- W dniach 29 września-6 października odbył się w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kierunek Wschód”. Na deskach Teatru Dramatycznego można było obejrzeć w sumie osiem spektakli, wystawionych przez grupy z Polski, Białorusi, Litwy i Gruzji. Białoruś reprezentowały dwa teatry z Mińska – Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały i Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii. Organizatorem festiwalu jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
- W wyniku wyborów parlamentarnych 2019 r. w województwie podlaskim mandaty posłów zdobyli: Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Adam Andruszkiewicz, Lech Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski, Jacek Żalek, Aleksandra Szczudło, Mieczysław Baszko (Prawo i Sprawiedliwość), Krzysztof Truskolaski, Robert Tyszkiewicz, Eugeniusz Czykwin – reprezentujący środowiska prawosławne (Koalicja Obywatelska), Stefan Krajewski (PSL), Paweł Krutul (SLD), Robert Winnicki (Konfederacja). Miejsca w senacie obsadzili kandydaci PiS: Mariusz Gromko, Jacek Bogucki i Marek Komorowski. Frekwencja w Podlaskiem wyniosła prawie 57 proc. (w kraju niecałe 62 proc. w skali ogólnej). Naszym kandydatom o mandat coraz trudniej
- 19 października w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbyła się promocja książki Doroty Sulżyk „Zdjęcie z koniem. Reportaże z Gródka i okolic”. Zawiera ona 16 reportaży publikowanych na łamach „Czasopisu” w latach 1992-2015. Publikację wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gródeckiej przy wsparciu finansowym Gminy Gródek. Od Redaktora
- 21, 22 i 24 października przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim zamiejscowym VII Wydziałem Karnym w Hajnówce stanęło 26 osób (członków Obywateli RP, KOD i niezorganizowane), które 23 lutego stanęły na drodze IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanym przez ugrupowania nacjonalistyczne. Marsz gloryfikował tzw. żołnierzy wyklętych, w tym „Burego”, odpowiedzialnego za mordy na ludności białoruskiej na Podlasiu. Wszystkim obwinionym postawiono te same zarzuty z Kodeksu wykroczeń, dotyczące przeszkadzania w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia. Grozą im kary aresztu, ograniczenia wolności lub kary grzywny.
- 25 października w galerii Hajnowskiego Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy tkanin, zebranych w ramach projektu „Historie utkane z nici – Stare rękodzieło dla przyszłości”. Zobaczyć na niej można prace zebrane podczas objazdu po wsiach w powiecie hajnowskim: Istoku, Policznej, Lewkowie Starym i Nowym, Dubiczach Cerkiewnych, Czechach Orlańskich, Narwi, Plancie czy Mokrem. Są to m.in. ręczniki obrzędowe, tkane chodniki, wyszywane makatki i obrusy, kobiece chusty. Kuratorką wystawy jest Agata Rychcik-Skibińska ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- W dniach 26-27 października odbyła się 26. edycja Festiwalu Bardaskaja Wosień (Jesień Bardów). W tym roku impreza gościła w Orli i Białymstoku. W sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpili m.in. Zmicier Wajciuszkiewicz, Ilo & Friends, Serge Bashlykevich, Eugen Baryshnikau. Festiwal jest organizowany przez Szczyty – Związek na rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej.
- Muzeum Ikon w Supraślu zakupiło do swojej kolekcji XVII-wieczne ikony Świętego Michała Archanioła i Proroka Arona, pochodzące pierwotnie z wrót diakońskich ówczesnego ikonostasu cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Ikony z ikonostasu supraskiej świątyni zostały kupione od parafii prawosławnej św. Mikołaja w Topilcu. Zostały tam odkryte w 2016 r. przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Znajdowały się w miejscowej kaplicy cmentarnej. Ikony, obok zbioru 30 fragmentów szesnastowiecznej polichromii, pozostających w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu, są nielicznymi przykładami zabytków pochodzących z cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu, jakie zachowały się do naszych czasów. Zakup był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowym Samorządu Województwa Podlaskiego.
- W Białymstoku powstała knajpka „Białoruskie przysmaki”. Można w niej zamówić kulibiakę, czeburek, bielasz i pielmieni (niedługo w sprzedaży pojawią się też draniki – placki ziemniaczane). Lokal znajduje się w Galerii Madro – szyld nad wejściem jest w narodowych biało-czerwonych barwach Białorusi, widnieje też na nim tradycyjny ornament przeniesiony z ludowej wyszywanki.