Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (1)

  Vielkija Aziarania, szto ŭ hminie Krynki, za Niemcami vielmi ciarpieli ad partyzantaŭ, usiakaj maści bandytaŭ i zładziejaŭ. Dajszło da taho, sztu ludzi zarhanizawali tut samaabaronu...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  7. Moja klasa

  Časom lepi vtečy z lekciji v školi i poveselitisie z kolegami, bo teper, koli ja ohladajusie nazad, moju vsmiêsku vyklikajut ne škôlny ociênki, a vspominki. P. J. Abdul Kalam) U 1970-ch liêtach u Liceji nr 9 u Hajnuvci byli štyry rumnobiêžny klasy po pryblizno 30…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2022)

На Падляшшы

 • 26 лістапада ў зале гайнаўскага тэхнікума прайшоў першы фестываль гаворак Падляшша „Po swojemu”. У яго рамках адбыліся майстар-класы, конкурс на лепшы SMS на гаворцы, а на завяршэнне выступілі „Жэмэрва” з Бельска і „Чарамшына” з Чаромхі. Ініцыятаркай і галоўнай арганізатаркай мерапрыемства была гайнавянка Ганна Нікіцюк (на здымку).
 • 28 listopada radni sejmiku wojewódzkiego podjęli decyzję, że 2023 r. będzie w województwie podlaskim Rokiem Kodeksu Supraskiego, jednego z najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków piśmiennictwa cyrylickiego oraz języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Inicjatywa sejmiku jest odpowiedzią na wniosek prawosławnego ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakuba. W przyszłym roku przypadają trzy ważne rocznice związane z tym jednym z najstarszych zabytków piśmiennictwa słowiańskiego – 1000-lecie istnienia, 500-lecie przybycia do monasteru supraskiego i 200-lecie odnalezienia kodeksu w monastyrze przez Michała Bobrowskiego.
 • 28 listopada w Centrum Kultury Prawosławnej w ramach spotkań Wszechnicy Kultury Prawosławnej odbyła się prelekcja prof. Elżbiety Jekatierinczuk-Rudczyk, która jest kierownikiem Katedry Ekologii Wód, Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Rezultatem jej badań jest książka „Wody uznawane za święte na Nizinie Północnopodlaskiej w świetle analizy hydrologicznej”, w której liczne informacje pochodzą z badań wód, stanowiących miejsca kultu ludności prawosławnej.
 • Na początku grudnia Fundacja Tutaka ogłosiła konkurs recytatorski białoruskiej poezji. Głównym warunkiem uczestnictwa jest recytacja wiersza lub fragmentu wiersza trwająca nie dłużej niż 5 minut. Utwór musi być przedstawiony w języku białoruskim. W pierwszym etapie konkursu należy przesłać film wraz z formularzem zgłoszeniowym do 31 stycznia 2023 r. na adres mailowy organizatora: konkurs@tutaka.org lub za pomocą serwisów takich jak WeTransfer, Dropbox czy Google Drive. Do 10 lutego jury konkursu wyłonii uczestników, którzy wezmą udział w drugim etapie. Finał konkursu odbedzie sie w Teatrze Lalek w Białymstoku 21 lutego 2023 r., czyli w dniu corocznych obchodów Dnia Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r.
 • 2 grudnia w Centrum Promocji Regionu „Czerlonka” w Hajnówce odbyło się – w ramach nowego cyklu Wszechnica Puszczańska – spotkanie z Pauliną Siegień. Autorka książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”, uhonorowanej Nagrodą Conrada, opowiadała na nim o polsko-rosyjskim pograniczu, także w kontekście wojny w Ukrainie.
 • 3 grudnia otwarto w Białymstoku hub „Nowa Ziemia. Przestrzeń wolnych Białorusinów”, przeznaczony dla białoruskiej diaspory. Powstał on z myślą imprezach twórczych i edukacyjnych, organizacji czasu wolnego dla dzieci i dorosłych. Symboliczna nazwa nowej placówki: „Nowa Ziemia” („Nowaja Ziamla”) nawiązuje do tytułu poematu białoruskiego wieszcza Jakuba Kołasa.
 • 10 grudnia w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku grupa białostoczan oraz osoby, które przyjechały do stolicy Podlasia z Ukrainy i Białorusi czy Gruzji i Tadżykistanu, rozmawiali o nowym życiu migrantów w Polsce i ich sposobach na zwiększenie aktywności zawodowej. 13 grudnia podobne spotkanie odbyło się też w białostockiej kawiarni Fama. Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.
 • Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS wspólnie z Prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską oraz Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Polsce prowadził akcję świątecznej pomocy „ELEOS na Święta”. Przygotowano ponad 1300 paczek, które rozdane zostaną wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców województwa podlaskiego. Przedsięwzięcie jest finansowane między innymi ze środków Województwa Podlaskiego, które jest partnerem strategicznym projektu.
 • 12 grudnia w Narwi otwarto trzy nowe hale produkcyjne firmy Pronar. Znajdzie w nich pracę co najmniej kilkaset osób. Pronar, którego prezesem jest Sergiusz Martyniuk, ma swoją główną siedzibę w Narwi, posiada jednak zakłady produkcyjne także w innych miejscowościach Podlasia. Jego sieć dealerska obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, Skandynawię i Rosję. Swoje produkty eksportuje do ponad 80 krajów, m.in. na kontynent afrykański, do obu Ameryk czy Nowej Zelandii.
 • 14 grudnia w białostockich Spodkach marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wręczył swoje doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Trafiły one do dziewięciu podmiotów – twórców indywidualnych, zespołów ludowych i fundacji. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Jerzy Chmielewski, redaktor naczelny „Czasopisu”, a także znany grafik, rysownik i malarz Władysław Pietruk, który od lat przenosi podlaskie zabytki i przyrodę na papier. Podczas uroczystej gali nagrodzonym wręczono statuetki i dyplomy, każdy z nich otrzymał również po 10 tys. złotych.
 • 21-22 grudnia w miejskich bibliotekach w Bielsku Podlaskim i Hajnówce odbyły się spotkania autorskie z Uładzimiram Arłowem pt. „Jak naradżajucca knihi”. Przebywający na emigracji białoruski pisarz przekazał też do zbiorów bibliotecznych swoje książki, wydane przez fundację Kamunikat.org. Takie spotkania odbędą się także w styczniu w Białymstoku w klubie Beer&history i Książnicy Podlaskiej.
 • Burmistrz Michałowa Marek Nazarko został nominowany do Nagrody im. Pawła Adamowicza. Jak czytamy w opisie nagrody, jest ona „hołdem i uznaniem dla ludzi odważnych i sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii”. Po raz pierwszy Nagrodę im. Pawła Adamowicza – zamordowanego w 2019 r. prezydenta Gdańska – wręczono w 2021 r. Ustanowili ją przedstawiciele miast i regionów zrzeszonych w Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), władze Gdańska i Europejski Komitet Regionów. Marka Nazarkę zgłosiły do wyróżnienia władze Krakowa, Gdańska i Wrocławia.
 • Kilkadziesiąt osób dziennie – to bilans nielegalnych przekroczeń polsko-białoruskiej granicy ostatniego miesiąca. Ta tendencja utrzymuje się co najmniej od września-października 2022 r. – miesięcznie od dwóch do dwóch i pół tysiąca migrantów z krajów Azji i Afryki z pomocą białoruskich służb forsuje graniczną barierę. 21 grudnia białoruska straż graniczna przekazała informację o odkryciu zwłok mężczyzny, obywatela Syrii, przy granicy w miejscu, gdzie znajduje się bramka dla zwierząt, zamontowana w granicznym ogrodzeniu na terenie nadzorowanym przez placówkę Straży Granicznej w Szudziałowie. Białorusini obwinili Polaków za śmierć migranta w rezultacie tzw. pushbacku, zaś polskie służby uważają, że jest ona wynikiem prowokacji przygotowanej po białoruskiej stronie.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у лютым

  185 – 12 (24).02.1839 г. быў скліканы сабор вуніяцкай царквы, які прыняў рашэньне пра яе далучэньне да праваслаўнай царквы. Каля 1,5 мільёна вернікаў (на беларускіх землях) было далучана да праваслаўя, частка з вуніятаў стала рыма-католікамі. Вунія на землях Каралеўства Польскага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (137) – 27.02.1887 г. у в. Новы Двор, Менскага павету нар. Алесь Гарун (сапр. прозьвішча Аляксандр Прушынскі), дзеяч беларускага нацыянальнага руху, пісьменьнік, журналіст. Адзін са стваральнікаў Беларускай Народнай Рэспублікі, беларускага войска. Памёр 28.07.1920 г. у Кракаве, пахаваны на Ракавіцкіх могілках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2024 Czasopis