Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  20. Szpieg z pastarunku milicji ŭ Szudziałavie

  Kali ŭ żnivo 1944 r. krasnaarmiejcy asvabadzili tutejszyja ziemli ad hitleraŭcaŭ, kala Szudziałava ażyvilisa katoliki, jakija jaszcze za Niemca zapisalisa da Armii Krajovaj. Takuju jaczejku ŭ Kazłovym Łuzie sarhanizavaŭ vosieniu 1942 r. Adolf Filipowicz z susiedniaho Biełaha Łuha. U AK ŭstupiŭ miż inszym Adolf Ogilba…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  4. Hajnuvka zbliźka

  To był maj, pachniała Saska Kępa / Szalonym, zielonym bzem – spivała Maryla Rodowicz u radivi kirovcy autobusa, kotorym my, dvadceť učenikôv škoły v Horodčyni i jeji dyrektorka pani Renia, voročalisie dochaty z vyciečki do Varšavy…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

На Падляшшы

 • Беластоцкі „Світанак” на сцэне „Пэрэточа” ў Гайнаўцы Радыё Рацыя
  Беластоцкі „Світанак” на сцэне „Пэрэточа” ў Гайнаўцы
  Радыё Рацыя
 • Białoruskie Towarzystwo Historyczne wydało oświadczenie, potępiające niszczenie miejsc pamięci i grobów polskich żołnierzy w Białorusi. „W naszej cywilizacji przyjęto za normę szacunek nie tylko dla swoich, lecz także obcych żołnierzy, a nawet wrogów. Oznacza to także staranie o ich godny pochówek. Obecne niszczenie grobów polskich żołnierzy to skrajne barbarzyństwo. Samozwańczy reżim Łukaszenki przekroczył kolejną nieprzekraczalną granicę. Cel tych haniebnych czynów jest oczywisty – skłócenie narodu polskiego z narodem białoruskim. Nie ma na to naszej zgody!” – napisał przewodniczący BTH prof. Oleg Łatyszonek.
 • 30 czerwca oddano do użytku część pierwszego stacjonarnego wiejskiego hospicjum w Makówce (gm. Narew). W Ośrodku Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjnym, prowadzonym przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, na czele z doktorem Pawłem Grabowskim, docelowo ma się znaleźć około 50 łóżek dla chorych, którzy wymagają całodobowej specjalistycznej opieki. Inwestycja w Makówce została w znacznym stopniu sfinansowana społecznie, budowa kosztowała do tej pory około 15 mln zł (potrzeba jeszcze 1,5 mln zł na jej dokończenie). W hospicjum będą działać gabinety specjalistyczne, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz centrum szkoleniowe medycyny paliatywnej.
 • Zapora na polsko-białoruskiej granicy prawie gotowa. 30 czerwca w Kuźnicy nastąpiło oficjalne przekazanie stalowo-betonowej konstrukcji inwestorowi, czyli Straży Granicznej, przez wykonawców – firmę Budimex oraz konsorcjum Unibepu i Budrexu. W wydarzeniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Zaporę na granicy polsko-białoruskiej zbudowano z wykorzystaniem blisko 50 tysięcy ton stali. Stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Bariera ma wysokość 5,5 metra. Zwieńczona jest drutem żyletkowym. Ciągnie się przez 186,25 km – tylko w województwie podlaskim (nie ma jej na terenach bagiennych i podmokłych). Przy zaporze powstanie też wkrótce system elektronicznego nadzoru.
 • Od 1 lipca, mimo otwarcia dla turystów miejscowości położonych w strefie przy granicy z Białorusią, wciąż niewielu turystów odwiedza te tereny. W Białowieży na przykład, zdaniem miejscowych hotelarzy i właścicieli kwater agroturystycznych, obłożenie miejsc noclegowych wynosiło zaledwie 15-20 proc.
 • 9-10 жніўня ў манастыры ў Супраслі прайшлі двухдзённыя ўрачыстасці ў гонар Супрасльскай іконы Маці Божай. Набажэнства ўзначаліў мітрапаліт Сава. У святой літургіі ўдзельнічалі таксама прадстаўнікі ўладаў. Ад імя маршалка ваяводства уладыку Саву і вернікаў са святам павіншавалі член управы Веслава Бурнас і радны Славамір Назарук (на здымку) Wrota Podlasia
  9-10 жніўня ў манастыры ў Супраслі прайшлі двухдзённыя ўрачыстасці ў гонар Супрасльскай іконы Маці Божай. Набажэнства ўзначаліў мітрапаліт Сава. У святой літургіі ўдзельнічалі таксама прадстаўнікі ўладаў. Ад імя маршалка ваяводства уладыку Саву і вернікаў са святам павіншавалі член управы Веслава Бурнас і радны Славамір Назарук (на здымку)
  Wrota Podlasia
 • 9 lipca w Domu Ludowym w Sokolu (gm. Michałowo) odbył się finał Festiwalu Białoruskiej Tradycji „Soncahraj”, zorganizowanego przez Fundację Tutaka. Cykl imprez, obejmujący warsztaty i koncerty białoruskiego śpiewu tradycyjnego, a także elementy tradycji kulinarnej, wędrował po miejscowościach Podlasia (Narew, Załuki) i zakończył się w Sokolu koncertami, pokazami kulinarnymi i potańcówką.
 • W dniach 15-16 lipca w uroczysku Boryk koło Gródka odbył się po raz drugi białoruski Festiwal Przebudzonych „Tutaka”. Podobnie jak roku temu oprócz tradycyjnych koncertów (z Lavonem Volskim jako gwiazdą) organizatorzy zaproponowali uczestnikom imprezy spektakle, warsztaty, panele dyskusyjne, akcje artystyczne i wystawy. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Tutaka.
 • W dniach 23-25 lipca w Czeremsze odbył się 27. Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”. Przez trzy dni na scenie głównej wystąpiło kilkunastu wykonawców muzyki folkowej z Polski i zagranicy (m.in. Ukrainy, Białorusi, Węgier, Iranu, Syrii). Wśród gwiazd festiwalu znalazł się ukraiński zespół Haydamaky, z którym wystąpił znany polski pisarz Andrzej Stasiuk – razem wykonywali utwory muzyczne do sonetów Adama Mickiewicza. W festiwalowym miasteczku, oprócz jarmarku rękodzieła, odbywały się ponadto imprezy towarzyszące – spotkania z pisarzami, wykłady, dyskusje, warsztaty. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze.
 • W dniach 22 lipca – 7 sierpnia odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”. Teatry z Polski i zagranicy (Argentyny, Niemiec, Hiszpanii, Izraela, Szwajcarii i Włoch) zaprezentowały 22 spektakle, które mieszkańcy Podlasia mogli zobaczyć aż w 80 pokazach. Artyści odwiedzili m.in. Hajnówkę, Bielsk Podlaski, Białowieżę, Narew, Orlę, Stary Dwór, Policzną, Długi Bród i in. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” z Policznej.
 • 30 lipca w monsterze św. Katarzyny w Zaleszanach odbyły się główne uroczystości z okazji święta Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej, która nawiązuje do tragicznych wydarzeń na tym terenie z 1946 r. Wówczas oddział polskiego podziemia zbrojnego, dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury” podpalił Zaleszany i kilka innych białoruskich wsi, dokonując mordu na mieszkańcach. W tym roku wieczorem w przeddzień święta do monasteru po raz pierwszy przybyły piesze pielgrzymki z Bielska i Hajnówki.
 • 30 lipca na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku odbył się finisaż wystawy Leona Tarasewicza. Ekspozycja tego jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów pojawiła się na białostockiej uczelni 22 czerwca, w związku z przyznaniem mu tytułu doktora honoris causa UwB.
 • 30 lipca w amfiteatrze nad zalewem w Zarzeczanach koło Gródka odbył się 22. Międzynarodowy Festiwal „Siabroskaja Biasieda”. Publiczność bawiła się przy białoruskiej muzyce, odbyły się też rozmaite plebiscyty i konkursy. Gwiazdą imprezy był zespół Horpyna, a organizatorami Gminne Centrum Kultury w Gródku i Wójt Gminy Gródek.
 • 30 lipca w Hajnówce odbył się XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze 2022”. Organizatorem imprezy jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce. Festiwal ma na celu prezentowanie kultur narodów, zamieszkujących obecnie bądź w przeszłości region Puszczy Białowieskiej – Białorusinów, Polaków, Ukraińców, Tatarów, Żydów, Romów, Niemców.
 • 7 жніўня ў Беластоку прайшоў беларускі Марш годнасці Радыё Рацыя
  7 жніўня ў Беластоку прайшоў беларускі Марш годнасці
  Радыё Рацыя
 • 31 lipca Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku zorganizowało pielgrzymkę śladami Męczenników Podlaskich w parafii prawosławnej w Maleszach. Pielgrzymi odwiedzili spacyfikowane na przełomie stycznia i lutego 1946 r. przez oddział „Burego” wsie Puchały Stare, Zanie, Szpaki oraz cmentarz prawosławny w Maleszach, gdzie Białoruskie Towarzystwo Historyczne i inicjatywa Nasza Pamięć budują pomnik na grobie męczennicy Marii Pietruczuk. Trwa zbiórka pieniężna na jego wykonanie. Do tej pory zebrano ponad 30 tys. zł (pielgrzymi ofiarowali 1176 zł). Środków finansowych wciąż brakuje z uwagi na rosnące ceny usług i materiałów budowlanych. Ofiary można wpłacać na konto bankowe Białoruskiego Towarzystwa Historycznego: IBAN PL 70 1240 5211 1111 0000 4930 2882, z dopiskiem „Pomnik Św. Marii Pietruczuk”.
 • 6 sierpnia w Michałowie odbyła się kolejna edycja Prymackaj Biasiedy. Na scenie w amfiteatrze zaprezentowali się wykonawcy polscy, białoruscy i ukraińscy. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.
 • 6 sierpnia w Mielniku odbyły się XXXI Muzyczne Dialogi na Bugiem. Organizatorem imprezy byli Wójt Gminy Mielnik i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.
 • 7 sierpnia ulicami centrum Białegostoku do konsulatu Białorusi przeszedł Marsz Godności. Zorganizowała go białoruska diaspora Białegostoku w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi. Maszerujący skandowali hasła w trzech językach: białoruskim, polskim i ukraińskim. Wydarzenie wsparły władze Białegostoku i województwa podlaskiego.
 • W dniach 7-14 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą odbył się 8. Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód”. Jak co roku organizatorzy zaproponowali spotkania ze znanymi osobami, których twórczość i działalność wiąże się nierozerwalnie ze Wschodem. Wśród nich znaleźli się m.in. Wojciech Jagielski, Artur Domosławski, Krystyna Kurczab-Redlich, Leon Tarasewicz, Grzegorz Kasdepke, Adam Zbyryt, Jan Smyk. Festiwal stworzyli i organizują Piotr Brysacz – dziennikarz i wydawca oraz Piotr Malczewski – fotograf i podróżnik.
 • Fundacja Okno na Wschód rozpoczęła kampanię społeczną „Białystok – tu mieszkam”, której bohaterami mają być aktywni zawodowo uchodźcy z Białorusi, mieszkający w Białymstoku i współtworzący miejską społeczność. Efektem kampanii ma być wystawa fotograficzna.
 • 18 i 19 sierpnia na Świętej Górze Grabarce odbyły się doroczne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego (Spasa). Wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, w tym również przybywających pieszo, z różnych rejonów Podlasia i Polski. Główne liturgie celebrował prawosławny metropolita warszawski i całej Polski w otoczeniu licznych hierarchów. Specjalnym gościem uroczystości był prawosławny metropolita Wilna i Litwy Innocenty.
 • W dniach 25-28 sierpnia odbyła się w Białymstoku 10. edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. W ponad 20 wydarzeniach – koncertach, wystawach, spotkaniach, pokazach filmów, wzięli udział artyści polscy, białoruscy i ukraińscy, a także goście z odległych rejonów świata – Gambii, Tajwanu i Kolumbii. Imprezy organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury, pod egidą Narodowego Centrum Kultury, są częścią szerszego projektu, łączącego trzy miasta Polski wschodniej – Rzeszów, Lublin i Białystok właśnie.
 • Na granicy polsko-białoruskiej trwa instalacja słupów pod kamery, które będą elementem bariery elektronicznej. Tymczasem, jak podaje Straż Graniczna, białoruscy funkcjonariusze w wielu punktach niszczą zaporę na granicy za pomocą szlifierek kątowych i przecinaków, by przemycać migrantów. Innym sposobem na pokonanie granicy są podkopy pod zaporą. Latem średnia liczba nielegalnych przekroczeń wyniosła 80 na dobę (w ubiegłym roku było to 800).
 • 29 lipca w rzece Świsłocz, na granicy polsko-białoruskiej, zostały odnalezione zwłoki nieznanej osoby. Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zdarzenia. Zdaniem śledczych mogło do niego dojść po stronie białoruskiej.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў снежні

  760 – У 1263 г. паявілася першая пісаная зьвестка пра вядомы Ляшчынскі манастыр, які знаходзіўся на прадмесьці Пінска. 755 – 9.12.1268 г. быў забіты галіцкім князем Львом Данілавічам Войшалк, князь наваградзкі, вялікі князь ВКЛ (1263 – 1267) 735 – Пасьля …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (428) – у 1595 г. казацкае паўстаньне С. Налівайкі ахапіла беларускія землі. Казацкія атрады занялі Слуцак, спалілі Магілёў.
 • (186) – 5.12.1837 г. на Віцебшчыне нар. Аляксандар Вярыга (пам. 26.03.1905 г. у Адэсе), хімік, педагог, выпускнік Пацярбурскага Унівэрсытэту, вучань Д. Мендзялеева, пашыраў свае веды за мяжой. Дасьледаваў хімічны склад прыроднага газу, прафэсар Новасібірскага Унівэрсытэту, аўтар шэрагу дасьледаваньняў па хіміі.
 • (156) – 5.12.1867 г. у маёнтку Зулава Сьвянцянскага пав. нар. Юзаф Пілсудскі (пам. 12.05.1935 г.), выдатны польскі палітычны дзеяч.
 • (137) – 5.12.1886 г. у маёнтку Капланцы, Ігуменскага павету нар. Мікола Равенскі (пам. 9.03.1953 г. у Лювэне, Бэльгія), кампазытар, дырыгент, музычны крытык. Напісаў музыку да многіх вершаў беларускіх паэтаў, таксама кампанаваў рэлігійную музыку. Зьяўляецца між іншым аўтарам музыкі на словы Н. Арсеньневай „Магутны Божа”. У апошнія гады жыцьця кіраваў хорам беларускіх студэнтаў у Бэльгіі, зь якім даў многа канцэртаў у краінах заходняй Эўропы.
 • (106) – 5-17 (18-30).12.1917 г. у гарадзкім тэатры ў Менску адбыўся І Усебеларускі з’езд, на якім вырашалася пытаньне пра самавызначэньне і дзяржаўнасьць Беларусі. Удзельнічала 1872 дэлегатаў. Бальшавікі арыштавалі прэзідыюм з’езду. Рада з’езду працягвала дзейнасьць, быў створаны Выканаўчы Камітэт Рады, які падрыхтаваў акты незалежнасьці Беларусі.
 • (76) – 5.12.1947 г. у в. Сялец Бярозаўскага раёна нар. Алесь Разанаў – паэт, пэдагог, рэдактар. Актыўны дзеяч дэмакратычнай плыні беларускай літаратуры. Памёр 26.08.2021 г. у Менску.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis