Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2021)

На Падляшшы

 • У траўні Музей малой бацькаўшчыны са Студзіводаў правёў чарговы фестываль „Там па маёвуй росі”. Яго ўдзельнікі разам з калектывам „Жэмэрваа” вандравалі па Падляшшы. У Навасадах і Юшкавым Грудзе ў Міхалоўскай гміне выконвалі абрад з канапелькамі – велікоднымі песнямі, якія ў канцы ХІХ ст. Запіаў там польскі этнограф Міхал Фэдэроўскі. Фестываль наведаў таксама вёску Махнатае каля Гайнаўкі (на здымку) Фота з Фейсбука
  У траўні Музей малой бацькаўшчыны са Студзіводаў правёў чарговы фестываль „Там па маёвуй росі”. Яго ўдзельнікі разам з калектывам „Жэмэрваа” вандравалі па Падляшшы. У Навасадах і Юшкавым Грудзе ў Міхалоўскай гміне выконвалі абрад з канапелькамі – велікоднымі песнямі, якія ў канцы ХІХ ст. Запіаў там польскі этнограф Міхал Фэдэроўскі. Фестываль наведаў таксама вёску Махнатае каля Гайнаўкі (на здымку)
  Фота з Фейсбука
 • Po ponad miesiącu od wydalenia z Polski generalnej konsul Republiki Białoruś w Białymstoku Ałły Fiodorowej 30 kwietnia w jej miejsce został mianowany Wiktar Saczuk, dotychczasowy naczelnik jednego z wydziałów konsularnych MSZ w Mińsku. Fiodorawa, która kierowała białostockim konsulatem od 2015 r., została uznana za persona non grata na zasadzie wzajemności po wydaleniu w marcu z Białorusi kilku polskich dyplomatów.
 • 9 maja na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku i znajdującym się tam pomniku wdzięczności Armii Czerwonej rozwieszono biało-czerwone flagi. Zaniepokoiło to przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miejskiej Białegostoku, Pawła Myszkowskiego, który wystosował w tej sprawie zapytanie do prezydenta miasta. „Myślę, że po tylu latach to już każdy wie, że to nie było żadne wyzwolenie, tylko zmiana okupanta i nie mamy czego świętować, dlatego też pytam m.in.: czyja to była inicjatywa?, kto zlecił wystawienie tych flag?” – napisał. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku, Urszula Boublej, przyznała, że flagi 8 i 9 maja ustawiono tam na zlecenie miasta. Przypomniała, że tak się dzieje od 1992 roku. Takie działania wynikają z podpisanego pomiędzy Polską a Rosją traktatu o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy.
 • Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował o „wygaszeniu” współpracy regionu z Białorusią w związku z obecną sytuacją polityczną w tym kraju. W rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że instytucja, którą kieruje, jest jedynym urzędem wojewódzkim, gdzie wydawane są Karty Polaka. – Zainteresowanie nimi jest duże – powiedział. – Od drugiej połowy 2017 r. wydano ich 5,7 tys.
 • Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał wyrok Sądu Okręgowego, który trzem Polakom wymierzył kary po 1,5 roku ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, w wymiarze 30 godzin miesięcznie oraz 6 tys. zł zadośćuczynienia za znieważenie i pobicie obywateli Białorusi. Do incydentu doszło w 2019 r., a oskarżeni do tej pory odwoływali się od wydanego wcześniej wyroku.
 • Białystok ma być centrum pomocy Polakom na Wschodzie – zapowiedział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Ośrodek koordynujący pomoc dla Polaków z Białorusi to inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego i ma ona związek z represjami wobec Polaków za wschodnią granicą.
 • 15 maja w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się XXXVI Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Nową przewodniczącą organizacji, wybraną na 3,5-letnią kadencję, została pochodząca z Gródka Aleksandra Jarocka, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Znana jest ona też z występów podczas białoruskich festynów w regionie i konkursów piosenki białoruskiej. Віншуем!
 • Zebrano aż 1125 podpisów mieszkańców białostockiego osiedla Skorupy, popierających zmianę nazwy ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Podlaską. Ponieważ do zgłoszenia inicjatywy uchwałodawczej do Rady Miasta wystarczy 300 podpisów, władze Białegostoku uszanowały wolę mieszkańców i formalnie zajęły się inicjatywą. 24 maja Rada Miejska zadecydowała, że „Łupaszko” nadal będzie patronem wspomnianej ulicy, odrzucając tym samym propozycję mieszkańców zainteresowanego osiedla. Ostatecznie za pozbawieniem mjr. Szendzielarza patronatu nad ulicą na Skorupach opowiedziało się 11 radnych (9 z KO i 2 z Polski 2050), przeciw było 13, a 4 wstrzymało się od głosu. Przeciw razem z 12 radnymi PiS był radny KO Marcin Moskwa. Wstrzymali się od głosu radni KO: Katarzyna Bagan-Kurluta, Marek Tyszkiewicz i Jowita Chodzik. Radny KO Rafał Grzyb nie brał udziału w głosowaniu.
 • Z 2 do 3 mln zł zwiększył samorząd województwa podlaskiego dotacje na remonty zabytkowych obiektów sakralnych w województwie podlaskim. Wśród nich znalazło się siedem parafii prawosławnych oraz monaster Zwiastowania w Supraślu.
 • Znacząco zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS w województwie podlaskim. Po pierwszym kwartale tego roku wynosiła ponad 16,7 tys., co oznacza wzrost o 25 proc. względem podobnego okresu 2020 r. Najwięcej pracuje na Podlasiu Białorusinów – 44 proc., na drugim miejscu są pracownicy z Ukrainy – 40 proc. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 766 tys.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis