Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за IV.2020)

На Падляшшы

 • 9 kwietnia w Suwałkach w wieku 93 lat zmarł Andrzej Strumiłło. Ten wszechstronny artysta – malarz, rzeźbiarz, fotograf i scenograf, a także poeta i pisarz – urodził się 23 października 1927 r. w Wilnie. Ukończył studia na wydziale malarstwa krakowskiej ASP, której następnie był wykładowcą. Swoje liczne podróże po świecie (odwiedził m.in. Nepal, Chiny, Indie, Japonię, Mongolię, Turcję, Syrię) dokumentował cyklami rysunkowymi i fotograficznymi. Wydał też trzy tomy poezji oraz zbiór dzienników. Razem z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą zainicjował powstanie „Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego”, zbioru esejów 20 pisarzy z Polski, Litwy i Białorusi. Profesor Andrzej Strumiłło był jednym z pomysłodawców założenia Wigierskiego Parku Narodowego. Za swoje zasługi otrzymał liczne państwowe medale i odznaczenia, w tym m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Krzyże: Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 r. we współpracy z Ministerstwem Kultury w Suwałkach otworzono poświęconą mu stałą galerię, gdzie prezentowane są jego obrazy, rzeźby, fotografie, rysunki, cykle graficzne. Andrzej Strumiłło spoczął na cmentarzu parafialnym w Magdalenowie na Suwalszczyźnie.
 • W Wielkim Tygodniu oraz w Wielkanoc życie duchowe wyznawców prawosławia przeniosło się ze świątyń do domów – przed ekrany telewizorów, komputerów i smartfonów. Bardzo wiele parafii – nie tylko miejskich – na Facebooku i Youtube prowadziło transmisje online. Bardzo często za kamery służyły smartfony umieszczone na statywach. Relacje w sieci gromadziły tysiące osób, które w ten przynajmniej sposób mogły uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach liturgicznego roku. Portal cerkiew pl., podsumowując prowadzone przez siebie w profesjonalny sposób transmisje, poinformował, że niektóre z nich miały nawet po 20 tys. odsłon, znacząco też wzrosła (3-4 krotnie) liczba osób subskrybujących kanał, na którym nadawano nabożeństwa online. Co ciekawe, ponad 15 proc. oglądających relacje stanowiły osoby spoza Polski (z Wielkiej Brytanii, USA i innych krajów).
 • Święty ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, mimo obowiązujących w Izraelu obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa, dotarł do prawosławnych wiernych w Polsce. Na prośbę Cerkwi w pomoc w sprowadzeniu ognia zaangażowały się władze województwa podlaskiego, a nawet prezydent Andrzej Duda. 18 kwietnia w soborze św. Mikołaja w Białymstoku ogień na ręce arcybiskupa Jakuba przekazali Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Artur Kosicki i Stanisław Derehajło, marszałek i wicemarszałek województwa podlaskiego.
 • Śniadanie wielkanocne dla bezdomnych i potrzebujących jak co roku od dwudziestu lat przygotował Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos. W tym roku – ze względu na epidemię – przybrało ono niecodzienny charakter. Podopieczni Ośrodka nie spotkali się przy wspólnym stole, a posiłek otrzymali zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi. W jednorazowych opakowaniach znalazły się wszystkie produkty na świąteczny stół, w tym również święconka. Przedsięwzięcie Eleosu wsparli Urząd Miejski w Białymstoku i Fundacja Hagia Marina w ramach akcji Koszyczek Wielkanocny.
 • Jedna z białostockich firm turystycznych zorganizowała wycieczkę do Grodna. Oczywiście w wirtualnej formie. 25 kwietnia o godzinie 11.28 odbył się pierwszy spacer po mieście nad Niemnem. W każdą sobotę przewodnicy z Grodna będą oprowadzać chętnych po najciekawszych zakątkach miasta. Wycieczka wystartowała z domu Elizy Orzeszkowej i pobliskiego Parku Miejskiego. Drugi spacer zaprowadzi wirtualnych turystów do grodzieńskich zamków królewskich – Starego i Nowego.
 • Podlaski Instytut Kultury (dawniej Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury) stworzył projekt artystyczny OT!GŁOSY. Na platformie Youtube prezentowane są pieśni ludowe z terenu województwa podlaskiego. Wśród wielu utworów znalazły się też pochodzące z białoruskich wsi, wykonywane tradycyjną podlaską gwarą (np. z Tyniewicz w gm. Narewka). Pieśni wykonują Mariusz Żwierko i Marta Szałkiewicz – kierownik artystyczny i instruktorka śpiewu Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Utwory pochodzą m.in. ze śpiewników wydanych przez WOAK w Białymstoku oraz innych wydawnictw, dokumentujących wielokulturowy folklor muzyczny Podlasia.
 • Przemyt papierosów tym razem w… torfie. 14 kwietnia funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Kuźnicy znaleźli 8,5 tys. paczek nielegalnych papierosów ukrytych w torfie opałowym, przewożonym z Białorusi. Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy wynosi ponad 120 tys. zł. W pomieszczeniach firmy sprowadzającej torf również odnalezione zostały papierosy bez znaków polskiej akcyzy.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis