego białoruskiego poetyckiego konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży „Rodnaje słowa”. Wzięło w nich udział ponad stu uczestników z podlaskich szkół i przedszkoli. Organizatorem wydarzenia jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

 • 7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. Wybrano nowe składy rad gminnych i miejskich, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 • 16 kwietnia na terenie placówki SG w Białowieży funkcjonariusze udzielili pomocy obywatelce Erytrei, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziecko. Kobieta została przewieziona do szpitala w Hajnówce, a dziecko przetransportowano do kliniki dziecięcej w Białymstoku.

 • W kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia białorusko-polskiej granicy w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Zdarzały się dni, gdy jednocześnie od stu do ponad dwustu osób forsowało graniczne ogrodzenie, zachowując się przy tym agresywnie w stosunku do funkcjonariuszy Straży Granicznej (w ich stronę leciały kamienie, konary i inne niebezpieczne przedmioty).

 • 18 kwietnia zarząd województwa podlaskiego zatwierdził decyzję komisji konkursowej, która powołała Anatola Wapa na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Anatol Wap jest z wykształcenia historykiem, przez wiele lat kierował Departamentem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. Jest osobą dobrze znaną w środowisku mniejszości białoruskiej. Od 1 stycznia 2024 r. pełnił obowiązki dyrektora CKB. Kadencja dyrektora CKB obejmuje okres od 22 kwietnia 2024 r. do 21 kwietnia 2031 r. Instytucja jest w fazie organizacji i mieści się czasowo przy ulicy Kilińskiego. Do stałej siedziby przy ulicy Czackiego przeprowadzi się po wyremontowaniu budynku, co nastąpi za dwa-trzy lata.

 • 18 kwietnia w Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się promocja najnowszej książki prof. Olega Łatyszonka „Europa Wschodnia w zderzeniu cywilizacji”. Autor – przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Historycznego, które było wydawcą – powiedział Radiu Racja, że napisał ją pod wpływem porażek wyborczych mniejszości białoruskiej na Podlasiu, a także braku poparcia w społeczeństwie dla Białoruskiego Frontu Ludowego w Białorusi. Uświadomił, że przyczyną jest to, iż „chcemy nieść zachodnią cywilizację i zachodnie wartości ludziom, którzy należą do innej cywilizacji”.

 • 19 kwietnia odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego rok jubileuszowy Kodeksu Supraskiego w Województwie Podlaskim. Umiejscowiono go w centrum miasta, przed głównym wejściem do tzw. Ratusza Miejskiego, w którym siedzibę ma Muzeum Podlaskie w Białymstoku. 2023 r. został ogłoszony przez sejmik województwa podlaskiego Rokiem Kodeksu Supraskiego. Manuskrypt jest jednym z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa słowiańskiego, powstał ponad tysiąc lat temu w państwie bułgarskim jako efekt działalności najbliższych uczniów św. św. Cyryla i Metodego.

 • W dniach 20-21 kwietnia na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyły się 11. Targi Książki. Wzięły w nich udział wydawnictwa z całego kraju, w tym z Podlasia. Jak co roku pojawiło się też białoruskie stoisko, gdzie można było nabyć publikacje wydawane przez niezależnych twórców na emigracji. Targom towarzyszył Festiwal Literacki „Na pograniczu kultur”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sąsiedzi.

 • 22 kwietnia odbyła się ostatnia w kończącej się kadencji sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Radny Sławomir Nazaruk, który w wyborach mandatu już nie zdobył, dziękując za współpracę przekazał pozostałym radnym wydawnictwa związane z historią prawosławia i Białorusinów na Podlasiu. Były to m.in. książki „Cerkiew prawosławna w Polsce i jej droga do autokefalii” prof. Antoniego Mironowicza oraz „Kamienie musiały polecieć” Anety Prymaki-Oniszk.

 • Białoruski Hub „Novaja ziamla” w Białymstoku prowadzi zbiórkę żywności, artykułów higienicznych i pościeli dla Białorusinów, którzy przyjeżdżają do stolicy Podlasia, uciekając przed represjami reżimu Łukaszenki. Rzeczy i żywność można przynosić do siedziby Hub-u przy ul. Wyszyńskiego 6a w godzinach 18 do 21, a w weekendy od 10 do 20.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў траўні

  770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (140) – 20.05.1884 г. у Бахаравічах каля Пухавіч нар. Канстанцін Алексютовіч, балетмайстар у Беларускім Дзяржаўным Тэатры –1 у Менску (1921 – 1928), з 1930 г. – у Тэатры Юнага Гледача, у. 1937 – 1941 гг. – кіраўнік Ансамбля Беларускай Народнай
 • (135) – 20.05.1889 г. у Пабяржы Віленскага пав. нар. Генрых Грыгоніс, акцёр. З 1919 г. у Першым Беларускім Таварыстве Драмы і Камэдыі, з 1921 г. – у Беларускім Дзяржаўным Тэатры–1. Іграў ролі м. ін.: Каваля („Каваль-ваявода” Е. Міровіча), Данілы
 • (106) – 20.05.1918 г. у Прымагільлі памёр Кaрусь Каганец (Казімір Кастравіцкі – нар. 10.02.1868 г. у Табольску), беларускі пісьменнік і мастак. Пахаваны ў Вялікіх Навасёлках каля Дзяржынска (Койданава).
 • (63) – 20.05.1961 г. памёр у Варшаве беларускі нацыянальны дзеяч, прадпрымальнік Язэп Гапановіч (нар.10.06.1883 г. у Будславе).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis