Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІII.2022)

На Падляшшы

 • 25 сакавіка падчас Дня волі ў Беластоку старшыня Беларускага саюзу ў Рэчыпаспалітай Яўген Вапа (злева) традыцыйна ўручыў бел-чырвона-белыя букеты кветак асобам заслужаным для беларускай справы. На гэты раз лаўрэатамі сталі Марына Ляшчэўская і Ян Абадоўскі (абое справа) за арганізацыю шматлікіх акцыяў пратэсту і дапамогу бежанцам, а таксама Юліта Сцепанюк (злева) і дырэктарка Самаўрадавага прадшколля н-р 14 у Беластоку Люцыя Неміровіч (з-за хваробы не магла быць прысутная) за абарону гэтага беларускага садка Фота Юркі Хмялеўсекага
  25 сакавіка падчас Дня волі ў Беластоку старшыня Беларускага саюзу ў Рэчыпаспалітай Яўген Вапа (злева) традыцыйна ўручыў бел-чырвона-белыя букеты кветак асобам заслужаным для беларускай справы. На гэты раз лаўрэатамі сталі Марына Ляшчэўская і Ян Абадоўскі (абое справа) за арганізацыю шматлікіх акцыяў пратэсту і дапамогу бежанцам, а таксама Юліта Сцепанюк (злева) і дырэктарка Самаўрадавага прадшколля н-р 14 у Беластоку Люцыя Неміровіч (з-за хваробы не магла быць прысутная) за абарону гэтага беларускага садка
  Фота Юркі Хмялеўскага
 • 24 lutego – pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę – w centrum Białegostoku odbyła się akcja protestacyjna. Następnie grupa osób należących do białoruskiej diaspory Białegostoku protestowała przeciwko wojnie przed białoruskim konsulatem w mieście.
 • 26 lutego w Białymstoku odbyła się konferencja „Podlaskie sąsiedztwa – wyzwania”. Zostały na niej poruszone tematy dotyczące złożonej sytuacji polsko-białoruskiego pogranicza. Mówiono m.in. o problemach mniejszości białoruskiej i zagrożeniach dobrego sąsiedztwa Polaków i Białorusinów na Białostocczyźnie. Konferencję zorganizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś w Białymstoku we współpracy z organizacjami białoruskimi z Podlasia.
 • 26 лютага падчас канферэнцыі „Падляшскае суседства – выклікі” падляшскаму аўтару Міхалу Андрасюку была ўручана прэмія „Гліняны Вялес”, прызнана яму яшчэ ў 2020 г. за кнігу „Поўня” Фота Радыё Рацыя
  26 лютага падчас канферэнцыі „Падляшскае суседства – выклікі” падляшскаму аўтару Міхалу Андрасюку была ўручана прэмія „Гліняны Вялес”, прызнана яму яшчэ ў 2020 г. за кнігу „Поўня”
  Фота Радыё Рацыя
 • 27 lutego uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę cerkwi Ikony Bogurodzicy „Życiodajne źródło” w Karakulach w gminie Supraśl. Nabożeństwu przewodniczyli arcybiskup białostocki i gdański Jakub oraz biskup supraski Andrzej. Świątynię zaprojektowali architekci Michał Bałasz i Olga Hajduczenia, a prace budowlane rozpoczęto jesienią 2021 r.
 • 27 lutego w Białymstoku z inicjatywy Białoruskiego Zrzeszenia Studentów oraz Galerii Arsenał manifestowano niezgodę na odbywające się w Białorusi referendum konstytucyjne, które ma umożliwić Łukaszence dalsze „legalne” sprawowanie dyktatorskiej władzy. Akcja była też gestem solidarności z Ukrainą. W jej ramach na jednym płótnie wyszywano krzyżyki czerwone, na drugim – żółte i niebieskie. Pomysłodawczynią tego protestu-performance’u odbywającego się w różnych krajach jest ilustratorka i scenografka z Grodna, od kilkunastu lat mieszkającą w Czechach, Rufina Bazlowa.
 • 28 lutego radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli uchwałę, na mocy której wypowiedzieli porozumienia o współpracy z obwodami grodzieńskim i brzeskim w Białorusi. – Ta uchwała nie jest skierowana przeciwko zwykłym mieszkańcom Białorusi. To jest nic innego jak sytuacja związana z tym, że nie popieramy tego reżimu, z którym tam mamy do czynienia, który zaangażował się w wojnę – powiedział marszałek Artur Kosicki.
 • 2 marca trzydzieści organizacji reprezentujących mniejszość białoruską w Polsce oraz Białorusinów z Białorusi osiadłych w naszym kraju podpisało się pod odezwą wyrażającą sprzeciw wobec agresji reżimu Putina i reżimu Łukaszenki na wolne państwo ukraińskie.
 • 3 marca podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta białostoccy radni podjęli decyzję o zerwaniu partnerskich stosunków z białoruskim Grodnem i rosyjskimi miastami: Kaliningradem, Pskowem, Tomskiem i Irkuckiem. Białostocki samorząd uznał, że w obliczu brutalnej napaści Rosji i Białorusi na Ukrainę współpraca z tymi miastami jest obecnie niemożliwa.
 • Białoruska diaspora w Białymstoku pomaga walczącej Ukrainie. 6 marca przed białoruskim konsulatem odbyła się zbiórka na rzecz pomocy walczącym w Ukrainie ochotnikom. Zbierano do busa śpiwory, męskie buty trapery, powerbanki, latarki czołowe, bieliznę termiczną, opatrunki, bandaże, wodę utlenioną, gazę jałową opatrunkową, plastry, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe czy batoniki energetyczne. Na drzwiach samochodu na plakacie widniał napis po białorusku i ukraińsku: „Bracia na zawsze”, a nad nim powiewały flagi ukraińska, polska i biało-czerwono-biała – symbol niezależnej Białorusi.
 • 19 marca przed konsulatem Białorusi Białymstoku odbyła się kolejna antywojenna manifestacja. Zorganizowano ją z inicjatywy Związku Ukraińców Podlasia, który zaprosił do wspólnej akcji diasporę białoruską podlaskiej stolicy oraz Fundację Tutaka. Na manifestacji „Solidarni z Ukrainą przeciw wojnie” pojawiło się ponad pół setki protestujących z flagami ukraińskimi oraz białoruskimi biało-czerwono-białymi. Na zmianę wznoszono okrzyki po ukraińsku: „Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!” i po białorusku: „Niech żyje Białoruś! Niech żyje wiecznie!”.
 • 25 marca z okazji 104. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej w Białymstoku odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości. Zorganizowały je wspólnie organizacje mniejszości i diaspory białoruskiej. Najpierw złożono wiązanki kwiatów na terenie białostockiego aresztu śledczego – domniemanym miejscu śmierci Makara Kracowa, autora słów hymnu „My wyjdziem szczylnymi radamai”. Następnie na Rynku Kościuszki odbył się wiec poparcia dla wolnej Białorusi i wolnej Ukrainy. Główne obchody Dnia Voli, zakazanego w Białorusi, odbyły się w Białostockim Teatrze Lalek. W części artystycznej wystąpiły Volny Chor, Navi Band i Zmicier Wajciuszkiewicz.
 • W związku z wojną w Ukrainie Białoruskie Radio Racja zawiesiło nadawanie sobotnich niezwykle popularnych wśród słuchaczy koncertów życzeń pn. „Padlaski kancert pażadanniaŭ”.
 • Wraz z nadejściem wiosny zwiększyła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Na przykład 20 marca Straż Graniczna poinformowała o 64 takich przypadkach, dzień wcześniej o 86. Zatrzymano m.in. obywateli Iraku, Jemenu, Nigerii i Syrii.
 • Mieszkańcy wszystkich 183 przygranicznych miejscowości przygranicznych na Podlasiu i Lubelszczyźnie nie mogą przyjmować do siebie uchodźców z Ukrainy. Nie pozwala na to prawo, ponieważ obszary przy granicy z Białorusią objęte są ograniczeniami wynikającymi z niedawnego stanu wyjątkowego i jego faktycznego (choć nie formalnego) przedłużenia do czerwca 2022. Uciekający przed wojną Ukraińcy nie mogą więc wjeżdżać do zamkniętej strefy.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis