Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІI.2022)

На Падляшшы

  • 14 lutego w białostockich „Spodkach” uroczyście wręczono tegoroczne stypendia w dziedzinie kultury, przyznawane przez marszałka województwa. Otrzymały je 23 osoby, a wśród nich nasza redakcyjna koleżanka Mirosława Łuksza. Otrzymała ona półroczne stypendium w wysokości 7 tys. zł na napisanie tomiku wierszy dla dzieci „Pampuszka na podlaskich dróżkach”. Віншуем!
  • 29 stycznia przed konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku odbyła się pikieta zorganizowana przez białoruską diasporę mieszkającą w stolicy Podlasia. Jej uczestnicy protestowali przeciwko obecności rosyjskich wojsk w Białorusi i kremlowskim planom inwazji na Ukrainę.
  • 31 stycznia w ramach 30. Finału Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białymstoku oraz większości miast i miasteczek Podlasia odbywały się w różnych formach zbiórki pieniędzy. Mimo pandemii w wielu miejscowościach odnotowano rekordowe wpłaty. Na ten szczytny cel ceniony artysta malarz Leon Tarasewicz wystawił na aukcję na Allegro swój pierwszy obraz, który powstał w 1983 r. jako jeden z dziewięciu w ramach pracy dyplomowej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Później był on prezentowany na licznych prestiżowych wystawach w Polsce i Europie. Autor – bliski naszemu środowisku – na aukcję dla WOŚP przekazał jego cyfrową kopię.
  • W związku z sytuacją epidemiczną odwołano, przesuwając na inny termin, wiele zaplanowanych na luty wydarzeń kulturalnych. Taką decyzję podjęło także BTSK wobec festiwalu „Piosenka Białoruska 2022”, którego eliminacje miały rozpocząć się na początku miesiąca. Koncert galowy był zaś zaplanowany na 6 marca. BTSK poinformowało na fejsbuku o przesunięciu poszczególnych etapów festiwalu na okres wiosenno-letni.
  • 6 lutego przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbył się protest przeciwko wyznaczonemu przez Aleksandra Łukaszenkę na 27 lutego referendum konstytucyjnemu. Wzięli w nim udział zarówno białoruscy emigranci jak i przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej na Podlasiu.
  • 12 lutego w Czeremsze oraz tydzień później w Hajnówce odbyły się pokazy filmów niezależnego kina białoruskiego, prezentowanych podczas ubiegłorocznego festiwalu Bulbamovie w Warszawie. Po seansach można było porozmawiać z jego dyrektorem Januszem Gawrylukiem. Z koncertem piosenek wystąpił też przebywający na emigracji w Polsce białoruski muzyk, poeta i filmowiec Andruś Takindang z zespołu folkowego Recha. W Hajnowskim Domu Kultury w ramach pokazu filmowego została otwarta wystawa fotograficzna „Białoruś 2020. Drogą ku wolności”.
  • 14 lutego w kawiarni „Lalki” w Białymstoku odbył się Walentynkowy koncert znanego białoruskiego barda Źmiciera Wajciusziewicza. Imprezę zorganizowała Fundacja „Tutaka”.
  • 14 lutego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał na ręce rodziców, dzieci i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 i Przedszkola Samorządowego nr 14 list, w którym wyjaśniał wątpliwości, związane z organizacyjnym połączeniem tych placówek w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7. Starał się w nim uspokoić atmosferę i zapewnić o właściwych działaniach miasta, których celem jest zapewnienie społeczności białoruskiej Białegostoku jak najlepszych warunków do nauki języka ojczystego. Jednocześnie prezydent Truskolaski poinformował o skierowanej na ręce premiera Morawieckiego prośbie o zajęcie się kwestią finansowania nauczania języka białoruskiego dla niepolskich obywateli (problem dotyczy dzieci białoruskich emigrantów, którzy osiedlili się w stolicy Podlasia). Wcześniej list do Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA przekazał w tej sprawie wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. Jego treść wzbudziła jednak wiele negatywnych emocji zarówno wśród podlaskich Białorusinów, jak i białoruskiej diaspory.
  • 16 lutego, po licznych perturbacjach, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił decyzję o nieskładaniu przez władze miasta wniosku o stworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr7 w miejsce SP Nr 4 i PS Nr 14. Zarówno zdaniem władz, jak i protestujących środowisk białoruskich, odstąpienie od złożenia tego wniosku pozwoli na spokojne rozmowy o problemach przedszkola i szkoły. str.3
  • Przez cały miesiąc dochodziło do prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów z Białorusi. Najczęściej były to grupy kilku- lub kilkunastoosobowe. Dochodziło przy tym do niszczenia istniejących po polskiej stronie zasieków. W kilku przypadkach Straż Graniczna poinformowała o udziale w tych incydentach białoruskich służb. Na przykład 5 lutego w okolicach Czeremchy białoruscy pogranicznicy rzucali kamieniami w stronę polskich funkcjonariuszy.
  • Budowana na granicy zapora powstaje w szybkim tempie. Ma być ukończona już w czerwcu. 16 lutego budowę w pobliżu Kuźnicy wizytował premier Mateusz Mortawiecki.
  • Mieszkańcy przygranicznych miejscowości coraz mocniej odczuwają skutki obecności wojska i straży granicznej, a także firm budujących ogrodzenie. Wraz z ustępowaniem zimy większość dróg, po których jeździ ciężki sprzęt, znalazła się w katastrofalnym stanie. Jak relacjonują w mediach mieszkańcy, nikt nie liczy się z ich głosami, nie pomagają interwencje lokalnych władz. Wiele dróg przy granicy stało się praktycznie nieprzejezdnych dla zwykłych samochodów osobowych.
  • 19 lutego w Hajnówce odbyła się Akcja „Wiecznaja Pamiat”, poświęcona 79 ofiarom pacyfikacji białoruskich wsi z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki, dokonanych przez oddział „Burego” – kpt. Romualda Rajsa w 1946 r. Po nabożeństwie w cerkwi Jana Chrzciciela uczestnicy wydarzenia zgromadzili się pod Urzędem Miasta, gdzie zapalono znicze i złożono symboliczny wieniec.
  • Tego samego dnia odbył się kolejny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Kilkudziesięciu skrajnych nacjonalistów z całej Polski przemaszerowało ulicami miasta wznosząc hasła gloryfikujące „najbardziej wyklętych z wyklętych”, w tym „Burego” – kpt. Romualda Rajsa. Na drodze marszu stanęli Obywatele RP, protestujący przeciwko gloryfikowaniu zbrodni i prowokowaniu zachowań ksenofobicznych oraz szerzeniu nienawiści na tle narodowym i religijnym w mieście zamieszkałym w większości przez prawosławnych Białorusinów. Policja, która zabezpieczała marsz nacjonalistów, usunęła protestujących z jego trasy.
  • 21 lutego w Białostockim Teatrze Lalek odbył się uroczysty finał pierwszej edycji Konkursu Recytatorskiego z okazji Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie zorganizowała Fundacja „Tutaka” przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,Miasta Białystok oraz MSWiA.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis