Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2022)

На Падляшшы

 • W ramach dorocznej akcji Noc Muzeów w regionie nie zabrakło też inicjatyw promujących kulturę białoruską. Po raz piąty takie wydarzenie odbyło sie w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Licznie przybyli miejscowi mieszkańcy, a także goście z kraju i zagranicy, obejrzeli stałe i czasowe wystawy, a zwiedzanie uatrakcyjnił występ grającego na tradycyjnych dudach białoruskich Vitala Voranaua z Poznania przy akompaniamencie skrzypiec Urszuli Oleksiak z zespołu Żemerwa.
 • 27 kwietnia Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że w Białymstoku zatrzymano obywatela Rosji oraz obywatela Białorusi, którzy zajmowali się działalnością szpiegowską w Polsce. Prowadzili m.in. rozpoznania dotyczące obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej.
 • W dniach 2-3 maja w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się doroczne uroczystości poświęcone patronowi głównej monasterskiej świątyni – świętemu męczennikowi młodzieńcowi Gabrielowi Zabłudowskiemu, patronowi prawosławnej młodzieży w Polsce. Główną liturgię celebrował metropolita warszawski i całej Polski Sawa.
 • 6 maja w Muzeum Ikon w Supraślu zaprezentowano sześć pierwszych znaczków pocztowych z serii „Piękno Polski”. Wszystkie dotyczą atrakcji województwa podlaskiego, przedstawiają m.in. monaster w Supraślu, meczet w Kruszynianach i żubry z Puszczy Białowieskiej. Obecny na prezentacji wicepremier Jacek Sasin powiedział, że w ramach tej kampanii promocyjnej na początek wybrano Podlaskie, gdyż „to region wielokulturowy, jest tu wiele ciekawych, a jakże mało znanych miejsc”.
 • 6 maja, na zakończenie odbywającego się w Białymstoku seminarium grupy Przymierza Europejskiego (EA – European Alliance), funkcjonującego w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, przyjęto tzw. „Deklarację Białostocką”. W 15-punktowym dokumencie stanowczo potępiono „nieprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Rosji przeciwko wolnej Ukrainie oraz zaangażowanie Białorusi, które kłóci się z wszelkimi umowami i normami międzynarodowymi i podważa Powszechną deklarację praw człowieka”.
 • 7 maja w Bohonikach obchodzono Navruz – tatarskie święto nadejścia wiosny i przebudzenia natury. Uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym i wziąć udział w warsztatach kuchni tatarskiej, plecionkarskich i ziołowych. Odbyły się też koncerty zespołów tatarskich z Polski i Litwy, które zakończył występ Karoliny Cichej.
 • 8 maja z inicjatywy diaspory białoruskiej odbyła się pod konsulatem Białorusi w Białymstoku manifestacja. W przypadający tego dnia Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie, około setki uchodźców z Ukrainy oraz z Białorusi wraz z dziećmi wznosiło antywojenne hasła. Wszyscy mieli ze sobą ukraińskie niebiesko-żółte oraz białoruskie biało-czerwono-białe flagi. Uczestnicy pikiety wspólnie odśpiewali ukraiński hymn oraz inne ukraińskie pieśni.
 • 9 maja w Bielsku Podlaskim odbył się centralny etap Festiwalu „Piosenka Białoruska” dla dzieci i młodzieży. Wystąpili na nim wykonawcy z całego Podlasia, wyłonieni w eliminacjach rejonowych. Organizatorem imprezy jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
 • Oryginalne przedsięwzięcie w Noc Muzeów odbyło się w cerkwi w Łosince w gminie Narew. Pokazano tam białoruskie kobierce i ręczniki obrzędowe z regionu Puszczy Białowieskiej. Prezentacja nosiła tytuł „Na ślubnym kobiercu”. Dodatkowego nastroju dodawał śpiew parafialnego chóru Harmoń. Pomysłodawcą i koordynatorką wydarzenia była Krystyna Chodak z Nowego Berezowa, hajnowska lekarka i pasjonatka tutejszego folkloru.
 • Władysław Pietruk – związany z naszym środowiskiem, znany na Podlasiu artysta grafik – został uhonorowany Medalem Świętego Izydora Oracza. Takie wyróżnienia osiemnastu osobom zostały wręczone 15 maja w kościele Ducha Świętego w Białymstoku. Są one przyznawane za zasługi dla rolnictwa i wsi. Pietruk, który mieszka w Królowym Moście w gminie Gródek, specjalizuje się w grafice, dokumentującej architekturę i przyrodę regionu. Wydał blisko pięćdziesiąt tek z rysunkami oraz kilka większych albumów. Wyspecjalizował się w tym nurcie, gdy przed laty pracował jako redaktor graficzny w Niwie. Takie samo wyróżnienie przypadło pochodzącej z Radunina (również w gminie Gródek) Łucji Orzechowskiej, emerytowanej szefowej departamentu edukacji białostockiego magistratu. Jest autorką publikacji „Dom chlebem pachnący”, która opowiada o mieszkańcach jej rodzinnej dwuwyznaniowej wsi.
 • 20 maja w Siemiatyczach została otwarta nowa hala produkcyjna firmy Pronar. Ten największy producent w Polsce maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych, obecny na rynkach ponad osiemdziesięciu krajów, jest również największym pracodawcą w regionie. Zatrudnia ponad trzy tysiące pracowników. Kolejne hale produkcyjne powstają też w Narwi, gdzie mieści się centrala firmy. Pronar zakupił też prawie dziesięć kolejnych hektarów terenów inwestycyjnych pod rozbudowę pozostałych swoich siedmiu fabryk. Obecny na otwarciu hali w Siemiatyczach były minister rolnictwa, obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Krzysztof Ardanowski, nie krył podziwu dla prezesa i głównego właściciela firmy, Sergiusza Martyniuka. – Patrząc na rozwój tego przedsiębiorstwa zastanawiam się jak to możliwe, że wciągu jednego życia tyle się udało – powiedział.
 • Po 20 maja przez kilka dni znowu zaczęła tworzyć się kolejka TIR-ów do polsko-białoruskiego przejścia w Bobrownikach. Ciężarówki na odprawę czekały ponad dobę. Zdaniem polskich służb utrudnienia wynikają głównie z czasochłonnej, szczegółowej kontroli przejeżdżającego granicę UE towaru.
 • 24 maja wybrano nowego prezesa Radia Białystok. Został nim Mirosław Bielawski, który przed laty pełnił już tę funkcję. Nowego szefa białostockiej rozgłośni wybrali członkowie Rady Mediów Narodowych. Ze stanowiskiem pożegnał się Wojciech Straszyński, który kierował Radiem Białystok od marca 2016 r.
 • W dniach 25-29 maja odbyły się w Białymstoku Dni Sztuki Współczesnej. W wystawach, spektaklach, koncertach i spotkaniach uczestniczyli nie tylko polscy, ale również białoruscy i ukraińscy twórcy i artyści. I tak np. Igor Shugaleev, białoruski aktor i performer, wystąpił w perfomace’u, w którym pokazał emocje zatrzymywanych bezprawnie Białorusinów, torturowanych i doświadczających przemocy w swoim kraju. Do Białegostoku zawitała też znana młoda białoruska artystka, laureatka Paszportu Polityki, Jana Shostak. Wystawiono białoruski spektakl „1.8 M” projektu WEDA. Tytuł sztuki to nawiązanie do 1,8 metra kwadratowego – tyle miejsca jest przeznaczone dla osoby w przepełnionych białoruskich więzieniach. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Białostocki Ośrodek Kultury.
 • Powstająca 186-kilometrowa zapora na polsko-białoruskiej granicy ma już pierwsze uszkodzenia, choć zbudowano dotychczas tylko 50-kilometrowy jej odcinek. Intruzi już przepiłowali jeden z metalowych elementów ogrodzenia, a w innym miejscu (niedaleko Kuźnicy) pojawiły się dwa podkopy. Polskie władze poinformowały, że prace przy wznoszeniu zapory idą zgodnie z planem i zostaną zakończone jeszcze w pierwszej połowie tego roku.
 • Część trwających przez cały maj międzynarodowych manewrów wojskowych NATO „Defender Europe – 2022” odbywała się na Podlasiu. Polscy, amerykańscy i szwedzcy żołnierze pod Nowogrodem ćwiczyli m.in. forsowanie Narwi. 19 maja manewry obserwowali prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. Manewry NATO miały m.in. usprawnić reakcję sojuszu na ewentualny atak przez tzw. przesmyk suwalski.
 • Portal Cerkiew.pl ma 20 lat. Ten największy polski serwis internetowy o prawosławiu rozpoczął swoją działalność w maju 2002 r.
 • Znacząco pogarsza się sytuacja firm branży turystycznej na Podlasiu. W związku z rozporządzeniem MSWiA, do końca czerwca obowiązuje zakaz wstępu do 183 miejscowości strefy przygranicznej. Szacuje się, że w związku z tym obłożenie hoteli i pensjonatów wynosi obecnie zaledwie 20-30 proc. Przedłużający się kryzys na granicy skutkować może wieloma bankructwami, uważają lokalni przedsiębiorcy branży turystycznej.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (249) – 24.04.1775 г. у Будлеве Бельскага пав. Гродзенскай губ. (зараз гміна Вышкі, Бельскага пав. Падляшскага ваяв.) нар. кс. Якуб Забядэвуш Фалькоўскі, адзін з пачынальнікаў навучаньня глуханямых мове жэстаў, быў рэктарам піярскай школы ў Шчучыне, у 1817 г. адкрыў у Варшаве першую польскую школу для глуханямых. У 1826-1837 гг. быў першым пробашчам касьцёла сьв. Аляксандра ў Варшаве на Пляцы Трох Крыжоў, у якога падзямельлях пахаваны пасля сьмерці. Памёр у Варшаве 2.09.1848 г.
 • (139) – 24.04.1885 г. у Гродзенскай губ. (у Гродне або ў Кузьніцы) нар. Анна Саланка, настаўніца, якая ў 1909 г. разам з сястрой Марыяй і кс. Францішкам Грынкевічам заснавалі Гродзенскі гурток беларускай моладзі, першую беларускую арганізацыю на Гарадзеншчыне. У 1906 г. закончыла Гродзенскую жаночую гімназію і выехала на навуку ў Інсбрук, дзе з кс. кс. Ф. Грынкевічам і Адамам Лісоўскім заснавала беларускі гурток. У 1911 г. выйшла замуж за гімназіяльнага настаўніка Алексея Селівачова. Памерла ў Вільні 2.02.1915 г. Пахавана на могілках Росы.
 • (135) – 24.04.1889 г. у Стоўпцах нар. Юры Сабалеўскі, беларускі палітычны і нацыянальны дзеяч, пасол у польскі сойм у 1926-1928 гг. Арыштаваны НКВД пасьля 1939 г., уцёк з савецкай турмы ў канцы чэрвеня 1941 г. Актыўна ўдзельнічаў
 • (80) – 24.04.1944 г. у Суботніках каля Іўя нар. Зянон Пазьняк, археоляг і палітычны беларускі дзеяч. Зараз у эміграцыі. Жадаем шмат сілаў і нягаснучай надзеі на сапраўдную Беларусь!

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis