Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (2)

    UB-oŭcy z Sakołki, jakija pravia try let viali śledztvo, ustanavili, szto maldunak na rasstralanych „kamunistaŭ” skłali sołtys z Łapiczaŭ Ivan Charuży, sołtys z Trejglaŭ Franak Karpuk i padsołtys z hetaj vioski Edzik Jurczenia. Pad kaniec grudnia 1942 r. mielisa jany sptakacca ŭ czaćvier na bazary…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2021)

На Падляшшы

  • 25.03.2021. Бел-чырвона-белыя сцягі на беластоцкай ратушы Радыё Рацыя
    25.03.2021. Бел-чырвона-белыя сцягі на беластоцкай ратушы
    Радыё Рацыя
  • 11 marca pochodzący z Białegostoku kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta RP Szymon Hołownia poinformował o dołączeniu do jego ruchu 2050 dwójki niezależnych białostockich radnych, którzy mandaty uzyskali z listy Koalicji Obywatelskiej. Jeden z nich to Tomasz Kalinowski, białostocki nauczyciel, który do rady miejskiej dostał się jako przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia. W listopadzie ub.r. opuścił klub KO. Przyczyną jego decyzji nieoficjalnie było to, że nie udało się skasować niechlubnej, szczególnie dla prawosławnych, nazwy ulicy „Łupaszki”, w co był mocno zaangażowany. Wcześniej do ruchu Hołowni dołączył były podlaski wojewoda i wicemarszałek województwa Maciej Żywno, który dwa lata temu wypisał się z Platformy Obywatelskiej.
  • 17 marca przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z Igorem Bancerem, muzykiem i działaczem społecznym, który oczekując na proces prowadził w jednym z więzień głodówkę. Zorganizowali ją przyjaciele skupieni w grupie Białystok Punx Crew, zajmującej się m.in. organizacją koncertów, do których dołączyli m.in. działacze podlaskiego KOD i Partii Razem oraz diaspory białoruskiej Białegostoku, owinięci w biało-czerwono-białe flagi.
  • 23 marca w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się wideokonferencja, poświęcona zagadnieniom w zakresie pytań o narodowość i język w tegorocznym Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, który zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 września. O szczegółach poinformowali wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrekcja Urzędu Statystycznego w Białymstoku. W spotkaniu za pomocą wideołączy wzięli udział urzędnicy z większości urzędów gmin, w których zamieszkuje nasza mniejszość – Bielsk Podlaski, Orla, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka i Czeremcha – a także gmin Puńsk i Sejny, zwarcie zamieszkiwanych przez polskich Litwinów. Do wideokonferencji włączyli się również przedstawiciele organizacji litewskich, rosyjskiej i tatarskiej oraz dziennikarze Białoruskiego Radia Racja i z redakcji programów dla mniejszości w Polskim Radiu Białystok.
  • 24 marca Podlaski Instytut Kultury zorganizował spotkanie online z dziennikarzami Polskiego Radia Białystok, Alicją Pietruczuk i Źmicierem Kościnem, autorami reportażu „Pieśni przebudzenia”. Opowiadali oni o tym, jak powstawała ich audycja o sile białoruskich protestów, która zdobyła Grandf Prix w tegorocznym konkursie Krajowej Rady Radiofonii u Telewizji. W wydarzeniu – z okazji Dnia Niepodległości 25 Sakawika – wzięła też udział Marta Szałkiewicz, śpiewając piosenki swego ojca, białoruskiego barda Wiktara Szałkiewicza.
  • Białostocka Galeria Arsenał znalazła się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych galerii sztuki współczesnej w kraju tygodnika „Polityka”. Ta stosunkowo niewielka miejska instytucja znalazła się tuż za potężnymi warszawskimi placówkami – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerią Zachęta. Od 1990 roku placówkę prowadzi Monika Szewczyk. Galeria Arsenał jest miejską instytucją kultury, finansowaną z budżetu Białegostoku.
  • 30 lat działalności ma za sobą Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Został on powołany do życia w 1991 r. z inicjatywy Krzysztofa Czyżewskiego. Od tamtego czasu prowadzi bardzo aktywną działalność kulturalną, artystyczną, edukacyjną i wydawniczą, których celem jest badanie tożsamości kulturowej regionu oraz dialog międzykulturowy.
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę i podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi między Kuźnicą (przy granicy z Białorusią) a Sokółką. Powstaną pierwsze w Polsce kilometry drogi ekspresowej S19 od granicy z Białorusią. Wartość umowy na odcinek Kuźnica-Sokółka to 526,22 mln zł – inwestycję za tę kwotę wykona firma PORR. W województwie podlaskim jest już w realizacji 56,76 kilometrów drogi ekspresowej S19.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    750 – няўдалая аблога ў 1274 г. Наваградка аб’яднанымі галіцка-валынскімі і татарскімі войскамі. 510 –  8.09.1514 г.  перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (526) – У 1498 г. вялікі князь Аляксандар Ягелончык абдараваў Драгічын на Бузе магдэбурскім правам на самакіраваньне. У хуткім часе Драгічын стаў чацьвёртым па велічыні і значэньні горадам Вялікага Княства Літоўскага пасьля Вільні, Гародні і Бярэсьця.
  • (33) – 19.09.1991 г. Вярхоўны Савет БССР зацьвердзіў назву адроджанай беларускай дзяржавы: Рэспубліка Беларусь. Таксама вырашыў, што яе дзяржаўнымі сымбалямі будуць бел-чырвона-белы сьцяг ды герб Пагоня.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis