Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2021)

На Падляшшы

 • 25.03.2021. Бел-чырвона-белыя сцягі на беластоцкай ратушы Радыё Рацыя
  25.03.2021. Бел-чырвона-белыя сцягі на беластоцкай ратушы
  Радыё Рацыя
 • 11 marca pochodzący z Białegostoku kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta RP Szymon Hołownia poinformował o dołączeniu do jego ruchu 2050 dwójki niezależnych białostockich radnych, którzy mandaty uzyskali z listy Koalicji Obywatelskiej. Jeden z nich to Tomasz Kalinowski, białostocki nauczyciel, który do rady miejskiej dostał się jako przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia. W listopadzie ub.r. opuścił klub KO. Przyczyną jego decyzji nieoficjalnie było to, że nie udało się skasować niechlubnej, szczególnie dla prawosławnych, nazwy ulicy „Łupaszki”, w co był mocno zaangażowany. Wcześniej do ruchu Hołowni dołączył były podlaski wojewoda i wicemarszałek województwa Maciej Żywno, który dwa lata temu wypisał się z Platformy Obywatelskiej.
 • 17 marca przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z Igorem Bancerem, muzykiem i działaczem społecznym, który oczekując na proces prowadził w jednym z więzień głodówkę. Zorganizowali ją przyjaciele skupieni w grupie Białystok Punx Crew, zajmującej się m.in. organizacją koncertów, do których dołączyli m.in. działacze podlaskiego KOD i Partii Razem oraz diaspory białoruskiej Białegostoku, owinięci w biało-czerwono-białe flagi.
 • 23 marca w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się wideokonferencja, poświęcona zagadnieniom w zakresie pytań o narodowość i język w tegorocznym Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, który zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 września. O szczegółach poinformowali wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrekcja Urzędu Statystycznego w Białymstoku. W spotkaniu za pomocą wideołączy wzięli udział urzędnicy z większości urzędów gmin, w których zamieszkuje nasza mniejszość – Bielsk Podlaski, Orla, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka i Czeremcha – a także gmin Puńsk i Sejny, zwarcie zamieszkiwanych przez polskich Litwinów. Do wideokonferencji włączyli się również przedstawiciele organizacji litewskich, rosyjskiej i tatarskiej oraz dziennikarze Białoruskiego Radia Racja i z redakcji programów dla mniejszości w Polskim Radiu Białystok.
 • 24 marca Podlaski Instytut Kultury zorganizował spotkanie online z dziennikarzami Polskiego Radia Białystok, Alicją Pietruczuk i Źmicierem Kościnem, autorami reportażu „Pieśni przebudzenia”. Opowiadali oni o tym, jak powstawała ich audycja o sile białoruskich protestów, która zdobyła Grandf Prix w tegorocznym konkursie Krajowej Rady Radiofonii u Telewizji. W wydarzeniu – z okazji Dnia Niepodległości 25 Sakawika – wzięła też udział Marta Szałkiewicz, śpiewając piosenki swego ojca, białoruskiego barda Wiktara Szałkiewicza.
 • Białostocka Galeria Arsenał znalazła się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych galerii sztuki współczesnej w kraju tygodnika „Polityka”. Ta stosunkowo niewielka miejska instytucja znalazła się tuż za potężnymi warszawskimi placówkami – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerią Zachęta. Od 1990 roku placówkę prowadzi Monika Szewczyk. Galeria Arsenał jest miejską instytucją kultury, finansowaną z budżetu Białegostoku.
 • 30 lat działalności ma za sobą Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Został on powołany do życia w 1991 r. z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego. Od tamtego czasu prowadzi bardzo aktywną działalność kulturalną, artystyczną, edukacyjną i wydawniczą, których celem jest badanie tożsamości kulturowej regionu oraz dialog międzykulturowy.
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę i podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi między Kuźnicą (przy granicy z Białorusią) a Sokółką. Powstaną pierwsze w Polsce kilometry drogi ekspresowej S19 od granicy z Białorusią. Wartość umowy na odcinek Kuźnica-Sokółka to 526,22 mln zł – inwestycję za tę kwotę wykona firma PORR. W województwie podlaskim jest już w realizacji 56,76 kilometrów drogi ekspresowej S19.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis