Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  17. Petelski vel Talkoŭski

  Pasiarod 20-cioch szucmanaŭ, jakija na paczatku nimieckaj akupacji służyli na pastarunku żandarmerii ŭ Krynkach, było czatyroch Petelskich, katolikaŭ z Kruszynianaŭ. Śled pa ich zachawaŭso ŭ dakumantach śledztwa, zawiedzienaha uboŭcami dziesiać let pa wajnie. Życiel Krynak, szawiec Szutkiewicz (abrablaŭ jon jaszcze 3,5 ha ziamli), jaki tedy…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Nečysta siła, ničoho inšoho

  Ne znaju, što z siêtoho vyjde: musit, ničoho dobroho na samy kuneć, jak to naohuł byvaje z usiêm, što maje choť ščôpoť čohoś spôlnoho z nečystoju siłoju. Zakônčyvšy cykl rozkazuv „Ne može byti!”, ja vže dumała, što ničoho inšoho ne napišu, bo vsio, što chotiêła…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2023)

На Падляшшы

 • 25 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbył się koncert galowy 30. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2023”. Wystąpiło na nim ponad 30 zespołów, chórów, duetów i solistów – laureatów wyłonionych w wielostopniowych eliminacjach, które wcześniej odbyły się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Organizatorem festiwalu jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
  «Любім наш край, старонку гэту...» Фота Міры Лукшы
  «Любім наш край, старонку гэту…»
  Фота Міры Лукшы
 • Pod koniec lutego  24 właścicieli podlaskich firm działających przy granicy wysłało pismo do premiera, szefa MSWiA oraz ministra rozwoju i technologii, do wojewody i marszałka woj. podlaskiego, a także do rzecznika praw obywatelskich z prośbą o stworzenie programu wsparcia. Ma to związek z zamknięciem wszystkich polsko-białoruskich przejść granicznych na Podlasiu, w tym ostatnio w Bobrownikach. Działający w jego otoczeniu przedsiębiorcy ponoszą ogromne straty, a wielu z nich grożą bankructwa. Czyt. Драма памежных бізнесаў”.
 • Przez cały marzec na polsko-białoruskiej granicy dochodziło do regularnych prób jej przekraczania przez nielegalnych imigrantów. Według informacji Straży Granicznej, tylko jednego dnia – w tym wypadku 8 marca – usiłowało przedostać się do Polski 69 osób – obywateli Afganistanu, Iraku, Syrii, Jemenu i Egiptu. W przygranicznych lasach i na bagnach po polskiej stronie odnalezione dwie kolejne ofiary śmiertelne migracyjnego kryzysu.
 • У канцы лютага ў Гайнаўскім белліцэі прайшоў XXII Конкурс беларускай гавэнды Гайнаўка 2023. Удзельнікі прэзентавалі на беларускай мове падляшскія легенды, казкі, народныя паданні ды жанры літаратурнай творчасці. Пераможцамі ў паасобных узроставых катэгорыях сталі вучні Школьна-прадшкольнага комплексу ў Белавежы, Непублічнай пачатковай школы св.св. Кірылы і Мяфодзія ў Беластоку ды Гайнаўскага белліцэя. Фота з Фейсбука
  У канцы лютага ў Гайнаўскім белліцэі прайшоў XXII Конкурс беларускай гавэнды Гайнаўка 2023. Удзельнікі прэзентавалі на беларускай мове падляшскія легенды, казкі, народныя паданні ды жанры літаратурнай творчасці. Пераможцамі ў паасобных узроставых катэгорыях сталі вучні Школьна-прадшкольнага комплексу ў Белавежы, Непублічнай пачатковай школы св.св. Кірылы і Мяфодзія ў Беластоку ды Гайнаўскага беларускага ліцэя.
  Фота з Фейсбука
 • 2 marca w Galerii Krynki w Krynkach otwarto wystawę prac Zbigniewa Taszyckiego, artysty z Poznania. Kuratorem ekspozycji jest Leon Tarasewicz, a jej organizatorem kierowana przez niego Fundacja Villa Sokrates.
 • 9 marca polscy żołnierze zaczęli ustawiać sieć zabezpieczeń na granicy z Białorusią. Jak poinformowało MON, ma to być „element strategii obrony i odstraszania”, który już w lutym stworzono na polsko-rosyjskiej granicy z Obwodem Kaliningradzkim.
 • 9 marca w wieku 86 lat zmarł Jan Syczewski, wieloletni przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, były poseł i radny sejmiku podlaskiego. Urodził się w 1937 r. we wsi Stryki (gm. Bielsk Podlaski). Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1970 r. do czasu przejścia na emeryturę pracował na Politechnice Białostockiej, gdzie kierował Zakładem Nowych Technik Nauczania. Z ramienia SLD w latach 1997-2001 zasiadał w Sejmie. W 1996 r. został odznaczony przez Aleksandra Łukaszenkę medalem Franciszka Skaryny za wkład w podtrzymywanie kultury białoruskiej, a w 2002 r., przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jan Syczewski został pochowany na cmentarzu prawosławnym na białostockich Dojlidach. Kondolencje przekazał m.in. Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA, pisząc że „śp. Jan Syczewski od 2005 r. był przedstawicielem mniejszości białoruskiej w Komisji Wspólnej Rządu I Mniejszości Narodowych i Etnicznych, (…) szczególnie bliska była Mu troska o rozwój i promocję kultury i języka mniejszości białoruskiej”. Czyt. Ад рэдактара”.
 • Пасля доўгага перапынку гурт Ilo&Friends ізноў выступіў перад публікай Радыё Рацыя
  Пасля доўгага перапынку гурт Ilo&Friends ізноў выступіў перад публікай
  Радыё Рацыя

  11 marca po dłuższej nieobecności na scenie w białostockim Pubie Sześcian zagrała grupa ILO & Friends z Białegostoku z solistką Iloną Karpiuk. Zespół, który niejednokrotnie występował na festiwalach Basowiszcza i Bardaŭskaja Vosień, w maju będzie obchodził 18-lecie swojej działalności. W Pubie Sześcian wystąpił podczas koncertu towarzyszącego projektowi BAiKA w wykonaniu Piotra Banacha, założyciela i lidera znanych zespołów Hey i Indios Bravos. Białostockiej publiczności Ilona Karpiuk z przyjaciółmi zaprezentowali także swoje nowe utwory, które powstały w długim okresie ich nieobecności scenicznej.

 • 16 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że doszło do naruszenia prawa przy zmianie nazwy ulicy Elektrycznej na ul. Wolnej Białorusi. Decyzję władz miejskich z września 2022 r. zaskarżyła część mieszkańców. Wyrok nie jest prawomocny. Władze Białegostoku zapowiedziały złożenie odwołania. Przypomnijmy, iż nadanie części ulicy Elektrycznej nazwy Wolnej Białorusi, było gestem solidarności z Białorusinami walczącymi o swoje prawa i niegodzącymi się z działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki po sfałszowaniu wyborów w 2020 r.
 • 17 marca w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbył się koncert znanego białoruskiego barda Wiktara Szałkiewicza – „Kulminacja”. Artysta wykonywał własne kompozycje w czterech językach. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Kamunikat org.
 • У галерэі Дому памежжа ў Сейнах адкрылася выства Маргарыты Дмітрук (на здымку з дырэктарам Асяродка Памежжа Кшыштафам Чыжэўскім Фота арганізатараў
  У галерэі Дому памежжа ў Сейнах адкрылася выства Маргарыты Дмітрук (на здымку з дырэктарам Асяродка Памежжа Кшыштафам Чыжэўскім
  Фота арганізатараў

  o 18 marca w Galerii Domu Pogranicza w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Małgorzaty Dmitruk „Tkaniny. Rzeźby. Obiekty”. Wśród prezentowanych prac znajdują się m.in.  unikatowe swetry-rzeźby oraz tkaniny inspirowane białoruską kulturą Ziemi Bielskiej, skąd pochodzi artystka. Małgorzata Dmitruk (ur.1974) zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, tkaniną unikatową, ilustracją. Jest jedną z bardziej rozpoznawalnych współczesnych artystek, jej prace znajdują się w wielu prestiżowych galeriach Polski i Europy.

 • o 22 marca w klubie Beer&History w Białymstoku odbyło się spotkanie autorskie promujące nowe książki białoruskiego pisarza Uładzimira Arłoua: Ajczyna. Ad Ahinskaha da Bahuszewicza (Ojczyzna. Od Ogińskiego do Bahuszewicza) i Imiony Swabody (Imiona wolności). Książki wydała Fundacja Kamunikat.org z okazji 105-rocznicy powstania Białoruskiej Republiki Ludowej.
 • 25 marca z okazji 105. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej w Białymstoku odbyły się podniosłe uroczystości patriotyczne. Zorganizowały je wspólnie organizacje mniejszości i diaspory białoruskiej. Najpierw złożono wiązanki kwiatów na terenie białostockiego aresztu śledczego – domniemanym miejscu śmierci Makara Kraŭcowa, autora słów hymnu „My wyjdziem szczylnymi radamai”. Następnie na Rynku Kościuszki odbył się wiec z biało-czerwono-białymi sztandarami. Obchody Dnia Voli, zakazanego w Białorusi, zakończył uroczysty koncert w auli Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych. Fotoreportaż.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  995 – Каля 1028 г. нар. князь полацкі Усяслаў Брачыслававіч (памёр у 1101 г.), выдатны ўладар, змагаўся за самастойнасьць і незалежнасьць Полацкага княства. У 1068 г. быў выбраны вялікім князем кіеўскім, праз год зрокся гэтага пасаду, вярнуўся ў Полацак, дзе …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (504) – у 1519 г. Францыск Скарына выдае ў Празе Кнігу Руф, Кнігу Эсфір, Кнігу Плач Іяэміі.
 • (407) – пачатак дзейнасьці ў 1616 г. у Магілёве праваслаўнай брацкай друкарні, якая дзейнічала да 1773 г.
 • (104) – 5.06.1919 г. у Вільні быў надрукованы першы нумар „Беларускага жыцьця” пад рэдакцыяй Францішка Аляхновіча.
 • (85) – 5.06.1938 г. расстраляны Юры Лістапад (нар. у красавіку 1897 г. у Варкавічах на Случчыне), кіраўнік беларускага руху на Случчыне, настаўнік.
 • (81) – 5.06.1942 г. у Ракаве нар. Вячаслаў Рагойша, літаратуразнавец і перакладчык, аўтар шэрагу манаграфіяў па тэорыі, практыцы і гісторыі беларускай літаратуры. Віншуем!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis