Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2021)

На Падляшшы

  • W dniach 28-30 maja odbyła się 42. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. Została zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego związanego z pandemią. Nabożeństwa, rozmowy na tematy teologiczne, warsztaty i spotkania integracyjne odbyły się na wolnym powietrzu z wykorzystaniem nagłośnienia. Padczas pałomnictwa jaho arhanizatar – Bractwa Prawasłaŭnaj Moładzi – adnu z sustreczaŭ pryświaciŭ dyskusji pra „swaju” mowu. Pryniało ŭ joj udzieł bolsz za sotniu maładych ludziej. Adbyŭsia taksama konkurs padlaskich prymaŭkaŭ. Heta dokaz, szto nasza prawasłaŭnaja moładź – na sztodzień amal usia polskamoŭnaja – jaszcze trochi wiedaje i szanuje mowu swaich prodkaŭ.
  • Pod koniec maja do Sądu Rejonowego w Hajnówce wpłynął akt oskarżenia wobec mężczyzny, który podczas marszu żołnierzy wyklętych w tym mieście w 2018 r. miał na ubraniu symbol „Totenkopf”, kojarzony z niemieckimi żołnierzami SS. Białostocka prokuratura rejonowa po śledztwie, wszczętym w wyniku zawiadomienia rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, uznała to za przestępstwo propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa. To pierwszy akt oskarżenia, dotyczący uczestników prowokacyjnych marszów w Hajnówce, organizowanych przez środowiska narodowe, m.in. ONR.
  • 29 maja pod konsulatem białoruskim w Białymstoku odbyła się pikieta protestacyjna zorganizowana przez białoruską diasporę mieszkającą w stolicy Podlasia. Do manifestacji przyłączyli się przedstawiciele organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce oraz władze Białegostoku. Akcja wpisała się „globalną pikietę solidarności” zorganizowaną w wielu krajach z inicjatywy Swiatłany Cichanoŭskiej.
  • 4 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbył się premierowy pokaz krótkometrażowego filmu Piotra Łozowika (scenariusz i reżyseria) pt. „Bierz to dzieciak”. Osadzony w realiach Podlasia obraz opowiada o poszukiwaniu tożsamości, wartości, o podróży nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie i po zakamarkach świadomości. Zdjęcia do filmu wykonał znany podlaski filmowiec i fotograf Marek Włodzimirow. Możemy w nim usłyszeć tradycyjne białoruski pieśni śpiewane przez zespół Żemerwa ze Studziwód.
  • Od 5 do 12 czerwca trwała akcja protestu na polsko-białoruskich przejściach granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy Białostockiej. Zorganizowali ją przebywający w Polsce Białorusini, w tym przywódcy opozycji. Domagano się szybkiego wprowadzenia przez UE skutecznych sankcji wobec reżimu Łukaszenki oraz otwarcia lądowych granic. Przy głównym miejscu protestu w Bobrownikach jednorazowo brało udział nawet 200 osób, w tym artyści, którzy śpiewali najsłynniejsze protest-songi. Na krótki czas całkowicie zablokowano możliwość przejazdu do i z Białorusi. Podobne akcje odbywały się też na przejściach granicznych Białorusi z Litwą i Ukrainą.
  • 7 i 8 czerwca z wizytą na Podlasiu przebywał prezydent Andrzej Duda. Odwiedził szczególnie ważne miejsca dla Białorusinów i prawosławnych. W Zaleszanach oddał hołd ofiarom „Burego”. Pod upamiętniającym je krzyżem uklęknął i w asyście wojskowej złożył wieniec. Rozmawiał następnie o tragicznych powojennych doświadczeniach z mieszkańcami wsi. Odwiedził też Świętą Górę Grabarkę, gdzie rozmawiał z prawosławnym metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą oraz duchowieństwem. Prezydent przyjechał też do Bielska Podlaskiego, aby spotkać się w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Bronisława Taraszkiewicza  z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. 8 czerwca prezydent odwiedził jeden z zakładów firmy Pronar w Siemiatyczach.
  • 13 czerwca w białostockim pubie 6-Ścian odbył się koncert „Wolność dla Białorusi”. Na żywo wystąpili na nim białoruski bard i malarz, od 25 lat mieszkający w Polsce, Oleg Kobzar oraz białostocki muzyk Adam Romanoff. Odtwarzano też nagrania występów m.in. Dariusza Malejonka, Ilo & Friends, Seasonala czy Pomidoroffa. Koncertom towarzyszyły dyskusje o Białorusi, które prowadził znany białoruski dziennikarz Mikołaj Wawrzeniuk. Wśród wypowiadających się byli prezydent Lech Wałęsa, jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka, poseł KO Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Historycznego prof. UwB Oleg Łatyszonek, dziennikarz „Gazety Wyborczej” Adam Wajrak, mieszkańcy i przedstawiciele władz Białegostoku, białoruscy uchodźcy i przedstawiciele wspierających ich fundacji. Organizatorem spotkania był Piotr Czaban, dziennikarz, członek zespołu Roki.
  • Od 13 czerwca, po kilkunastu latach przerwy, powróciło bezpośrednie połączenie kolejowe Warszawa – Hajnówka. Trasę będą przemierzały dwa pociągi Intercity: TLK Żubr i TLK Biebrza.
  • 16 czerwca w białostockich Spod­kach odbyła się prezentacja książek Rusłana Kulewicza, białoruskiego dziennikarza z Grodna, który zmuszony był opuścić swoją ojczyznę. Kulewicz wydał dwa tytuły: „Jedno miasto, różne wspomnienia” i „Historie z grodzieńskich ulic”. Spotkanie zorganizowała fundacja Okno na Wschód.
  • 18 czerwca w Nowej Bibliotece Publicznej w Supraślu otwarto wystawę ,,Kafle supraskie”. Zaprezentowano na niej zabytki pochodzące z badań archeologicznych, poszukiwań i przypadkowych znalezisk podczas prac terenowych prowadzonych na terenie prawosławnego monasteru pod wezwaniem Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu i w jego okolicach. Organizatorami wystawy, która będzie czynna do końca października b.r., są Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Urząd Miejski w Supraślu.
  • Uniwersytet w Białymstoku ma nową bibliotekę. Zakończyła się przeprowadzka księgozbioru i bibliotecznych pracowni do nowoczesnego gmachu. 21 czerwca otwarta została wypożyczalnia, czytelnia ruszy wraz z początkiem nowego roku akademickiego.
  • Popularna audycja „Lato z Radiem”, od pięćdziesięciu lat emitowana podczas wakacji na antenie radiowej Jedynki, 22 czerwca zawitała do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. O swym skansenie i działalności stowarzyszenia opowiadał jego szef, Doroteusz Fionik. W audycji wystąpili także nasz redakcyjny kolega Tomasz Sulima, który opowiadał o specjałach kuchni podlaskich Białorusinów, oraz Walenty Selwesiuk ze wsi Mochnate (niegdysiejszy działacz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, potem prywatny przedsiębiorca), przybliżając słuchaczom dawnych osoczników strzegących lasu.
  • 26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць! Фота Ганны Кандрацюк
    26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць!
    Фота Ганны Кандрацюк
  • W czerwcu zakończył działalność dom tymczasowego pobytu dla Białorusinów w Białymstoku. Od grudnia schronienie znalazło w nim około czterdziestu osób, które były zmuszone opuścić swój kraj. Zamknięcie placówki ma związek z zatrzymaniem pod koniec maja opozycjonisty Ramana Pratasiewicza po zmuszeniu do lądowania w Mińsku samolotu, którym leciał z Aten do Wilna. Przebywający na emigracji w Polsce przeciwnicy reżimu Aleksandra Łukaszenki po tym bezprecedensowym fakcie poczuli się zagrożeni. W obawie, że białoruskie służby mogą ich namierzyć nawet za granicą, postanowili nie przebywać w jednym skupisku jak ten dom w Białymstoku.
  • 22 obywateli Afganistanu przekroczyło nielegalnie polsko-białoruską granicę. Patrol Straży Granicznej z Krynek natknął się na grupę w okolicach miejscowości Ozierany. Wcześniej patrol sąsiedniej placówki straży granicznej z Szudziałowa zatrzymał równie liczną grupę cudzoziemców w okolicy miejscowości Zubrzyca Mała. Białorusko-polską granicę przekroczyło tam jedenastu obywateli Afganistanu, dziewięciu z Rosji (narodowości czeczeńskiej), dwóch Palestyńczyków, Ormianina i Jordańczyka. Po wykonaniu niezbędnych czynności wszyscy zostali decyzją sądu umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Kętrzynie i Białymstoku. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w sumie 18 grup (150 osób), które nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa.
  • 26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць! Фота Ганны Кандрацюк
    26 чэрвеня на 82 годзе жыцця памёр Уладзімір Сідарук з вёскі Кузава каля Чаромхі, шматгадовы карэспандэнт «Нівы». З тыднёвікам быў звязаны з самога пачатку, з 1956 г. Да канца жыцця прысылаў свае допісы пра жыццё і праблемы жыхароў сваіх ваколіц. Часта наведваў рэдакцыю. Адышоў адзін з апошніх ужо ніўскіх карэспандэнтаў, якіх некалі было звыш сотні, і рэдакцыя ладзіла ім штогадовыя з’езды. Вечная памяць!
    Фота Ганны Кандрацюк

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (186) – 11.05.1838 г. у Вільні памёр Андрэй Сьнядэцкі (нар. 30.11.1768 г. у Рыдлеве каля Жніна), хімік, лекар, філёзаф і асьветнік, з 1797 г. працаваў як прафэсар хіміі і мэдыцыны ў Віленскім унівэрсытэце, у 1816-1822 гг. рэдагаваў „Wiadomości Brukowe”, аўтар першага падручніка хіміі на польскай мове „Początki chemii” (1800) i працы „Teoria jestestw organicznych” (1804-1811). Пахаваны на вясковым могільніку ў Гародніках Ашмянскага пав. недалёка родавага маёнтка Сьнядэцкіх у Балтупю.
  • (169) – 11.05.1855 г. Яўстафій Тышкевіч заснаваў у Вільні музэй старажытнасьцей. Большасьць экспанатаў была з тэрыторыі Беларусі.
  • (125) – 11.05.1899 г. у Вазьнясенску на Украіне ў сям’і выхадцаў з Беларусі нар. Глеб Глебаў (сапр. Сарокін), акцёр. З 1926 г. працаваў у Беларускім Дзяржаўным Тэатры імя Янкі Купалы. Вызначаўся ў камэдыйных ролях (Пустарэвіч ў „Паўлінцы” Я. Купалы, Туляга ў „Хто смяецца апошнім” К. Крапівы, Гарпагон у „Скупым” Мальера). Памёр 3.03.1967 г. у Менску, пахаваны на Усходніх могілках.
  • (71) – 11.05.1953 г. памёр у Быдгашчы Гасан Канапацкі (нар. 25.02.1879 г. у Менску), палкоўнік, беларускі дзеяч міжваеннага перыяду ў Вільні, камандзір беларускіх аддзелаў у польскім войску ў 1919-1921 гадах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis