Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2021)

На Падляшшы

 • W Orli odkryto wielkie ceglano-kamienne fundamenty sprzed wieków Fot. z: bielsk.eu
  W Orli odkryto wielkie ceglano-kamienne fundamenty sprzed wieków
  Fot. z: bielsk.eu
 • 29 marca Rada Miasta Białystok przyjęła stanowisko wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec brutalnej kampanii prześladowań mniejszości polskiej w Białorusi, jaką w ostatnich dniach rozpętały władze białoruskie. Represje te zostały wymierzone przeciw działaczom Związku Polaków na Białorusi, którego jedynym celem jest prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej oraz pielęgnowanie tradycji narodowych. Nigdy nie pogodzimy się z tym, że nasi Rodacy z sąsiedniego Grodna, Brześcia, Lidy czy Wołkowyska doznają prześladowań tylko dlatego że są Polakami – czytamy w oświadczeniu. Stanowisko Rady Miasta poparł prezydent Tadeusz Truskolaski, który powiedział, że Białystok zawiesił współpracę z Grodnem od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich. 1 kwietnia podobne stanowisko w sprawie represjonowania ZPB ogłosił sejmik województwa podlaskiego. Władze województwa zapowiedziały jednak, że współpracę z obwodami grodzieńskim i brzeskim mimo to chcą kontynuować.
 • 31 marca Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim VII Zamiejscowy Wydział Karny w Hajnówce ogłosił nieprawomocny wyrok, w którym 18 obwinionych uznał za winnych popełnienia zarzucanego im wykroczenia – blokowania trasy przemarszu V Hajnowskiego Marszu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 23 lutego 2020 r.  Wszyscy zostali ukarani karami grzywny w wysokości po 200 zł.
 • „Kpt. Romuald Rajs „Bury” przypomina: Nie zapomnij podać narodowości i wyznania”. Taki wymowny plakat z podobizną tego słynnego „wyklętego”, zawisł na jednym ze słupów ogłoszeniowych w Hajnówce w kontekście rozpoczynającego się Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Nikt nie przyznał się do rozwieszenia wspomnianych plakatów, można się jednak domyślić, kto mógł to zrobić. Hajnówka jest słynna w całej Polsce ze swoich marszów organizowanych przez miejscowych nacjonalistów. Niesmaczna prowokacja.
 • 15 kwietnia Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o zwiększeniu z 400 do 450 tys. złotych budżetu konkursu na organizację przeglądów, konkursów, festiwali promujących kulturę mniejszości narodowych czy przedsięwzięć rocznicowych związanych z budowaniem niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród 29 projektów dotyczących kultury mniejszości narodowych na liście znalazło się 17 przedsięwzięć związanych z kulturą białoruską.
 • 18 kwietnia odprawiona została pierwsza liturgia w nowo zbudowanej kaplicy św. męcz. Hieorhija (Stepaniuka) w Policznej w gminie Kleszczele. Jerzy Stepaniuk urodził się w tej wsi w 1881 r., został ochrzczony w pobliskiej cerkwi w Werstoku. Przed rewolucją październikową wyjechał do Moskwy, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Skierowano go do parafii we wsi Andrejewskoje w Kazachstanie. Po przewrocie bolszewickim młody kapłan został pozbawiony życia wskutek czystki religijnej w Związku Sowieckim. W 2000 r. rosyjska Cerkiew uznała go za świętego. Upamiętniająca go kaplica w rodzinnej Policznej została wybudowana w roku ubiegłym – ze środków sponsorów i datków wiernych – w niespełna kilka miesięcy. Stanęła na działkach przekazanych przez gminę i jednego z mieszkańców.
 • Cenne znalezisko archeologiczne w Orli. Podczas prac ziemnych w związku z gazyfikacją miejscowości natrafiono na wielkie ceglano-kamienne fundamenty sprzed wieków. Sprowadzono archeologów z Białegostoku, którzy wstępnie stwierdzili, że są to pozostałości po kamienicy dworskiej Radziwiłłów. Pojawiły się przypuszczenia, iż wcześniej w tym miejscu stał zamek. Dobra radziwiłłowskie w Orli zostały zniszczone podczas potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie część cegieł z kamienicy wykorzystana została do budowy orlańskiej synagogi.
 • Od 1 maja wracają bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Walił. W tym roku kursy będą odbywały się nie tylko w weekendy, ale codziennie. Odjazdy z Białegostoku o 4.50 (od poniedziałku do piątku), 8.52 (soboty i niedziele), 15.45 (codziennie). Odjazdy z Walił: 5.49 (od poniedziałku do piątku), 10.27 (soboty i niedziele), 16.51 (codziennie). Podróżni wysiadający w Waliłach będą mogli skorzystać także z bezpłatnego busa do Gródka. Połączenie korzysta z dotacji samorządu województwa i wsparcia gminnych budżetów Gródka i Michałowa.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (622) – 1402 г. – крыжацкі наезд на Гарадзеншчыну (таксама на частку Беласточчыны), аблога Гарадзенскага замку.
 • (70) – 22.04.1954 г. у Латвіі памёр Сяргей Сахараў (нар. 29.09.1880 г. у Полацку), беларускі фальклярыст і пэдагог, закончыў унівэрсытэт у Тарту (1911), узначальваў Беларускі аддзел Міністэрства асьветы Латвіі (1921-1925), у 1925-1932 гг. дырэктар Дзьвінскай Беларускай Гімназіі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis