Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

  Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2023)

На Падляшшы

 • Матфей Стырчуля, Юрка Раецкі і Ева Звярынская 1 лютага падчас сустрэчы ў рамках „Літаратурных серадаў” у Падляшскай кніжніцы ў Беластоку Фота Юркі Хмялеўскага
  Матфей Стырчуля, Юрка Раецкі і Ева Звярынская 1 лютага падчас сустрэчы ў рамках „Літаратурных серадаў” у Падляшскай кніжніцы ў Беластоку
  Фота Юркі Хмялеўскага
 • 1 lutego w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, w ramach cyklu „Środy Literackie”, odbyło się spotkanie z Ewą Zwierzyńską, Mateuszem Styrczulą i Jerzym Rajeckim. Dwie pierwsze osoby to stali współpracownicy „Czasopisu”, autorzy licznych artykułów, publikowanych regularnie na naszych łamach. Spotkanie połączone było z wideoprezentacją fotografii Jerzego Rajeckiego.
 • 29 stycznia przy krzyżu w Zaleszanach po liturgii w monasterze św. Katarzyny został odsłużony molebień do męczenników chełmskich i podlaskich w intencji ofiar mordu, dokonanego 77 lat temu na szesnastu mieszkańcach spalonej wsi przez oddział kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Tamtej zimy, na przełomie stycznia i lutego 1946 r., formacja ta spacyfikowała też cztery inne białoruskie wsie w okolicy – Zanie, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską. Zginęły wówczas 82 osoby.
 • 29 stycznia w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całym regionie odbyły się liczne koncerty, aukcje i inne wydarzenia. W wielu miejscach zebrano rekordowe kwoty, które zasilą konto WOŚP – w tym roku fundacja Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na sprzęt do walki z sepsą.
 • 3 lutego w trzech białostockich stacjach radiowych – Radiu Białystok, Akaderze i Racji – nadawano piosenki lokalnych wykonawców. Taki Dzień Podlaskiej Muzyki został zainaugurowany w 2021 r. z inicjatywy m.in. redaktora muzycznego Radia Racja Łukasza Stepaniuka, który zmarł niespodziewanie w roku ubiegłym. I tylko w tej stacji tego dnia rozbrzmiewała muzyka białoruskich zespołów z Podlasia, takich jak „Ilo&Friennds” czy nieistniejącej już grupy „Bieły Son”. W Radiu Białystok piosenki białoruskie lokalnych wykonawców można było usłyszeć w zasadzie tylko w audycji dla mniejszości „Pad znakam Pahoni”.
 • Prawosławne monastery Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu i św. Onufrego w Jabłecznej zostały wpisane na prezydencką listę pomników historii. 3 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał stosowne dokumenty.
 • У канцы студзеня і ў лютым у Сямятычах, Беластоку і Бельску прайшлі раённыя слуханні 30. Фестывалю „Беларуская песня 2023”, арганізаванага Беларускім грамадска-культурным таварыствам. Цэнтральныя элімінацыі адбыліся 11 лютага ў Гайнаўскім доме култьтуры, затым 25 лютага зладжаны быў у Падляшскай філармоніі ў Беластоку завяршальны гала-канцэрт. На здымку квартэт „Малінкі” з Маліннік у гміне Орля Фота Бельскага дому культуры
  У канцы студзеня і ў лютым у Сямятычах, Беластоку і Бельску прайшлі раённыя слуханні 30. Фестывалю „Беларуская песня 2023”, арганізаванага Беларускім грамадска-культурным таварыствам. Цэнтральныя элімінацыі адбыліся 11 лютага ў Гайнаўскім доме култьтуры, затым 25 лютага зладжаны быў у Падляшскай філармоніі ў Беластоку завяршальны гала-канцэрт. На здымку квартэт „Малінкі” з Маліннік у гміне Орля
  Фота Бельскага дому культуры
 • 3 lutego odbyła się konferencja podsumowująca rok działalności Centrum Pomocy Humanitarnej w Białymstoku, działającej w ramach projektu „SOS Białoruś – Centrum Pomocy Humanitarnej”. Centrum prowadzi Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w partnerstwie z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacją „Wolność i Demokracja”. Projekt jest finansowany ze środków kancelarii premiera. CPH pomaga głównie Polakom prześladowanym w Białorusi, ale wspiera też Białorusinów, którzy prześladowani przez reżim Łukaszenki, zmuszeni są do emigracji do Polski. Od początku swego istnienia Centrum udzieliło pomocy ponad stu osobom.
 • 8 lutego w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem, skazanym przez białoruski reżim na 8 lat więzienia. W ponad pięćdziesięcioosobowej grupie manifestantów znaleźli się zarówno Polacy, jak i Białorusini – przedstawiciele mniejszości białoruskiej na Podlasiu, a także członkowie białoruskiej diaspory Białegostoku.
 • 10 lutego władze polskie zamknęły ostatnie czynne na Podlasiu polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach. Choć minister Mariusz Kamiński swoją decyzję tłumaczy względami bezpieczeństwa, to działanie MSWiA uważa się za bezpośrednią reakcję na wysoki wyrok, wydany na polskiego działacza w Białorusi Andrzeja Poczobuta. Zamknięcie granicy w Bobrownikach skrytykowali polscy przewoźnicy, których nikt nie poinformował wcześniej o decyzji – pojawiły się m.in. kłopoty z powrotem do Polski niektórych kierowców, już będących za granicą. Wkrótce po zamknięciu przejścia polskie władze ogłosiły, iż rozbiły grupę przestępczą, która na wielką skalę szmuglowała papierosy z Białorusi do Polski. Współpracować z nią mieli polscy celnicy, w tym aż siedmiu ze wspomnianych Bobrownik. Według śledczych z podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej, działalność gangu doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 440 milionów złotych.
 • W lutym wprowadzono zakaz wstępu do lasów na niektórych obszarach położonych na polsko-białoruskich terenach przygranicznych. Stosowne zarządzenia wydały nadleśnictwa Hajnówka i Białowieża (rozważane jest również wprowadzenie zakazu w nadleśnictwie Browsk). Oficjalnie powodem jest „zagrożenie bezpieczeństwa publicznego związane z występowaniem znacznej liczby martwych drzew (…) na skutek gradacji kornika drukarza”. W mediach społecznościowych pojawiły się głosy, że zakaz wprowadzono w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskim pograniczu.
 • 12 lutego w lesie niedaleko Hajnówki aktywiści z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego znaleźli ciało młodej Etiopki. Sprawą śmierci kobiety zajęły się polska policja i prokuratura. 16 lutego pojawiły się kolejne doniesienia o zwłokach znalezionych przy polsko-białoruskiej granicy – na szczątki mężczyzny natrafiono w Puszczy Białowieskiej, zaś z rzeki Świsłocz wyłowiono ciała kobiety i mężczyzny. Liczba wszystkich dotychczasowych ofiar śmiertelnych kryzysu migracyjnego zbliża się tym samym do czterdziestu.
 • Дарафей Фіёнік 17 лютага ў Гарадской бібліятэцы ў Бельску распавядаў пра сваю навейшую кніжку аб праваслаўным прыходзе ў Малешах Фота з Фейсбука
  Дарафей Фіёнік 17 лютага ў Гарадской бібліятэцы ў Бельску распавядаў пра сваю навейшую кніжку аб праваслаўным прыходзе ў Малешах
  Фота з Фейсбука
 • Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach wydało kolejną książkę poświęconą dziejom ziemi bielskiej i jej mieszkańców. Napisana przez Doroteusza Fionika monografia „Parafia Malesze. Historia i kultura” to ósma juz pozycja z serii „Historia i kultura podlaskich Białorusinów”. Opowiada o wsi Malesze w gminie Wyszki i jej okolicach. Prezentacja książki odbyła się 17 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim.
 • 15 lutego podlaska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała do Muzeum Ikon w Supraślu siedem zabytków z XIX w. – trzy ikony i fragmenty czterech chorągwi procesyjnych. Wszystkie te wartościowe zabytki próbowano przemycić przez zachodnią granicę Polski.
 • 21 lutego w Białostockim Teatrze Lalek odbył się finał II Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego z okazji Dnia Języka Ojczystego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 80 uczestników, którzy przesłali zapisy swoich recytacji do jury. Do ostatniego etapu przeszło 21 osób w trzech kategoriach: do 12 lat, 12-15 lat i 16+. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Tutaka.
 • 22 lutego w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku czterem osobom wręczono złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród wyróżnionych znalazł sie o. Piotr Augustyńczuk proboszcz parafii prawosławnej w Fastach, którego doceniono za ochronę zabytkowych cerkwi parafialnej i cmentarnej.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў кастрычніку

  760 – Першыя пісаны зьвесткі (1263 г.) пра вядомы Ляшчынскі манастыр, які размяшчаўся ў Лешчы (прадмесьці Пінска). 500 – У 1523 г. была надрукована ў Кракаве славутая паэма „Песьня пра зубра” аўтарства выдатнага беларускага паэта, выпускніка вучылішчаў Рэчы Паспалітай і …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (504) – 1519 г. беларускі новалацінскі паэт Мікола Гусоўскі пачаў складаць славутую паэму „Песьню пра зубра”.
 • (47) – 4.10.1976 г. У Ленкаўшчыне (Маладзечанскі р-н) памёр Юльян Сергіевіч (нар. 23.09.1910 г. у Юраўшчыне каля Маладэчна), беларускі паэт і настаўнік. Друкаваўся з 1922 г. у заходнебеларускіх выданьнях.
 • (42) – 4.10.1981 г. у Лёндане памёр кс. Часлаў Сіповіч (нар. 25.11.1914 г. у Дзедзінцы Браслаўскага пав.), ініцыятар і заснавальнік Беларускага дома айцоў марыянаў у Лёндане і Беларускай бібліятэкі імя Ф. Скарыны ў Лёндане, актыўны дзеяч беларускай эміграцыі ў Вялікабрытаніі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis