Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (1)

  Vielkija Aziarania, szto ŭ hminie Krynki, za Niemcami vielmi ciarpieli ad partyzantaŭ, usiakaj maści bandytaŭ i zładziejaŭ. Dajszło da taho, sztu ludzi zarhanizawali tut samaabaronu...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  7. Moja klasa

  Časom lepi vtečy z lekciji v školi i poveselitisie z kolegami, bo teper, koli ja ohladajusie nazad, moju vsmiêsku vyklikajut ne škôlny ociênki, a vspominki. P. J. Abdul Kalam) U 1970-ch liêtach u Liceji nr 9 u Hajnuvci byli štyry rumnobiêžny klasy po pryblizno 30…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2021)

На Падляшшы

 • W dniach 28-30 maja odbyła się 42. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. Została zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego związanego z pandemią. Nabożeństwa, rozmowy na tematy teologiczne, warsztaty i spotkania integracyjne odbyły się na wolnym powietrzu z wykorzystaniem nagłośnienia. Padczas pałomnictwa jaho arhanizatar – Bractwa Prawasłaŭnaj Moładzi – adnu z sustreczaŭ pryświaciŭ dyskusji pra „swaju” mowu. Pryniało ŭ joj udzieł bolsz za sotniu maładych ludziej. Adbyŭsia taksama konkurs padlaskich prymaŭkaŭ. Heta dokaz, szto nasza prawasłaŭnaja moładź – na sztodzień amal usia polskamoŭnaja – jaszcze trochi wiedaje i szanuje mowu swaich prodkaŭ.
 • Pod koniec maja do Sądu Rejonowego w Hajnówce wpłynął akt oskarżenia wobec mężczyzny, który podczas marszu żołnierzy wyklętych w tym mieście w 2018 r. miał na ubraniu symbol „Totenkopf”, kojarzony z niemieckimi żołnierzami SS. Białostocka prokuratura rejonowa po śledztwie, wszczętym w wyniku zawiadomienia rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, uznała to za przestępstwo propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa. To pierwszy akt oskarżenia, dotyczący uczestników prowokacyjnych marszów w Hajnówce, organizowanych przez środowiska narodowe, m.in. ONR.
 • 29 maja pod konsulatem białoruskim w Białymstoku odbyła się pikieta protestacyjna zorganizowana przez białoruską diasporę mieszkającą w stolicy Podlasia. Do manifestacji przyłączyli się przedstawiciele organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce oraz władze Białegostoku. Akcja wpisała się „globalną pikietę solidarności” zorganizowaną w wielu krajach z inicjatywy Swiatłany Cichanoŭskiej.
 • 4 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się premierowy pokaz krótkometrażowego filmu Piotra Łozowika (scenariusz i reżyseria) pt. „Bierz to dzieciak”. Osadzony w realiach Podlasia obraz opowiada o poszukiwaniu tożsamości, wartości, o podróży nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie i po zakamarkach świadomości. Zdjęcia do filmu wykonał znany podlaski filmowiec i fotograf Marek Włodzimirow. Możemy w nim usłyszeć tradycyjne białoruski pieśni śpiewane przez zespół Żemerwa ze Studziwód.
 • Od 5 do 12 czerwca trwała akcja protestu na polsko-białoruskich przejściach granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy Białostockiej. Zorganizowali ją przebywający w Polsce Białorusini, w tym przywódcy opozycji. Domagano się szybkiego wprowadzenia przez UE skutecznych sankcji wobec reżimu Łukaszenki oraz otwarcia lądowych granic. Przy głównym miejscu protestu w Bobrownikach jednorazowo brało udział nawet 200 osób, w tym artyści, którzy śpiewali najsłynniejsze protest-songi. Na krótki czas całkowicie zablokowano możliwość przejazdu do i z Białorusi. Podobne akcje odbywały się też na przejściach granicznych Białorusi z Litwą i Ukrainą.
 • 7 i 8 czerwca z wizytą na Podlasiu przebywał prezydent Andrzej Duda. Odwiedził szczególnie ważne miejsca dla Białorusinów i prawosławnych. W Zaleszanach oddał hołd ofiarom „Burego”. Pod upamiętniającym je krzyżem uklęknął i w asyście wojskowej złożył wieniec. Rozmawiał następnie o tragicznych powojennych doświadczeniach z mieszkańcami wsi. Odwiedził też Świętą Górę Grabarkę, gdzie rozmawiał z prawosławnym metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą oraz duchowieństwem. Prezydent przyjechał też do Bielska Podlaskiego, aby spotkać się w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Bronisława Taraszkiewicza  z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. 8 czerwca prezydent odwiedził jeden z zakładów firmy Pronar w Siemiatyczach.
 • 13 czerwca w białostockim pubie 6-Ścian odbył się koncert „Wolność dla Białorusi”. Na żywo wystąpili na nim białoruski bard i malarz, od 25 lat mieszkający w Polsce, Oleg Kobzar oraz białostocki muzyk Adam Romanoff. Odtwarzano też nagrania występów m.in. Dariusza Malejonka, Ilo & Friends, Seasonala czy Pomidoroffa. Koncertom towarzyszyły dyskusje o Białorusi, które prowadził znany białoruski dziennikarz Mikołaj Wawrzeniuk. Wśród wypowiadających się byli prezydent Lech Wałęsa, jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka, poseł KO Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Historycznego prof. UwB Oleg Łatyszonek, dziennikarz „Gazety Wyborczej” Adam Wajrak, mieszkańcy i przedstawiciele władz Białegostoku, białoruscy uchodźcy i przedstawiciele wspierających ich fundacji. Organizatorem spotkania był Piotr Czaban, dziennikarz, członek zespołu Roki.
 • Od 13 czerwca, po kilkunastu latach przerwy, powróciło bezpośrednie połączenie kolejowe Warszawa – Hajnówka. Trasę będą przemierzały dwa pociągi Intercity: TLK Żubr i TLK Biebrza.
 • 16 czerwca w białostockich Spod­kach odbyła się prezentacja książek Rusłana Kulewicza, białoruskiego dziennikarza z Grodna, który zmuszony był opuścić swoją ojczyznę. Kulewicz wydał dwa tytuły: „Jedno miasto, różne wspomnienia” i „Historie z grodzieńskich ulic”. Spotkanie zorganizowała fundacja Okno na Wschód.
 • 18 czerwca w Nowej Bibliotece Publicznej w Supraślu otwarto wystawę ,,Kafle supraskie”. Zaprezentowano na niej zabytki pochodzące z badań archeologicznych, poszukiwań i przypadkowych znalezisk podczas prac terenowych prowadzonych na terenie prawosławnego monasteru pod wezwaniem Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu i w jego okolicach. Organizatorami wystawy, która będzie czynna do końca października b.r., są Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Urząd Miejski w Supraślu.
 • Uniwersytet w Białymstoku ma nową bibliotekę. Zakończyła się przeprowadzka księgozbioru i bibliotecznych pracowni do nowoczesnego gmachu. 21 czerwca otwarta została wypożyczalnia, czytelnia ruszy wraz z początkiem nowego roku akademickiego.
 • Popularna audycja „Lato z Radiem”, od pięćdziesięciu lat emitowana podczas wakacji na antenie radiowej Jedynki, 22 czerwca zawitała do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. O swym skansenie i działalności stowarzyszenia opowiadał jego szef, Doroteusz Fionik. W audycji wystąpili także nasz redakcyjny kolega Tomasz Sulima, który opowiadał o specjałach kuchni podlaskich Białorusinów, oraz Walenty Selwesiuk ze wsi Mochnate (niegdysiejszy działacz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, potem prywatny przedsiębiorca), przybliżając słuchaczom dawnych osoczników strzegących lasu.
 • 26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць! Фота Ганны Кандрацюк
  26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць!
  Фота Ганны Кандрацюк
 • W czerwcu zakończył działalność dom tymczasowego pobytu dla Białorusinów w Białymstoku. Od grudnia schronienie znalazło w nim około czterdziestu osób, które były zmuszone opuścić swój kraj. Zamknięcie placówki ma związek z zatrzymaniem pod koniec maja opozycjonisty Ramana Pratasiewicza po zmuszeniu do lądowania w Mińsku samolotu, którym leciał z Aten do Wilna. Przebywający na emigracji w Polsce przeciwnicy reżimu Aleksandra Łukaszenki po tym bezprecedensowym fakcie poczuli się zagrożeni. W obawie, że białoruskie służby mogą ich namierzyć nawet za granicą, postanowili nie przebywać w jednym skupisku jak ten dom w Białymstoku.
 • 22 obywateli Afganistanu przekroczyło nielegalnie polsko-białoruską granicę. Patrol Straży Granicznej z Krynek natknął się na grupę w okolicach miejscowości Ozierany. Wcześniej patrol sąsiedniej placówki straży granicznej z Szudziałowa zatrzymał równie liczną grupę cudzoziemców w okolicy miejscowości Zubrzyca Mała. Białorusko-polską granicę przekroczyło tam jedenastu obywateli Afganistanu, dziewięciu z Rosji (narodowości czeczeńskiej), dwóch Palestyńczyków, Ormianina i Jordańczyka. Po wykonaniu niezbędnych czynności wszyscy zostali decyzją sądu umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Kętrzynie i Białymstoku. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w sumie 18 grup (150 osób), które nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa.
 • 26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць! Фота Ганны Кандрацюк
  26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць!
  Фота Ганны Кандрацюк

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у лютым

  185 – 12 (24).02.1839 г. быў скліканы сабор вуніяцкай царквы, які прыняў рашэньне пра яе далучэньне да праваслаўнай царквы. Каля 1,5 мільёна вернікаў (на беларускіх землях) было далучана да праваслаўя, частка з вуніятаў стала рыма-католікамі. Вунія на землях Каралеўства Польскага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (408) – 28.02.1616 г. у Несьвіжы  памёр Мікалай Кшыштоф Радзівіл (Сіротка) – нар. 12.07.1549 г. у Цьмеляве, дзяржаўны дзеяч Вялікага Княства Літоўскага, перайшоў з пратэстанцтва ў каталіцызм, падарожнічаў па Блізкім Усходзе (1583 – 1584) і вёў дзёньнік, у Несьвіж запрасіў італьянскага архітэктара Я. М. Бэрнардоні, пабудаваў у
 • (256) – 28.02.1768 г. утварэньне Барскай канфэдэрацыі.
 • (173) – 28.02.(12.03.)1851 г. у Чуднаве на Валыні памёр Ян Баршчэўскі (нар. Y 1781(?) г.  у Мурагах на Полаччыне) – паэт і празаік, вучыўся ў Полацкай езуіцкай калегіі, выдаваў у Пецярбургу альманах «Niezabudka» (1840 – 1844), аўтар зборніка прозы «Szlachcic Zawalnia czyli Białoruś w fantastycznych opowiadaniach» (Petersburg 1840). У красавіку 2019 г. у Чуднаве недалёка касьцёла была знойдзена надмагільная пліта з надпісам:  JAN BARSZCZEWSKI MIŁOŚNIK BOGA NATURY I LUDZI PISARZ NATCHNIEŃ  I CZUCIA. ŻYŁ CNOTLIWIE LAT 70. UMARŁ 28. LUTEGO 1851 ROKU. 12.09.2020 г. у Чуднаве устаноўлены помнік Я. Баршчэўскаму.
 • (122) – 28.02.1902 г. нар. Павал Гаўрыленка (пам. 2.02.1961 г.), жывапісец, заснавальнік Саюзу Беларускіх Мастакоў.
 • (97) – 28.02.1927 г. у Вільні выйшаў з друку апошні нумар грамадаўскай газэты „Наш Голас”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2024 Czasopis