Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

На Падляшшы

„Гвязда і калядка 2019”. Калядуе „Капэла Хутар” з Гарадка
(Фота Юркі Хмялеўскага)

■29 grudnia w klubie Zmiana Klimatu odbył się pokaz filmu dokumentalnego Michała Krota „Kartki”. Obraz pokazuje historię najbardziej znanego pisma literackiego, ukazującego się w Białymstoku, czyli tytułowych „Kartek”. Pojawiają się w nim osoby związane z pismem, w tym jego wieloletni redaktor naczelny Bogdan Dudko, związany ze środowiskiem białoruskim regionu.

■4 stycznia w Areszcie Śledczym i Zakładzie Karnym w Białymstoku odbyły się tradycyjne, doroczne spotkania wigilijne dla prawosławnych osadzonych i skazanych i ich rodzin. Spotkanie zainicjował o. Adam Krysztopowicz, prawosławny kapelan więzienny. Wszyscy osadzeni obecni na spotkaniach wigilijnych otrzymali ikony Święta Bożego Narodzenia i prosfory, a także świąteczne paczki. Zostały one ufundowane i przygotowane przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

■6 stycznia, w wigilię prawosławnego Bożego Narodzenia, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyła się świąteczna wieczerza dla osób samotnych. Do stołu wraz z ordynariuszem diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakubem usiadło około 120 osób. Wigilię dla ubogich i bezdomnych zorganizował też jak co roku Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos.

■11 stycznia Rada Miasta Białegostoku przyjęła krytyczne stanowisko, dotyczące nowych zasad wizowych dla Białorusinów. Radni napisali, że nowe, przygotowane przez stronę polską zasady oraz obostrzenia celne, wprowadzone w tym samym czasie przez Białoruś, mogą doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w mieście i regionie. Rada wezwała MSZ do „niezwłocznego” przywrócenia wcześniej obowiązujących zasad wizowych. Od 2 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen (tzw. wiz zakupowych) przez obywateli Białorusi. Osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu. Polskie urzędy konsularne w Białorusi wydają prawie połowę wszystkich wiz Schengen.

■13 stycznia na Podlasiu, tak jak i w całym kraju, odbył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W większości miast i miasteczek powstały sztaby WOŚP, które przygotowały muzyczne i nie tylko wydarzenia, w tym aukcje, z których dochód rekordowo wsparł fundację Jurka Owsiaka.

■18 stycznia Kapituła Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego ogłosiła listę nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku. Znalazły się na niej: [bez tytułu] Piotra Janickiego, Wydawnictwo j, Wrocław 2018, „Po wsze czasy” Iwony Menzel, wydawnictwo MG, Warszawa 2018, „Jeremiasz” Piotra Nesterowicza, Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018; do listy dołączył też Krzysztof Czyżewski – za całokształt dotychczasowej twórczości z uwzględnieniem książki „Żegaryszki”, wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018. Cztery finałowe nominacje wybrano spośród 28 zgłoszonych. Wszystkie te publikacje łączy ze sobą związek z regionem (autor, wydawnictwo, tematyka, itp.).

■19 stycznia prawosławni obchodzili święto Chrztu Pańskiego, zwane zwyczajowo Jordanem. Tego dnia odbywa się święcenie wody w studniach przy cerkwiach i procesje do rzek i jezior (tak było m.in. w Supraślu, Gródku, Dubiczach Cerkiewnych, Siemiatyczach czy skicie w Odrynkach – tam część uczestników uroczystości zanurzyła się w lodowatej wodzie).

■19 stycznia w wieku 92 lat zmarł Bazyli Pietruczuk, białoruski literat, autor licznych książek i publikacji w języku polskim i białoruskim, m.in. „Ściernisko”, „Blizny”, członek Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża”. Przez kilka lat regularnie publikował swoje teksty na łamach „Czasopisu”. Czyt. Памёр аўтар Пожні і Крышынак

■W dniach 18-25 stycznia odbyły się w Białymstoku wydarzenia o charakterze ekumenicznym w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zarówno katolicy, jak i prawosławni oraz protestanci mogli uczestniczyć w ekumenicznych nabożeństwach, konferencjach, spotkaniach młodzieży, a nawet w zawodach sportowych.

■Oficyna Wydawnicza Fundacji Villa Sokrates wydała w formie audiobooka książkę Sokrata Janowicza „Samosiej”. Tekst czyta po białorusku Konstanty Bondaruk. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Bank Polski.

■Z ubiegłorocznych statystyk. Kolejny rok spada wartość towarów wywiezionych z Polski przez podlaskie przejścia graniczne z Białorusią. Jak wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej, w 2018 r. łączna wartość towarów wywożonych z Polski do Białorusi w ramach Tax Free wyniosła 618 mln zł. (2017 r. było to 675 mln zł, w 2016 – 715 mln zł). W tym czasie rosła za to liczba składanych dokumentów Tax Free, odpowiednio: 1,02 mln w 2018 r., 995 tys. w 2017, i 930 tys. w 2016 r. Ze statystyk KAS wynika, że nie zmieniają się preferencje zakupowe Białorusinów w Polsce, wywożone są m.in. sprzęt AGD i RTV, artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, materiały budowlane, odzież czy części samochodowe. Zdaniem komentatorów ekonomicznych spadek wartości przewożonych towarów wynika z restrykcji, nakładanych przez władze białoruskie na osoby zajmujące się takim handlem (większość Białorusinów przyjeżdżających na zakupy do Polski to osoby, które sprzedają potem te zakupione towary w swoim kraju). Kolejnym powodem mniejszych zakupów dokonywanych przez Białorusinów w Polsce może być zła sytuacja ekonomiczna w Białorusi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (119) – 24.09.1904 г. у Цяцерках на Браслаўшчыне нар. Мар'ян Пецюкевіч, беларускі этнограф і мэмуарыст. Вучыўся ў Віленскай Беларускай Гімназіі і ў Радашкавіцкай Беларускай Гімназіі. У 1929 г. паступіў у Віленскі Унівэрсытэт, які закончыў у 1938 г. Быў дзеячам Беларускага Студэнцкага Саюзу, Беларускага Інстытуту Гаспадаркі і Культуры, Беларускага Навуковага Таварыства; супрацоўнічаў з газэтай «Беларуская крыніца». Быў рэдактарам
  • (35) – 24.09.1988 г. на Ракавіцкіх могілках у Кракаве на адшуканай Алегам Латышонкам магіле Алеся Гаруна (Аляксандра Прушынскага) урачыста быў адкрыты надмагільны помнік беларускаму паэту і нацыянальнаму дзеячу.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis