Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2023)

На Падляшшы

 • Канцэрт Алега Кабзара памяці Надзеі Артымовіч падчас „Бардаўскай восені” ў Бельску-Падляшскім tutaka.org
  Канцэрт Алега Кабзара памяці Надзеі Артымовіч падчас „Бардаўскай восені” ў Бельску-Падляшскім
  tutaka.org
 • W dniach 27-29 października w Bielsku Podlaskim, Orli i Białymstoku odbyła się kolejna edycja Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardaŭskaja Vosień”. Na festiwalowych koncertach zaprezentował się m.in. muzyczno-artystyczny projekt „Kraj” Kaciaryny Vadanosavej i Alaksandry Kanafalskiej, a także zespół Relikt. Organizatorem imprezy jest Fundacja Tutaka. 
 • W dniach 28-29 października w Białymstoku odbył się białoruski Festiwal Książki Intelektualnej „Pradmova”. Podczas dwudniowej imprezy odbyły się liczne spotkania, dyskusje oraz warsztaty dla dzieci. Organizatorem przedsięwzięcia jest Białoruski PEN Club. 
 • 3 listopada w Krynkach odbyła się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę likwidacji getta. W Gminnym Ośrodku Kultury, mieszczącym się w dawnej synagodze, miejscowa społeczniczka Joanna Czaban przybliżyła historię tutejszej społeczności żydowskiej. Tłem były slajdy z archiwalnych fotografii przedwojennych Krynek. Podobne uroczystości w tym czasie odbyły się także w Orli. Co roku współorganizuje je Marek Chmielewski, miejscowy inicjator wydarzeń i akcji, upamiętniających społeczność żydowską. W orlańskim GOK-u otwarto wystawę „Kadisz dla dziewczynki w białej sukience”, następnie uczestnicy wzięli udział w Marszu Pamięci, który przeszedł od synagogi do cmentarza żydowskiego. Zwieńczeniem uroczystości był spektakl „Nikt nie może być numerem” w reżyserii Joanny Troc.
 •  

   

  4 лістапада беларуская дыяспара пратэставала ля консульства РБ у Беластоку супраць жорсткім прысудам, якія атрымалі музыкі гурта „Tor Band”. 12 лістапада у гэтым месцы адбыўся пікет памяці Рамана Бандарэнкі ў трэцюю гадавіну яго смерці з рук беларускіх сілавікоў у Мінску Радыё Рацыя
  4 лістапада беларуская дыяспара пратэставала ля консульства РБ у Беластоку супраць жорсткім прысудам, якія атрымалі музыкі гурта „Tor Band”. 12 лістапада у гэтым месцы адбыўся пікет памяці Рамана Бандарэнкі ў трэцюю гадавіну яго смерці з рук беларускіх сілавікоў у Мінску
  Радыё Рацыя
 • Раман Бандарэнка
  Раман Бандарэнка
 • 4 listopada przed białoruskim konsulatem w Białymstoku zebrało się ponad 20 osób, aby zaprotestować przeciw wyrokom białoruskiego sądu, które skazały muzyków zespołu Tor Band. Muzycy zostali zatrzymani w październiku 2022 r. Służby zarzuciły im między innymi „rozpalanie nienawiści” i „utworzenie ekstremistycznego ugrupowania”. Trzej artyści usłyszeli wyroki od 7,5 do 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
 • 5 listopada w siedzibie Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku po raz 29. odbyły się prezentacje zespołów obrzędowych „Białoruski obrzęd na scenie”. Tradycyjne obrzędy – wieczorki, fragmenty obrzędów rodzinnych, prac polowych, pór roku – zaprezentowały zespoły z całego Podlasia. 18 listopada podobna impreza odbyła się w Bielskim Domu Kultury.
 • 8 listopada w kinie Helios w Białymstoku odbył się premierowy pokaz filmu „Tajemnica Łuki”. Kryminał z wątkami komediowymi nawiązuje do wsi pod tą nazwą, która wraz z innymi miejscowościami została zatopiona podczas powstawania Zalewu Siemianówka. Zdjęcia do filmu powstawały w podlaskich plenerach (m.in. na plaży w Bondarach, w ratuszu w Michałowie, w Przewięzi, Zambrowie i Narewce). W roli reżysera zadebiutował Piotr Doliński z Białegostoku. Główne role zagrali Radosław Pazura i Dorota Chotecka. 
 • 9 listopada w Podlaskim Instytucie Kultury odbyła się konferencja, poświęcona ludowej tkaninie naszego województwa. Zaprezentowano na niej m.in. tzw. perebory – tkaniny ludowe, najbardziej charakterystyczne dla białoruskich wsi wschodniego Podlasia. Taką wystawę można też było do końca listopada oglądać w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.
 • 9 listopada na trasie z Białegostoku do Czeremchy został otwarty nowy przystanek PKP Gregorowce Południowe. Wcześniej wybudowano podniesiony antypoślizgowy peron o długości 120 m, dzięki czemu łatwiej wsiada się do pociągu. W ciągu doby zatrzymuje się ich tam jedenaście. Dzięki tej inwestycji okoliczni mieszkańcy mogą w kilkanaście minut dojechać do Bielska Podlaskiego lub Czeremchy. „To ukoronowanie marzeń lokalnej społeczności” – napisał na fejsbukowej stronie Gregorowiec jej autor Eugeniusz Siemieniuk.
 • 12 listopada oficjalnie otwarto kolejną jednostkę wojskową przy granicy z Białorusią. W Czartajewie koło Siemiatycz docelowo służyć będzie 500-600 żołnierzy. Obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że powołany w tym miejscu batalion czołgów ma wzmocnić obronę kraju przed ewentualnym atakiem ze wschodu.
 • 15 listopada zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję w sprawie przyznania nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2022/23. Wśród jedenastu wyróżnionych osób znalazł się Uładzimir Arłoŭ, białoruski emigrant, poeta i prozaik, jeden z najbardziej znanych i popularnych współczesnych pisarzy białoruskich. Czyt.
 • Od 1 stycznia 2024 r. zacznie działać w Białymstoku Centrum Kultury Białoruskiej. Informację tę ogłosił 16 listopada marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który zapewnił, że odpowiednie środki finansowe – 3 mln zł – znajdą się w budżecie województwa na nadchodzący rok. Pełniącym obowiązki dyrektora CKB do czasu ogłoszenia i rozstrzygnięcia konkursu zostanie Anatol Wap, wieloletni dyrektor departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku za poprzednich władz. Tymczasowa siedziba nowej instytucji znajdować się będzie w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Kilińskiego w Białymstoku. 
 • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce i Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zostały wyróżnione w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa podlaskiego. Plebiscyt odbył się po raz 20., a białoruskie instytucje znalazły się wśród dwunastu wyróżnionych na Podlasiu.
 • 21 listopada w Wólce Wygonowskiej (gm. Orla) odsłonięto pomnik upamiętniający Kodeks Supraski. Stanowi on jeden z elementów obchodów Roku Kodeksu Supraskiego na Podlasiu, upamiętniającego 1000-lecie powstania manuskryptu, 500-lecie umieszczenia go w bibliotece prawosławnego klasztoru w Supraślu i 200-lecie jego odnalezienia w tym monasterze przez unickiego księdza prof. Michała Bobrowskiego z Uniwersytetu Wileńskiego. Wólka Wygonowska to wieś, w której w 1784 r. urodził się Michał Bobrowski. Kamienny pomnik ma formę otwartej księgi Kodeksu na postumencie.
 • Poseł Trzeciej Drogi z Podlasia Szymon Hołownia, jako marszałek Sejmu, 24 listopada przebywał z wizytą w Białymstoku. Odnosząc się do kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, zapowiedział zmianę podejścia do migrantów. – Pragmatyzm nie wyklucza humanitaryzmu, bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa – oświadczył. – „Push-backi” (odsyłanie migrantów za płot graniczny) muszą zostać zakończone, są nielegalne i niehumanitarne – podkreślił marszałek Sejmu.
 • W dniach 25-26 listopada w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zorganizowało VII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów”. Pierwszego dnia odbyły się: konferencja naukowa „Dziedzictwo Siehieniewiczów i prawosławnego monasteru św. Mikołaja Cudotwórcy w Bielsku Podlaskim, wernisaż wystawy o monasterze i objazd naukowy. Drugiego dnia zaprezentowano najnowszy, 67. numer, pisma „Bielski Hostineć” oraz „Słownik nazw terenowych Studziwód”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis