- 8 grudnia w Bielskim Domu Kultury otwarto wystawę ikon wykonanych przez pochodzącego z Bielska Podlaskiego ikonografa Grzegorza Zinkiewicza. Ten zmarły przed rokiem w wieku 45 lat artysta był jednym z pierwszych absolwentów bielskiego Studium Ikonograficznego. Na wystawie zgromadzono jego ikony, wykonane w latach 1990-2022 dla świątyń i osób prywatnych, a także szkice, projekty i przedmioty z pracowni ikonografa. Ekspozycję przygotowali Fundacja „Teatr Czrevo”, Fundacja „Oikonomos” oraz Szkoła Prawosławnej Ikonografii w Paryżu (École d’Iconographie Orthodoxe).
- 3 grudnia w Hajnówce odbył się II Festiwal Gwary Pogranicza. Wydarzenie to poświęcone jest gwarom mieszkańców wschodniego Podlasia. Festiwal zorganizowany został przez Fundację Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”.
- Ruszyła doroczna akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku środki zebrane ze sprzedaży świec mają zostać przeznaczone na finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Jest prowadzona przez Caritas Polska wspólnie z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
- 4 grudnia w białostockim kinie Forum odbył się pokaz filmu „Mur” i spotkanie z jego reżyserką Kasią Smutniak. Debiutancka produkcja młodej autorki jest dokumentem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, związanej z kryzysem migracyjnym.
- 7 grudnia do rejestru zabytków został wpisany sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. To stosunkowo nowa świątynia, zbudowana w latach 1973-82, ale – jak w uzasadnieniu decyzji napisała podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz – „hajnowska świątynia stanowi cenny w skali regionu i kraju obiekt sakralny, którego architektura reprezentuje wysoki poziom artystyczny; architektowi udało się połączyć tradycję chrześcijańskiego wschodu z nowoczesnością”. Sobór Świętej Trójcy zaprojektował prof. Aleksander Grygorowicz, a koncepcje plastyczną stworzył wybitny artysta Jerzy Nowosielski. Status zabytku ułatwi pozyskiwanie funduszy na renowację świątyni.
- 7 grudnia w Książnicy Podlaskiej odbyła się promocja polskiego tłumaczenia Kodeksu Supraskiego. Wydanie przekładu pochodzącej z początków XI wieku księgi było kulminacją obchodów Roku Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim. Publikacja, wydana przez Książnicę Podlaską, ukazała się pod redakcją ks. dr. Henryka Paprockiego we współpracy z prof. Aleksandrem Naumowem i ks. dr. Jarosławem Jóźwikiem.
- 8 grudnia w Nie Teatrze w Białymstoku odbyło się spotkanie z białoruskim pisarzem z Podlasia Michałem Androsiukiem. Wydarzenie poświęcone było jednej z najbardziej znanych jego książek pt. „Pełnia” (w białoruskim oryginale „Poŭnia”), wydanej w 2019 r., za które autor otrzymał szereg nagród i wyróżnień.
- Tego samego dnia w Bielskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu „Ręcznik obrzędowy podlaskich Białorusinów – reaktywacja”, prowadzonego przez Alinę Dębowską z Muzeum Historycznego w Białymstoku. Projekt zrealizowano ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pod honorowym patronatem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przy wsparciu Fabryki Nici Ariadna.
- 8 grudnia zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję o dofinansowaniu parafii prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach kwotą 440 tys. zł. Prace zabezpieczą budynek przed niszczeniem, jak również pozwolą na przywrócenie dawnego charakteru zabytku. Środki pochodzą z funduszy europejskich, przyznanych w ramach programu regionalnego.
- 10 grudnia, z okazji przypadającego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, przed białoruskim konsulatem na Skwerze Wolnej Białorusi w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z więźniami politycznymi w Białorusi. Wydarzenie zorganizowała diaspora białoruska Białegostoku.
- 11 grudnia na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku swój wykład „Obrona na wschodzie: zamki i arsenały Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI – pocz. XVIII wieku” wygłosił dr Mikoła Woŭkaŭ, laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy, pracownik naukowy Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie. Mikoła Woŭkaŭ to białoruski historyk i badacz, zajmujący się historią architektury, urbanistyki, wojskowości i uzbrojenia Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po represjach w 2020 r. opuścił Białoruś i obecnie przebywa na emigracji.
- Rozstrzygnięto konkurs na najlepiej zachowany zabytek wiejski budownictwa drewnianego w województwie podlaskim w 2023 r. Pierwszą nagrodę otrzymał budynek szkoły podstawowej w Dzierniakowie (gmina Gródek). Dwie drugie nagrody ex aequo przyznano120-letniemu domowi naczelnika stacji kolejowej w Czeremsze (przeniesionemu do Narwi) i równie staremu młynowi w Orli. Komisja konkursu przyznała także sześć trzecich nagród, które otrzymały domy, spichrze, ale także zagroda i karczma oraz cztery wyróżnienia. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
- W dniach 13-19 grudnia Teatr Czrevo, którym kieruje Joanna Troc, miał na Białostocczyźnie serię pokazów spektaklu „Brydkie kačenia” na podstawie znanej baśni Hansa Christiana Andersena w przekładzie Jana Maksymiuka na język podlaski. Obejrzało go ponad dziewięćset przedszkolaków i uczniów z Narewki, Narwi, Białegostoku i Hajnówki. Pokazy spektaklu odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Narewce, Narwiańskim Ośrodku Kultury, Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku i Hajnowskim Domu Kultury. Objazd został zorganizowany dzięki dotacji MSWiA.
- 15 grudnia w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach odbyła się konferencja naukowa „Zachowanie drewnianej architektury Bielska”. Naukowcy i architekci z Polski i Białorusi zastanawiali się na możliwościami ratowania zabytkowej drewnianej architektury miasta i regionu.
- 17 grudnia w Bielskim Domu Kultury otwarto wystawę „Prom na Athos”. Jest to ekspozycja multimedialna, na którą składa się ponad sto fotografii oraz impresja filmowa autorstwa Piotra Łozowika z podkładem muzycznym w wykonaniu Marcina Abijskiego.
- 18 grudnia w Białoruskim Hubie „Novaja Ziamla” w Białymstoku odbyło się spotkanie z Alesiem Kirkiewiczam, publicystą, historykiem i autorem video-projektu „Sarmata”. Dyskutowano o szlachcie na ziemiach białoruskich, o jej pochodzenia oraz liczebności na białoruskim etnicznym areale.
- 18 grudnia w Areszcie Śledczym w Białymstoku podsumowano kolejną edycję programu „Ikona zza krat”. Są to organizowane tam od 2012 r. trwające po kilka miesięcy warsztaty pisania ikon przez osadzonych w ramach ich resocjalizacji. W 2023 r. wzięło w nich udział dwadzieścia osób. Zajęcia od początku prowadzi ikonograf Jan Grigoruk.
- Rozstrzygnięto 19. konkurs fotograficzny im. Wiktora Wołkowa „Podlasie w obiektywie”. W tegorocznej edycji konkursu oceniano ponad czterysta zdjęć ponad 150 fotografików z całej Polski. Pierwszą nagrodę przyznano Pawłowi Bowtruczukowi z Hajnówki za cykl zdjęć – portretów samotnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Muzeum i Ośrodek Białoruskiej Kultury w Hajnówce. Nagrodzone prace można oglądać tam do końca 2024 r.
- Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego „Ab-Ba” wydało nowy podręcznik do nauki języka białoruskiego dla uczniów klas szóstych. Jego autorką jest nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 4 w Białymstoku, znana działaczka na rzecz nauczania języka białoruskiego i autorka podręczników dla klas 1-5, Alina Wawrzeniuk.
- 20 grudnia premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego powołał Jacka Brzozowskiego na nowego wojewodę podlaskiego. Był on dotychczas dyrektorem departamentu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Został wojewodą ze wskazania KO. Zastąpił na tym stanowisku Bohdana Paszkowskiego.
- 22 grudnia w Muzeum Ikon w Supraślu otwarto wystawę „Witaj gwiazdo złota na niebios przestworze… Ikonografia Święta Bożego Narodzenia”. Zaprezentowano na niej 15 ikon obejmującej okres od XVI do XX w. (jedna z nich jest autorstwa Jerzego Nowosielskiego). Ekspozycja potrwa do 21 stycznia 2024 r.
- Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie o współpracy w działaniach ratowniczych, dotyczących supraskich katakumb. Wojskowi inżynierowie przy użyciu georadaru mają szczegółowo ustalić, co znajduje się pod ziemią. Dzięki temu można będzie odkopać, odsłonić i zabezpieczyć wskazane miejsca tak, aby nie naruszyć pochówków. Staraniem Fundacji Kamunikat i Międzynarodowego Związku Pisarzy Białoruskich ukazało się pięć audiobooków białoruskiej noblistki Światłany Aleksijewicz. „Czarnobylskiej modlitwy” i innych książek można posłuchać na platformie Kamunikat, You Tube, Google Podcasts, Spotify, Apple Podcasts i insz.