Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (1)

  Vielkija Aziarania, szto ŭ hminie Krynki, za Niemcami vielmi ciarpieli ad partyzantaŭ, usiakaj maści bandytaŭ i zładziejaŭ. Dajszło da taho, sztu ludzi zarhanizawali tut samaabaronu...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  7. Moja klasa

  Časom lepi vtečy z lekciji v školi i poveselitisie z kolegami, bo teper, koli ja ohladajusie nazad, moju vsmiêsku vyklikajut ne škôlny ociênki, a vspominki. P. J. Abdul Kalam) U 1970-ch liêtach u Liceji nr 9 u Hajnuvci byli štyry rumnobiêžny klasy po pryblizno 30…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2023)

На Падляшшы

 • Прысвечаны Анатолю Сысу арт-малюнак Юркі Асеннікі па вуліцы Млыновай у Беластоку Фота Радыё Рацыя
  Прысвечаны Анатолю Сысу арт-малюнак Юркі Асеннікі па вуліцы Млыновай у Беластоку
  Фота Радыё Рацыя
 • У Беластоку, Бельску, Гайнаўцы і Белавежы на апусцелых будынках з’явіліся арт-малюнкі, прысвечаныя вядомаму беларускаму паэту Анатолю Сысу. Такі незвычайны праект прыдумаў Юрка Асеннік – беластоцкі мастак, музыка і фатограф. З сябрамі рыхтуе ён выданне музычнага альбома з песнямі на славы Сыса і фотаздымкамі графіці з выявамі паэта. – Хочам паказаць, як беларуская культура, слова, вершы могуць запрацаваць у сучаснай гарадской культуры – кажа.
 • Na polsko-białoruskiej granicy bez zmian. Przez cały wrzesień nie było dnia, by nie dochodziło do incydentów z udziałem nielegalnych imigrantów. Podczas jednego z nich białoruski żołnierz w kominiarce z długą bronią przekroczył polską granicę i usiłował przepiłować jedno z przęseł ogrodzenia. Na widok polskich strażników, którzy namierzyli go przez system elektronicznego monitoringu, uciekł na białoruską stronę.
 • 1 września w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku zainaugurowała swoją działalność „Białoruska Szkoła” dla dzieci diaspory. Jest to filia placówki, którą rok temu w Warszawie założył Aleś Łozka – przewodniczący zlikwidowanego przez reżim Łukaszenki Towarzystwa Białoruskiej Szkoły. Filie „Białoruskiej Szkoły” powstały też w  Gdańsku i Krakowie.
 • 3 września w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim odbył się Białoruski Festyn Ludowy. Organizatorami wydarzenia byli Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku i Bielski Dom Kultury przy wsparciu finansowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 10 września podobny festyn BTSK odbył się w Siemiatyczach.
 • Акцыя ў Дзень беларускай вайсковай славы ў Беластоку Фота з Фейсбука
  Акцыя ў Дзень беларускай вайсковай славы ў Беластоку
  Фота з Фейсбука
 • 8 września przed konsulatem białoruskim w Białymstoku (Skwer Wolnej Białorusi 1) odbyła się zorganizowana przez białoruską diasporę akcja z okazji „Dnia biełaruskaj vajskovaj słavy”, upamiętniająca bitwę pod Orszą z 1514 r. Była to największa potyczka w wojnie między państwem moskiewskim a Wielkim Księstwem Litewskim w latach 1512-1522, która zapewniła WKL zachowanie swojej pozycji na wschodzie.
 • 10 września w Wasilkowie mieszkańcy mogli się bawić na prawosławno-katolickim weselu w ramach projektu „Wesele kultur”. Były warsztaty śpiewu weselnego, wyplatania wianków, robienia welonów, wystawa monideł i archiwalnych zdjęć ślubnych, a następnie inscenizacja dawnego wesela. „Nikogo tu nie dziwią dwuwyznaniowe śluby i wesela, dwie grupy wyznaniowe żyją i przenikają się wzajemnie w pełnej symbiozie i niezauważalnej już różnicy kulturowej” – napisali w komunikacie organizatorzy przedsięwzięcia z Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie.
 • 16 września w Bielsku Podlaskim odbyło się wydarzenie pod nazwą „Śladami Jarosława Kostycewicza”. Niezwykły spacer po mieście zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. Jarosław Kostycewicz (1896-1971) był działaczem społecznym i popularyzatorem oświaty białoruskiej, organizatorem szkolnictwa białoruskiego w Bielsku Podlaskim. W latach 1949–1965 był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Dziś jest patronem szkoły podstawowej nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim.
 • Feretron, czyli przenośny ołtarz i chorągiew datowane na XVIII w.,  znajdujące się w cerkwi pod wezwaniem Świętego Apostoła Jakuba syna Alfeusza w Łosince, zostały uznane za zabytki. Decyzję w tej sprawie podjęła Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
 • W dniach 21-22 września odbyły się doroczne uroczystości przeniesienia relikwii św. męcz. Gabriela Zabłudowskiego z Grodna do Białegostoku. W tym roku mija 31 lat od tego wydarzenia. Tradycyjnie rocznicowym uroczystościom towarzyszyły Dni Muzyki Cerkiewnej, zorganizowane pora 27. W cerkwi Świętego Ducha wystąpiło pięć chórów z białostockich parafii.
 • 22 września emocje towarzyszyły premierowym pokazom w Białymstoku filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”, który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 80. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Obraz opowiada o wydarzeniach związanych z trwającym od  dwóch lat kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Przed białostockimi seansami, które odbyły się w jednym z kin sieci Helios i w kinie Forum, doszło do przepychanek. Przeciwko filmowi i reżyserce, która była gościem seansów, protestowały grupy osób z transparentami, na których widniały hasła typu „Murem za polskim mundurem”. Widownia w kinie po emisji filmu jego reżyserkę nagrodziła gromkimi brawami.
 • W dniach 22-24 września w Supraślu i Białymstoku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Kodeksowi Supraskiemu. Zorganizowali ją wspólnie: Województwo Podlaskie, Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska, Prawosławny Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku, Bułgarska Akademia Nauk, Fundacja „Oikonomos”/Akademia Supraska, Katedra Teologii Prawosławnej UwB oraz Pax Byzantina Slava. Podczas konferencji uroczyście odsłonięto pomnik-pulpit z tablicą upamiętniającą Rok Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim. Na koniec przy monasterze posadzono pamiątkowy dąb. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.
 • 24 września w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Gródku odbył koncert muzyki cerkiewnej z okazji roku prof. Jerzego Nowosielskiego. Organizatorami wydarzenia byli parafia prawosławna w Gródku oraz Starostwo Powiatowe w Białymstoku przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego.
 • „Tajemnica Łuki” to tytuł kryminału, którego akcja wiąże się z historią jednej z białoruskich podlaskich wsi, zatopionych w Zalewie Siemianówka. Rozpoczęły się tam właśnie zdjęcia do filmu w reżyserii Piotra Dolińskiego, w którym występują m.in. aktorzy białostockich teatrów. Jego scenariusz powstał na kanwie jednej z legend, mówiącej o skarbie na dnie zalewu. Poszukują go miejscowi, jak tez zagraniczni turyści. „Akcja dzieje się w środku lata na polu kempingowym, gdzie pracują lokalne piękności, wspomagane przez szemranych biznesmenów. Sielski, wakacyjny klimat burzy tajemnicza śmierć” (z opisu ze strony producenta). Film „Tajemnica Łuki” ma być gotowy już w listopadzie.
 • Prawosławny monaster Zwiastowania NMP znalazł się na karcie pocztowej w serii wydawniczej „Zniszczenia wojenne”. W ubiegłym roku Poczta Polska rozpoczęła emisję filatelistyczną pod tym tytułem, umieszczając na pocztówkach ruiny Pałacu Saskiego i Ogród Saski w Warszawie. W tym roku zdecydowano się na supraski zabytek. Na ilustracji możemy zobaczyć ruiny wysadzonej przez Niemców w 1944 r. świątyni oraz jej obecny stan po odbudowaniu. Autorem projektu kartki jest Jarosław Ochendzan.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у лютым

  185 – 12 (24).02.1839 г. быў скліканы сабор вуніяцкай царквы, які прыняў рашэньне пра яе далучэньне да праваслаўнай царквы. Каля 1,5 мільёна вернікаў (на беларускіх землях) было далучана да праваслаўя, частка з вуніятаў стала рыма-католікамі. Вунія на землях Каралеўства Польскага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (408) – 28.02.1616 г. у Несьвіжы  памёр Мікалай Кшыштоф Радзівіл (Сіротка) – нар. 12.07.1549 г. у Цьмеляве, дзяржаўны дзеяч Вялікага Княства Літоўскага, перайшоў з пратэстанцтва ў каталіцызм, падарожнічаў па Блізкім Усходзе (1583 – 1584) і вёў дзёньнік, у Несьвіж запрасіў італьянскага архітэктара Я. М. Бэрнардоні, пабудаваў у
 • (256) – 28.02.1768 г. утварэньне Барскай канфэдэрацыі.
 • (173) – 28.02.(12.03.)1851 г. у Чуднаве на Валыні памёр Ян Баршчэўскі (нар. Y 1781(?) г.  у Мурагах на Полаччыне) – паэт і празаік, вучыўся ў Полацкай езуіцкай калегіі, выдаваў у Пецярбургу альманах «Niezabudka» (1840 – 1844), аўтар зборніка прозы «Szlachcic Zawalnia czyli Białoruś w fantastycznych opowiadaniach» (Petersburg 1840). У красавіку 2019 г. у Чуднаве недалёка касьцёла была знойдзена надмагільная пліта з надпісам:  JAN BARSZCZEWSKI MIŁOŚNIK BOGA NATURY I LUDZI PISARZ NATCHNIEŃ  I CZUCIA. ŻYŁ CNOTLIWIE LAT 70. UMARŁ 28. LUTEGO 1851 ROKU. 12.09.2020 г. у Чуднаве устаноўлены помнік Я. Баршчэўскаму.
 • (122) – 28.02.1902 г. нар. Павал Гаўрыленка (пам. 2.02.1961 г.), жывапісец, заснавальнік Саюзу Беларускіх Мастакоў.
 • (97) – 28.02.1927 г. у Вільні выйшаў з друку апошні нумар грамадаўскай газэты „Наш Голас”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2024 Czasopis