Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    24. Dochtar Maroz (6)

    U archiwie IPN kromie dakumentaŭ UB majuć jaszcze druhuju dakumentacju – z Wajskowaho rajanowaho sudu ŭ Biełastoku, dzie krychu bolsz infarmacjaŭ pra sprawu Wacława Maroza. Baraniŭ jaho adwakat Alaksandar Saroka z Warszawy. 26 kwietnia 1950 r. jak obrońca wojskowy pasłaŭ da suda ŭ Biełastoku piśmo,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Mapa powyborcza

Kwietniowe wybory samorządowe pokazały, że demokracja lokalna w Polsce jeszcze nie działa j tak jak powinna.

Świadczy o tym przede wszystkim odnotowana bardzo niska frekwencja. 7 kwietnia do urn poszło tylko 52 proc. uprawnionych, zaś w ponownym głosowaniu jeszcze mniej, bo zaledwie 44 proc. Takie dane w przybliżeniu zarejestrowano także w naszym regionie.

Każde wybory samorządowe na Podlasiu odzwierciedlają też stale zmniejszające się poczucie odrębnej tożsamości wśród mniejszości białorusko-prawosławnej, także – co idzie w parze – jej spadającą reprezentację w życiu publicznym. Jest to bardzo widoczny wynik nieustających procesów asymilacyjno-polonizacyjnych, spowodowanych też wyludnianiem się naszych gmin i powiatów.

Podczas kwietniowych wyborów aspekt mniejszościowy był na Podlasiu już tylko symboliczny. Ubiegając się o stanowisko wójta, burmistrza, radnego każdego szczebla, „nasi” kandydaci (nie było ich wielu) dystansowali się do swych korzeni, a w kampanii unikali jakichkolwiek konotacji białoruskich. Bali się, że może im to tylko zaszkodzić.

Wykorzenienie i kurczenie się naszej społeczności pokazały też wyniki wyborów.

Białystok

Forum Mniejszości Podlasia jeszcze w poprzednich wyborach do Rady Miasta wprowadziło wszystkich pięciu swoich kandydatów z list Koalicji Obywatelskiej, tym razem dostała się ich tylko dwójka. Mandat uzyskała jeszcze dotychczasowa prawosławna radna, której jak i czwórce pozostałych FMP cofnęło poparcie (teraz startowała z listy Trzeciej Drogi. Na prezydenta ponownie został wybrany Tadeusz Truskolaski, jako kandydat KO, która wraz z Trzecią Drogą będzie mieć większość w Radzie Miasta.

Kampania wyborcza kandydatów Forum Mniejszości Podlasia tak jak w latach poprzednich ukierunkowana była przede wszystkim na prawosławne parafie. Na zdjęciu ich banery na parkingu przed soborem św. Mikołaja w Białymstoku Fot. Jerzy Chmielewski
Kampania wyborcza kandydatów Forum Mniejszości Podlasia tak jak w latach poprzednich ukierunkowana była przede wszystkim na prawosławne parafie. Na zdjęciu ich banery na parkingu przed soborem św. Mikołaja w Białymstoku
Fot. Jerzy Chmielewski

Sejmik

Tu mandat ponownie zdobyli dyrektor białoruskiego liceum w Hajnówce Igor Łukaszuk (KO), uzyskując 7204 głosy oraz kojarzony z naszą mniejszością Mikołaj Janowski (Trzecia Droga), na którego zagłosowało 6425 wyborców. Nie dostał się startujący z ramienia FMP z listy KO Marek Masalski (4503 gł.) oraz dotychczasowy radny Sejmiku Sławomir Nazaruk, występujący publicznie jako prawosławny i Białorusin, który mimo intensywnej kampanii uzyskał stosunkowo niewiele, bo 1890 głosów. Jego start z listy PiS pokazał, że to ugrupowanie, które najprawdopodobniej ponownie będzie rządzić województwem, nie zdołało przełamać bariery nieufności ze strony prawosławno-białoruskiego elektoratu.

Bielsk Podlaski

W mieście doszło do zmiany burmistrza. W drugiej turze Piotr Wawulski z komitetu Nasz Bielsk zdobył 55,3 proc. głosów i pokonał urzędującego włodarza Jarosława Borowskiego z Koalicji Bielskiej, popieranego przez środowiska białorusko-prawosławne. Mieszkańcy, szczególnie z młodszego pokolenia, tym samym dali wyraźny sygnał, że oczekują zmian w zarządzaniu miastem, a przede wszystkim nowych inicjatyw i inwestycji. Akcentował to Piotr Wawulski, który poprzednio był miejskim radnym, wybranym z list Koalicji Bielskiej, ale jesienią 2021 r. przeszedł do opozycji. W swej kampanii podkreślał, że „Bielsk to miasto z bogatą historią i kulturą, piękne, wielowyznaniowe i wielokulturowe”. Sam on pochodzi z prawosławnej rodziny z podbielskich Szastał, ma 44 lata.

Hajnówka

Tu również doszło do zmiany burmistrza, o czym wiadomo już było przed wyborami, bowiem urzędujący włodarz Jerzy Sirak nie kandydował. W drugiej turze zwyciężył popierany przez niego Ireneusz Kiendyś. Większość w radzie miasta mieć będzie jednak komitet innego kandydata, Marcina Bołtryka, który najprawdopodobniej zostanie jej przewodniczącym. To może oznaczać, co zresztą zapowiada, nowy kurs hajnowskiego samorządu.

W gminach

Wielu włodarzy pozostało na swych stanowiskach, niekiedy nie mieli nawet konkurentów. Tak było w Czyżach (Jerzy Wasiluk), Dubiczach Cerkiewnych (Leon Małaszewski) czy Gródku (Wiesław Kulesza). W swych gminach rządzą od kilku kadencji, niekiedy po dwadzieścia i więcej lat. Przez ten czas stali się sprawnymi samorządowcami, ale też zdołali zbudować sobie pozycję nie do ruszenia.

Niektórym z podobnie długim stażem wyborcy pokazali jednak czerwoną kartkę, choć dopiero w drugiej turze. Tak stało się w Kleszczelach, gdzie Aleksander Sielicki znaczną różnicą ponad 20 proc. głosów przegrał z Mirosławem Markiewiczem. W gminie Bielsk Podlaski po kilkunastu latach fotel wójta zwolniła Raisa Rajecka, którą czeka teraz zasłużona emerytura. Pokonał ją Walenty Korycki z Proniewicz, który swego czasu zasiadał w zarządzie województwa, a ostatnio był sekretarzem gminy w Boćkach.

Zacięty pojedynek stoczono w gminie Milejczyce, gdzie o stanowisko wójta ubiegało się aż pięciu kandydatów. Tam też była najwyższa w regionie frekwencja, do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych. W drugiej turze wygrał Sebastian Sawicki, zdecydowanie pokonując dotychczasowego wójta Jerzego Iwanowca. Nowy wójt walory Milejczyc upatruje w turystyce, a także „w przeszłości i historii uzdrowiskowej, która była tu kultywowana przez społeczeństwo żydowskie przed drugą wojną światową”.

W Narwi dotychczasowy wójt Andrzej Pleskowicz musiał ustąpić Anecie Leonowicz, która kampanię prowadziła pod hasłem odnowy gminy.

Do niespotykanej sytuacji doszło w gminie Korycin. Mirosław Lech, który jest tam wójtem nieprzerwanie od 1991 r. i dotychczas nie miał kontrkandydatów, w drugiej turze zaledwie jednym głosem wygrał z Beatą Matyskiel. Do niedawna kierowała ona OHP w Podlaskiem, wcześniej była wiceszefową Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, dyrektorką korycińskiego ośrodka kultury oraz dziennikarką i prezenterką białostockiego oddziału TVP. Pochodząca z Michałowa kontrkandydatka zapowiedziała protest wyborczy. Mirosławowi Lechowi zarzuca nieuczciwą rywalizację poprzez angażowanie wyborach pracowników samorządowych i meldowanie w gminie przed wyborami nowych wyborców.

Następne wybory samorządowe odbędą się za pięć lat. Jeśli nie zmieni się ustawa, zadziała wówczas już wprowadzony przez poprzedni rząd limit dwukadencyjności. Wójtowie i burmistrzowie z dłuższym stażem nie będą już mogli stratować. Taki przepis ma przerwać budowane w gminach latami sieci powiązań i układów, blokujących potrzebną i pożądaną często wymianę włodarzy.

Jerzy Chmielewski

P.S. Wyzbywanie się mniejszościowego szyldu podczas wyborów samorządowych dotyczy, okazuje się, nie tylko naszej społeczności. W województwie opolskim komitet, który poprzednio występował jako Mniejszość Niemiecka, teraz zmienił nazwę na Śląscy Samorządowcy. Przyniosło to zaskakująco dobry wynik. Do sejmiku z jego listy dostało się pięciu radnych, co oznacza, że przynajmniej bez jednego ich głosu nie da się utworzyć rządzącej większości.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (145) – 25.05.1880 г. у фальварку Лябёдка на Наваградчыне нарадзіўся выдатны грамадзка-палітычны дзеяч Вацлаў Іваноўскі. Між іншым быў адным з заснавальнікаў першага беларускага выдавецтва „Загляне сонца і ў наша аконца”. Забіты 07.12.1943 г. у Менску. Пахаваны там на Кальварыйскіх могілках.
  • (87) – 25.05.1938 г. у Менску адкрыўся Беларускі Дзяржаўны Тэатр Оперы і Балета.
  • (83) – 25.05.1942 г. у турэмным шпіталі ў Горкім памёр Іван Замоцін (нар. 1.11.1873 г. у Крыуліне Цьвярской губ.), літаратуразнавец. З 1908 г. быў прафэсарам Варшаўскага ўнівэрсытэта, з 1922 г. – Беларускага дзяржаўнага унівэрсытэта ў Менску. У 1937 г. быў арыштаваны і асуджаны на 8 год выпраўленча-працоўных лагераў.
  • (61) – 25.05.1964 г. у Маскве памёр Васіль Залатароў (нар. 7.03.1872 г. у Таганрогу), кампазытар і пэдагог. У 1933 – 1941  гг. вёў клас кампазыцыі ў Беларускай кансэрваторыі. У беларускую музычную культуру ўвайшлі яго балеты „Князь-возера” (1949)
  • (57) – 25.05.1968 г. у Рочэстэры (ЗША) памёр Францішак Кушаль – грамадзкі дзеяч, вайсковец (нар. 16.02.1895 г. у в. Першаі, Менскага павету). Сярэднюю адукацыю атрымаў у Вільні ў 1916 г. У час І сусьветнай вайны даслужыўся званьня штабс-капітана. У 1919-1921 гг. уваходзіў у Беларускую Вайсковую Камісію. З 1922 г. на службе ў польскім войску (не атрымліваў авансу). У верасьні 1939 г. удзельнічаў у баях у раёне Львова. Трапіў у савецкі палон, знаходзіўся ў Старабельскім лагеры, потым у маскоўскай турме (Бутыркі). Са сьнежня 1943 г. уведзены ў склад Беларускай Цэнтральнай Рады, стаў начальнікам аддзела вайсковых справаў. Пасьля вайны на эміграцыі ў ЗША. Адзін з заснавальнікаў газэты „Бацькаўшчына”, удзельнічаў у выдаваньні „Беларуса”. Пахаваны на могілках Маўнт Хоўп.
  • (38) – 25.05.1987 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) Аўген Калубовіч-Каханоўскі (нар. 5.03.1910 г. у Ціхінічах, Рагачоўскага пав.), гісторык, палітычны дзеяч, настаўнік. Падчас нямецкай акупацыі кіраваў Аддзелам Культуры Беларускай Цэнтральнай Рады. Аўтар між іншым прац „Мова ў гісторыі беларускага пісьменства”, „Айцы БССР і іхны лёс”, успамінаў „На крыжавой дарозе”. Пахаваны на могілках Рыверсайд у Кліўлендзе.
  • (34) – у днях 25-27.05.1991 г. у Менску праходзіў І Міжнародны Кангрэс Беларусістаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com