Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2023)

На Падляшшы

  • Вечар памяці іканапісца Рыгора Зінкевіча ў Бельскім дому культуры з прэзентацыяй яго ікон Фота арганізатараў
    Вечар памяці іканапісца Рыгора Зінкевіча ў Бельскім дому культуры з прэзентацыяй яго ікон
    Фота арганізатараў
  • Іконы аўтарства Рыгора Зінкевіча Фота арганізатараў
    Іконы аўтарства Рыгора Зінкевіча
    Фота арганізатараў
  • 8 grudnia w Bielskim Domu Kultury otwarto wystawę ikon wykonanych przez pochodzącego z Bielska Podlaskiego ikonografa Grzegorza Zinkiewicza. Ten zmarły przed rokiem w wieku 45 lat artysta był jednym z pierwszych absolwentów bielskiego Studium Ikonograficznego. Na wystawie zgromadzono jego ikony, wykonane w latach 1990-2022 dla świątyń i osób prywatnych, a także szkice, projekty i przedmioty z pracowni ikonografa. Ekspozycję przygotowali Fundacja „Teatr Czrevo”, Fundacja „Oikonomos” oraz Szkoła Prawosławnej Ikonografii w Paryżu (École d’Iconographie Orthodoxe).
  • 3 grudnia w Hajnówce odbył się II Festiwal Gwary Pogranicza. Wydarzenie to poświęcone jest gwarom mieszkańców wschodniego Podlasia. Festiwal zorganizowany został przez Fundację Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.
  • Ruszyła doroczna akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku środki zebrane ze sprzedaży świec mają zostać przeznaczone na finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Jest prowadzona przez Caritas Polska wspólnie z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
  • 4 grudnia w białostockim kinie Forum odbył się pokaz filmu „Mur” i spotkanie z jego reżyserką Kasią Smutniak. Debiutancka produkcja młodej autorki jest dokumentem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, związanej z kryzysem migracyjnym.
  • 7 grudnia do rejestru zabytków został wpisany sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. To stosunkowo nowa świątynia, zbudowana w latach 1973-82, ale – jak w uzasadnieniu decyzji napisała podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz – „hajnowska świątynia stanowi cenny w skali regionu i kraju obiekt sakralny, którego architektura reprezentuje wysoki poziom artystyczny; architektowi udało się połączyć tradycję chrześcijańskiego wschodu z nowoczesnością”. Sobór Świętej Trójcy zaprojektował prof. Aleksander Grygorowicz, a koncepcje plastyczną stworzył wybitny artysta Jerzy Nowosielski. Status zabytku ułatwi pozyskiwanie funduszy na renowację świątyni.
  • 7 grudnia w Książnicy Podlaskiej odbyła się promocja polskiego tłumaczenia Kodeksu Supraskiego. Wydanie przekładu pochodzącej z początków XI wieku księgi było kulminacją obchodów Roku Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim. Publikacja, wydana przez Książnicę Podlaską, ukazała się pod redakcją ks. dr. Henryka Paprockiego we współpracy z prof. Aleksandrem Naumowem i ks. dr. Jarosławem Jóźwikiem.
  • 8 grudnia w Nie Teatrze w Białymstoku odbyło się spotkanie z białoruskim pisarzem z Podlasia Michałem Androsiukiem. Wydarzenie poświęcone było jednej z najbardziej znanych jego książek pt. „Pełnia” (w białoruskim oryginale „Poŭnia”), wydanej w 2019 r., za które autor otrzymał szereg nagród i wyróżnień. 
  • Пасля абвяшчэння вынікаў фотаконкурсу „Падляшша ў аб’ектыве” з беларускімі песнямі выступіў гурт „Kresovki” з Гайнаўкі. Фота арганізатараў
    Пасля абвяшчэння вынікаў фотаконкурсу „Падляшша ў аб’ектыве” з беларускімі песнямі выступіў гурт „Kresovki” з Гайнаўкі.
    Фота арганізатараў
  • Tego samego dnia w Bielskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu „Ręcznik obrzędowy podlaskich Białorusinów – reaktywacja”, prowadzonego przez Alinę Dębowską z Muzeum Historycznego w Białymstoku. Projekt zrealizowano ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pod honorowym patronatem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przy wsparciu Fabryki Nici Ariadna.
  • 8 grudnia zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję o dofinansowaniu parafii prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach kwotą 440 tys. zł. Prace zabezpieczą budynek przed niszczeniem, jak również pozwolą na przywrócenie dawnego charakteru zabytku. Środki pochodzą z funduszy europejskich, przyznanych w ramach programu regionalnego.
  • 10 grudnia, z okazji przypadającego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, przed białoruskim konsulatem na Skwerze Wolnej Białorusi w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z więźniami politycznymi w Białorusi. Wydarzenie zorganizowała diaspora białoruska Białegostoku. 
  • 11 grudnia na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku swój wykład „Obrona na wschodzie: zamki i arsenały Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI – pocz. XVIII wieku” wygłosił dr Mikoła Woŭkaŭ, laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy, pracownik naukowy Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie. Mikoła Woŭkaŭ to białoruski historyk i badacz, zajmujący się historią architektury, urbanistyki, wojskowości i uzbrojenia Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po represjach w 2020 r. opuścił Białoruś i obecnie przebywa na emigracji.
  • Rozstrzygnięto konkurs na najlepiej zachowany zabytek wiejski budownictwa drewnianego w województwie podlaskim w 2023 r. Pierwszą nagrodę otrzymał budynek szkoły podstawowej w Dzierniakowie (gmina Gródek). Dwie drugie nagrody ex aequo przyznano120-letniemu domowi naczelnika stacji kolejowej w Czeremsze (przeniesionemu do Narwi) i równie staremu młynowi w Orli. Komisja konkursu przyznała także sześć trzecich nagród, które otrzymały domy, spichrze, ale także zagroda i karczma oraz cztery wyróżnienia. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
  • W dniach 13-19 grudnia Teatr Czrevo, którym kieruje Joanna Troc, miał na Białostocczyźnie serię pokazów spektaklu „Brydkie kačenia” na podstawie znanej baśni Hansa Christiana Andersena w przekładzie Jana Maksymiuka na język podlaski. Obejrzało go ponad dziewięćset przedszkolaków i uczniów z Narewki, Narwi, Białegostoku i Hajnówki. Pokazy spektaklu odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Narewce, Narwiańskim Ośrodku Kultury, Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku i Hajnowskim Domu Kultury. Objazd został zorganizowany dzięki dotacji MSWiA.
  • 15 grudnia w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach odbyła się konferencja naukowa „Zachowanie drewnianej architektury Bielska”. Naukowcy i architekci z Polski i Białorusi zastanawiali się na możliwościami ratowania zabytkowej drewnianej architektury miasta i regionu.
  • 17 grudnia w Bielskim Domu Kultury otwarto wystawę „Prom na Athos”. Jest to ekspozycja multimedialna, na którą składa się ponad sto fotografii oraz impresja filmowa autorstwa Piotra Łozowika z podkładem muzycznym w wykonaniu Marcina Abijskiego.
  • Прэзентацыя тэатральнага прадстаўлення „Brydkie kačenia” ў Нарве Фота арганізатараў
    Прэзентацыя тэатральнага прадстаўлення „Brydkie kačenia” ў Нарве
    Фота арганізатараў
  • 18 grudnia w Białoruskim Hubie „Novaja Ziamla” w Białymstoku odbyło się spotkanie z Alesiem Kirkiewiczam, publicystą, historykiem i autorem video-projektu „Sarmata”. Dyskutowano o szlachcie na ziemiach białoruskich, o jej pochodzenia oraz liczebności na białoruskim etnicznym areale. 
  • 18 grudnia w Areszcie Śledczym w Białymstoku podsumowano kolejną edycję programu „Ikona zza krat”. Są to organizowane tam od 2012 r. trwające po kilka miesięcy warsztaty pisania ikon przez osadzonych w ramach ich resocjalizacji. W 2023 r. wzięło w nich udział dwadzieścia osób. Zajęcia od początku prowadzi ikonograf Jan Grigoruk.
  • Rozstrzygnięto 19. konkurs fotograficzny im. Wiktora Wołkowa „Podlasie w obiektywie”. W tegorocznej edycji konkursu oceniano ponad czterysta zdjęć ponad 150 fotografików z całej Polski. Pierwszą nagrodę przyznano Pawłowi Bowtruczukowi z Hajnówki za cykl zdjęć – portretów samotnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Muzeum i Ośrodek Białoruskiej Kultury w Hajnówce. Nagrodzone prace można oglądać tam do końca 2024 r. 
  • Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego „Ab-Ba” wydało nowy podręcznik do nauki języka białoruskiego dla uczniów klas szóstych. Jego autorką jest nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 4 w Białymstoku, znana działaczka na rzecz nauczania języka białoruskiego i autorka podręczników dla klas 1-5, Alina Wawrzeniuk. 
  • 20 grudnia premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego powołał Jacka Brzozowskiego na nowego wojewodę podlaskiego. Był on dotychczas dyrektorem departamentu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Został wojewodą ze wskazania KO. Zastąpił na tym stanowisku Bohdana Paszkowskiego.
  • 22 grudnia w Muzeum Ikon w Supraślu otwarto wystawę „Witaj gwiazdo złota na niebios przestworze… Ikonografia Święta Bożego Narodzenia”. Zaprezentowano na niej 15 ikon obejmującej okres od XVI do XX w. (jedna z nich jest autorstwa Jerzego Nowosielskiego). Ekspozycja potrwa do 21 stycznia 2024 r.
  • Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie o współpracy w działaniach ratowniczych, dotyczących supraskich katakumb. Wojskowi inżynierowie przy użyciu georadaru mają szczegółowo ustalić, co znajduje się pod ziemią. Dzięki temu można będzie odkopać, odsłonić i zabezpieczyć wskazane miejsca tak, aby nie naruszyć pochówków. Staraniem Fundacji Kamunikat i Międzynarodowego Związku Pisarzy Białoruskich ukazało się pięć audiobooków białoruskiej noblistki Światłany Aleksijewicz. „Czarnobylskiej modlitwy” i innych książek można posłuchać na platformie Kamunikat, You Tube, Google Podcasts, Spotify, Apple Podcasts i insz.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (118) – 18.05.1906 г. у Пецярбургу паўстала беларуская выдавецкая суполка „Загляне сонца і ў нашэ ваконцэ” (праіснавала да 1914 г.). Выдала 38 кніг на беларускай мове агульным накладам больш за 100 тысяч асобнікаў.
  • (114) – 18.05.1910 г. у Гродне памерла Эліза Ажэшка-Нагорская (нар. 6.06.1841 г. у маёнтку Мількаўшчына на Гродзеншчыне), польская пісьменніца, аўтарка м. інш. рамана „Nad Niemnem”.
  • (84) – 18.05.1940 г. у Дубічах Царкоўных нарадзіўся Ян Чыквін – паэт, перакладчык, літаратуразнавец. Друкуецца з 1957 г. Старшыня Беларускага Літаратурнага Аб’яднаньня „Белавежа”. Віншуем з юбілеем!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis