Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  15. „Janeczak”

  Za Niemca wielmi niŭdziacznym było być sołtysam wioski. Naznaczali ich akupanty, kab życielam pieradawali ŭsiakija zahady nimieckaj administracji i Gestapa. Sałtyse byli asabisto adkaznyja za wykonwannie hetych kamandaŭ. Pieradusim mieli abawiazak dapilnawać, kab haspadare addawali Niemcam nałożanyja na ich kantyhienty zboża, miasa ci małaka i...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  1. Hulkajučy na komunizm z-za šafy

  Morza szum, ptaków śpiew Złota plaża pośród drzew Wszystko to w letnie dni Przypomina ciebie mi Przypomina ciebie mi Sia-la-la-la-la-la-la-la-la-la Sia-la-la-la-la-la-la-la-la-la (Czerwone Gitary, Historia jednej znajomości, 1966) Uže ne pryhanu, jaki byv peršy film, kotory mniê dovełosie pohlediêti v svojôm žyci. Ale pomnitsie, što siête…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІI.2022)

На Падляшшы

 • 14 lutego w białostockich „Spodkach” uroczyście wręczono tegoroczne stypendia w dziedzinie kultury, przyznawane przez marszałka województwa. Otrzymały je 23 osoby, a wśród nich nasza redakcyjna koleżanka Mirosława Łuksza. Otrzymała ona półroczne stypendium w wysokości 7 tys. zł na napisanie tomiku wierszy dla dzieci „Pampuszka na podlaskich dróżkach”. Віншуем!
 • 29 stycznia przed konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku odbyła się pikieta zorganizowana przez białoruską diasporę mieszkającą w stolicy Podlasia. Jej uczestnicy protestowali przeciwko obecności rosyjskich wojsk w Białorusi i kremlowskim planom inwazji na Ukrainę.
 • 31 stycznia w ramach 30. Finału Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białymstoku oraz większości miast i miasteczek Podlasia odbywały się w różnych formach zbiórki pieniędzy. Mimo pandemii w wielu miejscowościach odnotowano rekordowe wpłaty. Na ten szczytny cel ceniony artysta malarz Leon Tarasewicz wystawił na aukcję na Allegro swój pierwszy obraz, który powstał w 1983 r. jako jeden z dziewięciu w ramach pracy dyplomowej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Później był on prezentowany na licznych prestiżowych wystawach w Polsce i Europie. Autor – bliski naszemu środowisku – na aukcję dla WOŚP przekazał jego cyfrową kopię.
 • W związku z sytuacją epidemiczną odwołano, przesuwając na inny termin, wiele zaplanowanych na luty wydarzeń kulturalnych. Taką decyzję podjęło także BTSK wobec festiwalu „Piosenka Białoruska 2022”, którego eliminacje miały rozpocząć się na początku miesiąca. Koncert galowy był zaś zaplanowany na 6 marca. BTSK poinformowało na fejsbuku o przesunięciu poszczególnych etapów festiwalu na okres wiosenno-letni.
 • 6 lutego przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbył się protest przeciwko wyznaczonemu przez Aleksandra Łukaszenkę na 27 lutego referendum konstytucyjnemu. Wzięli w nim udział zarówno białoruscy emigranci jak i przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej na Podlasiu.
 • 12 lutego w Czeremsze oraz tydzień później w Hajnówce odbyły się pokazy filmów niezależnego kina białoruskiego, prezentowanych podczas ubiegłorocznego festiwalu Bulbamovie w Warszawie. Po seansach można było porozmawiać z jego dyrektorem Januszem Gawrylukiem. Z koncertem piosenek wystąpił też przebywający na emigracji w Polsce białoruski muzyk, poeta i filmowiec Andruś Takindang z zespołu folkowego Recha. W Hajnowskim Domu Kultury w ramach pokazu filmowego została otwarta wystawa fotograficzna „Białoruś 2020. Drogą ku wolności”.
 • 14 lutego w kawiarni „Lalki” w Białymstoku odbył się Walentynkowy koncert znanego białoruskiego barda Źmiciera Wajciusziewicza. Imprezę zorganizowała Fundacja „Tutaka”.
 • 14 lutego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał na ręce rodziców, dzieci i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 i Przedszkola Samorządowego nr 14 list, w którym wyjaśniał wątpliwości, związane z organizacyjnym połączeniem tych placówek w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7. Starał się w nim uspokoić atmosferę i zapewnić o właściwych działaniach miasta, których celem jest zapewnienie społeczności białoruskiej Białegostoku jak najlepszych warunków do nauki języka ojczystego. Jednocześnie prezydent Truskolaski poinformował o skierowanej na ręce premiera Morawieckiego prośbie o zajęcie się kwestią finansowania nauczania języka białoruskiego dla niepolskich obywateli (problem dotyczy dzieci białoruskich emigrantów, którzy osiedlili się w stolicy Podlasia). Wcześniej list do Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA przekazał w tej sprawie wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. Jego treść wzbudziła jednak wiele negatywnych emocji zarówno wśród podlaskich Białorusinów, jak i białoruskiej diaspory.
 • 16 lutego, po licznych perturbacjach, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił decyzję o nieskładaniu przez władze miasta wniosku o stworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr7 w miejsce SP Nr 4 i PS Nr 14. Zarówno zdaniem władz, jak i protestujących środowisk białoruskich, odstąpienie od złożenia tego wniosku pozwoli na spokojne rozmowy o problemach przedszkola i szkoły. str.3
 • Przez cały miesiąc dochodziło do prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów z Białorusi. Najczęściej były to grupy kilku- lub kilkunastoosobowe. Dochodziło przy tym do niszczenia istniejących po polskiej stronie zasieków. W kilku przypadkach Straż Graniczna poinformowała o udziale w tych incydentach białoruskich służb. Na przykład 5 lutego w okolicach Czeremchy białoruscy pogranicznicy rzucali kamieniami w stronę polskich funkcjonariuszy.
 • Budowana na granicy zapora powstaje w szybkim tempie. Ma być ukończona już w czerwcu. 16 lutego budowę w pobliżu Kuźnicy wizytował premier Mateusz Mortawiecki.
 • Mieszkańcy przygranicznych miejscowości coraz mocniej odczuwają skutki obecności wojska i straży granicznej, a także firm budujących ogrodzenie. Wraz z ustępowaniem zimy większość dróg, po których jeździ ciężki sprzęt, znalazła się w katastrofalnym stanie. Jak relacjonują w mediach mieszkańcy, nikt nie liczy się z ich głosami, nie pomagają interwencje lokalnych władz. Wiele dróg przy granicy stało się praktycznie nieprzejezdnych dla zwykłych samochodów osobowych.
 • 19 lutego w Hajnówce odbyła się Akcja „Wiecznaja Pamiat”, poświęcona 79 ofiarom pacyfikacji białoruskich wsi z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki, dokonanych przez oddział „Burego” – kpt. Romualda Rajsa w 1946 r. Po nabożeństwie w cerkwi Jana Chrzciciela uczestnicy wydarzenia zgromadzili się pod Urzędem Miasta, gdzie zapalono znicze i złożono symboliczny wieniec.
 • Tego samego dnia odbył się kolejny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Kilkudziesięciu skrajnych nacjonalistów z całej Polski przemaszerowało ulicami miasta wznosząc hasła gloryfikujące „najbardziej wyklętych z wyklętych”, w tym „Burego” – kpt. Romualda Rajsa. Na drodze marszu stanęli Obywatele RP, protestujący przeciwko gloryfikowaniu zbrodni i prowokowaniu zachowań ksenofobicznych oraz szerzeniu nienawiści na tle narodowym i religijnym w mieście zamieszkałym w większości przez prawosławnych Białorusinów. Policja, która zabezpieczała marsz nacjonalistów, usunęła protestujących z jego trasy.
 • 21 lutego w Białostockim Teatrze Lalek odbył się uroczysty finał pierwszej edycji Konkursu Recytatorskiego z okazji Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie zorganizowała Fundacja „Tutaka” przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,Miasta Białystok oraz MSWiA.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  895 – У летапісах пад 1128 годам упершыню ўспамінаецца горад Гародня (Городен, Городня, Гродна) ужо як значны абарончы, гаспадарчы й культурны цэнтар, сталіца Гарадзенскага Княства, якім валодаў князь Усевалад Давыдавіч. Улада яго прасьціралася таксама на землі паўночна-ўсходняй Беласточчыны ды паўднёва-ўсходнюю …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (979) – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”.
 • (727) – у 1296 г., узімку ды вясною, крыжакі на чале з магістрам Райбэргам (загінуў потым у бітве зь беларускімі воямі) і Зуцвэртам напалі на Гарадзенскае Княства. Асабліва цяжкія страты панесьлі жыхары цяперашняй Аўгустоўшчыны, Дуброўшчыны ды Сакольшчыны.
 • (475) – 1.04.1548 г. памёр Жыгімонт І Стары, вялікі князь ВКЛ і кароль Польшчы (нар. 1.01.1467 г.). Пры ім быў уведзены Статут Вялікага Княства Літоўскага 1529 г.
 • (146) – 1.04.1877 г. у Дабрасельцах на Гарадзеншчыне нар. Васіль Захарка, прэзыдэнт Беларускай Народнай Рэспублікі ў 1928-1943 гг. З 1923 г. жыў у Празе Чэскай, дзе памёр 14.03.1943 г. і пахаваны там на Альшанскіх могілках.
 • (80) – 1.04.1943 г. у бэрлінскай турме памёр а. Антон Неманцэвіч (нар. 8.02.1893 г. у Пецярбургу), першы экзарх беларускай уніяцкай царквы (1939), уніяцкі сьвятар ў Альбэртыне і ў Сынкавічах, рэдактар часопіса „Да злучэньня” (1932 – 1937) і „Злучэньне” (1938).
 • (77) – 1.04.1946 г. у Ватэнштаце (Нямеччына) выйшаў першы нумар часопіса „Шляхам жыцьця”, рэдагаваны Хведарам Ільляшэвічам.
 • (34) – 01.04.1989 г. у Гданьску быў заснаваны гурток Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў. Старшынёй стала Ірына Гаданчук.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis