Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за V.2020)

На Падляшшы

 • Pod koniec kwietnia biskup supraski Andrzej poinformował na antenie Radia Orthodoxia, że Ikona Bogurodzicy „Życiodajne Źródło” w Supraślu zaczęła pokrywać się mirrem, czyli pachnącym olejem. Biskup uznał to za objaw szczególnej łaski bożej – wsparcia w szczególnie trudnych czasach epidemii. Ikonę „Życiodajne Źródło” wynoszono dotąd zawsze w procesjach podczas epidemii i chorób. Jej historia związana jest z cudownym uzdrowieniem ślepca w Konstantynopolu w 450 r.
 • 28 kwietnia zmarł Anatol Porębski, mieszkający w Waliłach-Stacji (gm. Gródek) białoruski poeta, członek miejscowej grupy literackiej „Kłosy”, działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Swoje wiersze drukował w białoruskich gazetach, w tym w dwujęzycznych lokalnych „Wiadomościach Gródeckich – Haradockich Nawinach” oraz w poetyckich antologiach. Miał 92 lata.
 • Od 1 maja Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie ma nowego dyrektora. Został nim Paweł Oziabło, dotychczasowy wiceszef tej instytucji, muzyk, kompozytor i pedagog muzyczny, gitarzysta znanego zespołu Oddział Zamknięty.
 • 3 maja w prawosławnym monasterze w Zwierkach w gminie Zabłudów miały miejsce doroczne uroczystości ku czci św. męczennika Gabriela Zabłudowskiego, patrona ziemi podlaskiej oraz dzieci i młodzieży. W związku z pandemią koronawirusa nie odbyły się w tym roku tradycyjne pielgrzymki, zaś nabożeństwa były dostosowane do wymogów sanitarnych, obowiązujących podczas epidemii.
 • W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę, planowana na 22-24 maja, odbyła się wirtualnie. Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, organizator przedsięwzięcia, przeprowadziło transmisję na żywo (za pośrednictwem portalu cerkiew.pl) nabożeństw, uroczystości poświęcenia i ustawienia krzyża na Świętej Górze Grabarce, internetowych paneli dyskusyjnych oraz warsztatów. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy dojdą do skutku sierpniowe piesze pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę na Święto Przemienienia Pańskiego (Spasa).
 • Muzeum Podlaskie będzie miało nowego dyrektora. 12 maja komisja przeprowadzająca konkurs na to stanowisko ogłosiła, że wskaże Waldemara Wilczewskiego, zastępcę wójta gminy Turośń Kościelna, byłego naczelnika białostockiego oddziału IPN. W konkursie startowały jeszcze dwie osoby, Andrzej Lechowski, historyk i muzealnik, od 30 lat szef Muzeum Podlaskiego, oraz była kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu Krystyna Stawecka.
 • 17 maja w Muzeum Ikon w Supraślu otwarto wystawę „Ikona – droga przez życie”. Wśród prezentowanym ikon nalazły się trzy prace Jerzego Nowosielskiego, wypożyczone ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wszystkie pokazywane prace pochodzą z końca lat 50. i początku 60. XX w. Ekspozycja potrwa do 28 czerwca.
 • 21 maja artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, wspólnie z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku czytali online fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Czytanie wyreżyserowała Alena Ghannom, a przedstawienie można było obejrzeć na Facebooku białostockiego teatru. Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Teatru Publicznego.
 • 21 maja wystartowały Wirtualne Targi Książki BookTarg. Zastąpiły one odwołane z powodu pandemii znane doroczne Targi Książki w Białymstoku. Przez cztery dni spotkać się można było online z ponad czterdziestoma autorami, wśród których znaleźli się m.in. Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Jakub Małecki, Max Czornyj, Jacek Dukaj, Tomasz Bagiński. Organizatorami targów były portale Legimi, Lubimy czytać.pl i Allegro. Udział w BookTargu był bezpłatny – każdy mógł wziąć w nim udział, siedząc bezpiecznie w domu przed ekranem komputera lub smartfona.
 • Jeden z największych przemytów papierosów w historii udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz celnicy. W naczepie TIR-a jadącego z Białorusi przez przejście graniczne w Bobrownikach znajdowało się 875 tys. paczek nielegalnych papierosów. Gdyby ten towar trafił do sprzedaży, skarb państwa straciłby ponad 20 milionów złotych (ich szacunkowa wartość rynkowa to ponad 12,3 miliona zł). Kierowcy – obywatelowi Białorusi – za tak duży przemyt grozi kara pobawienia wolności nawet do 10 lat.
 • 2 mln 400 tys. zł przeznaczył w 2020 r. samorząd województwa podlaskiego na remonty, prace konserwatorskie i renowacje zabytków (prawie o 1,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym). Wśród 45 beneficjentów znalazło się sześć prawosławnych parafii – w Boćkach, Dubinach, Fastach, Pasynkach, Tokarach i Topilcu. Również prawosławny monastyr w Supraślu otrzymał dotację na rekonstrukcję XVI-wiecznych fresków.
 • W turkowickim żeńskim monasterze zakończono pierwszy etap budowy (stan surowy zamknięty) cerkiewki św. Paraskiewy Turkowickiej. Część środków pozyskano w ramach akcji „Wspólne Dzieło 2020”, w której wierni mogli przekazać datki lub pomóc bezpośrednio przy pracy na budowie. W związku z dużymi kosztami dalszych prac, monaster zwraca się z prośbą o dalszą pomoc finansową, przypominając że imiona wszystkich, którzy okazali i jeszcze okażą swoje finansowe wsparcie zostaną umieszczone pod krzyżem w kopule nowej cerkwi. Ofiar można dokonywać na konto monasteru: Monaster Opieki Matki Bożej, 22-546 Turkowice 133; PKO S.A. 90 1240 2829 1111 0010 2240 1819

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (622) – 1402 г. – крыжацкі наезд на Гарадзеншчыну (таксама на частку Беласточчыны), аблога Гарадзенскага замку.
 • (70) – 22.04.1954 г. у Латвіі памёр Сяргей Сахараў (нар. 29.09.1880 г. у Полацку), беларускі фальклярыст і пэдагог, закончыў унівэрсытэт у Тарту (1911), узначальваў Беларускі аддзел Міністэрства асьветы Латвіі (1921-1925), у 1925-1932 гг. дырэктар Дзьвінскай Беларускай Гімназіі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis